10 شعبان 1441 Friday, 3 April , 2020
0

آمریکایی‌ها هنوز انگیزه تسویه حساب با ایران را دارند

  • کد خبر : 7042
  • ۰۶ مهر ۱۳۹۲ - ۸:۲۹
آمریکایی‌ها هنوز انگیزه تسویه حساب با ایران را دارند

رئیس مجلس گفت: هنوز آمریکایی‌ها انگیزه این را دارند که با ایران تسویه حساب کنند، حال اینکه اوباما می‌گوید دنبال براندازی نیستیم در واقع آنها نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

به گزارش دیمه نیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم سالروز رفع حصر آبادان که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: این روز نماد عزتمندی ملت ایران به ویژه مردم آبادان در تاریخ ملت ما است.

رئیس مجلس بر همین اساس یکی از مسائل مهم در تاریخ انقلاب را تحرک مردم آبادان قبل از پیروزی انقلاب دانست و به نقش آنها در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل وضعیت آبادان که یک شهر کاملا نفتی بود و رژیم شاهنشاهی سرمایه‌گذاری بسیاری برای آن کرده بود، تصور نمی‌کرد تحرک انقلابی در آنجا به وجود آید.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل جنایت بزرگ سینما رکس آبادان همین بود، تصریح کرد: از مدت‌ها پیش رژیم شاه از مردم انقطاع یافته بود و تحرکاتی را که در بطن جامعه رخ می‌داد متوجه نمی‌شد از این رو نکته بسیار مهم این است که نظام‌های غیر مردم‌سالار به این شکل دست پیدا می‌کنند و این مختص رژیم شاه نیست همانطور که در رژیم‌های دیکتاتوری عرب نیز مانند مصر شاهد آن بودیم.

لاریجانی همچنین گفت که این رژیم‌ها خیلی به مسائل امنیتی خود متکی می‌شوند، تصورشان این است که اگر فضا را خیلی امنیتی کنند در امان هستند در حالی که حرکت‌های سیاسی و اجتماعی به دلیل همین فضا گاهی شدیدتر می‌شود؛ رژیم شاه چنین تصوری داشت و فکر نمی‌کرد با این همه سرمایه‌گذاری سنگین چنین تحرکی در شهرهای ایران به ویژه در آبادان به وجود آید.

رئیس مجلس اضافه کرد: یکی از شهرهایی که شهید مطهری به آن خیلی علاقمند بود شهر آبادان بود و خرمشهر و آبادان جزو معدود شهرهایی بودند که شهید مطهری در آنجا سخنرانی می‌کرد چرا که هم منطقه تأثیرگذاری بودند و هم نشانگر این بود که جریان مذهبی، دینی و روشنفکر در بطن آبادان و خرمشهر وجود دارد و بیدار هستند در حالی که رژیم به آن توجه نکرده یا درک درستی نداشت.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه این ظرفیت قبل از پیروزی انقلاب در آبادان رشد کرد، گفت: این پایه‌ای برای مقاومت در دفاع مقدس به شمار می‌رفت که باید از این ظرفیت استفاده می‌شد و در پیروزی انقلاب نقش جدی داشت و در دفاع مقدس ظهور و بروز عمیقی پیدا کرد.

وی با تأکید بر اینکه همه خوزستان نقش عمیقی داشتند اما اگر آبادان سقوط می‌کرد مشکلاتی برای سایر شهرها مثل اهواز نیز به وجود می‌آمد، اظهار داشت: ممکن بود تئوری صدام نیز تا حدودی محقق شود چرا که او می‌خواست قسمتی از سرزمین‌های عرب را جدا کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه راجع به دفاع مقدس صحبت‌های زیادی شده است، اما باید به این سؤال جواب داده و یا حداقل در آن تأمل کرد، گفت: چرا صدام به ایران حمله کرد و شرایط را برای خود آسان دید؟ آیا انگیزه‌هایی که آن زمان برای همراهی صدام بود از بین رفته یا اینکه چه تغییراتی پیدا کرده است؟ و اگر وجود دارد قدرت برای این کار هست یا شکل و شرایطش تغییر کرده است؟

وی ادامه داد: در این تردیدی نیست که در آن زمان این تصور را یافته بود که شرایط ایران از نظر انقلابی به هم ریختگی دارد و علائم آن نیز وجود داشت و ارتش ایران قدرت دفاع ندارد و در درون آن تغییرات به وجود آمده و اینکه در فضای سیاسی کشور کاملا درگیری است؛ بنی‌صدر فلش اصلی خود را به جای بیرون به سمت داخل قرار داده بود و دائما با رهبران حزب جمهوری اسلامی مثل شهید بهشتی و حضرت آقا درگیر بود و مکاتبات آن وجود دارد.

لاریجانی همچنین یادآور شد: اخیرا خود بنی‌صدر مکاتباتش را چاپ کرده که نمی‌دانیم چقدر سندیت دارد اما همان نیز نشان می‌دهد روحیه گستاخ و زیاده‌طلبی زیادی داشته است و به جای اینکه در شرایط جنگ همه را بسیج و هماهنگ کند و گذشت داشته باشد فلش درگیری را در داخل قرار داده بود و این تصور اشتباه برای دشمن که بهم ریختگی داخلی وجود داشته و در کردستان نیز مسائلی وجود دارد، شکل گرفت.

رئیس مجلس افزود: ایران انقلاب کرده بود و می‌خواست در کشورش دموکراسی به وجود آید، در کشورهای اطراف ما فقط سوریه مقداری با ما رفاقت داشت و حافظ اسد کمک می‌کرد، لیبی هم تا حدودی حمایت می‌کرد؛ بقیه کشورها به جز دو کشور که موضع بی‌طرف داشتند با ما در حال ستیز بودند.

وی ادامه داد: در واقع آنها از این موج بیداری اسلامی و انقلاب ایران که ساحت آنها را درنوردد بیم داشتند که در ۲- ۳ سال اخیر نیز که موج آن از تونس آغاز شد شاهد آن بودیم؛ یکی از روسای همین کشورهای منطقه نقل می‌کرد که وقتی صدام قرار بود به ایران حمله کند دو روز قبل پادشاه یکی از کشورها به من زنگ زد و گفت شما به او کمک کنید و من در پاسخ به آنها گفتم که باید مطالعه کنم.

لاریجانی اضافه کرد: وی می‌گفت صدام معاونش را نزد من فرستاد و کمک نظامی خواستند، او می‌گفت ما کمکی نکردیم اما کشورهای دیگر خیلی کمک کردند؛ به یکی از سران کشورهای بزرگ منطقه که خیلی به صدام کمک کرده بودند گفتم چرا اینقدر کمک کردید، در پاسخ جواب داد: ما فقط ۴۰ میلیارد دلار به صدام کمک کردیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه از نظر بین‌المللی نیز آمریکایی‌ها یک ستون مهم خود را در منطقه که ایران بود را از دست داده بودند، اظهار داشت: در ابتدا خیلی تلاش کردند شرایط ایران را به نفع خود رقم بزنند اما روشنگری امام و حرکت انقلابی مردم آنها را مأیوس کرد و ستیز خود را به طور جدی آغاز کرده و راهی جز اینکه به ایران ضربه زدند نداشتند و از طریق صدام آن را انجام دادند.

وی ادامه داد: معاون وزیر خارجه آمریکا با صدام توافق کرد و در طول جنگ از آنها پشتیبانی نمود که مسئول اطلاعات ارتش عراق به خوبی آن را شرح داده است که چگونه آمریکایی‌ها به آنها کمک می‌کردند.

لاریجانی بر همین اساس به کشورهای غربی مثل فرانسه، آلمان و همچنین شوروی اشاره کرد که به صدام کمک داشتند و گفت: کمی دیرفهم بودند آنها باید به ایران کمک می‌کردند اما به دلیل اینکه عراق یکی از اقمار شوروی سابق بود به او کمک کردند؛ یاسر عرفات هم همین اشتباه را کرد به خاطر شعارهای انقلابی ایران در ابتدا کنار ما بود اما به خاطر کمک مالی صدام به سمت وی رفت.

رئیس مجلس تصریح کرد: این دیرفهمی برای شوروی نیز وجود داشت و تقریبا همه کشورهای مهم طرف صدام را گرفتند؛ در این شرایط سخت بود که امام آن را آسان می‌کرد و حضور ایشان یک دلگرمی به نیروهای رزمنده می‌داد.

 آمریکایی‌ها هنوز انگیزه تسویه حساب با ایران را دارند

وی با تأکید بر اینکه اروپایی‌ها در این قضیه خیلی اشتباه کردند و دلیلی نداشت که درگیر شوند، افزود: باید نقش واسط و مستقل را در منطقه دارا بودند اما نتوانستند و امروز نیز این مشکل را دارند.

لاریجانی با بیان اینکه از نظر داخلی یک مسئله مهم وجود داشت، تصریح کرد: آن هم اینکه نیروهای انقلاب که عمدتا ذیل حزب جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف شکل گرفته بودند به خاطر رفتارهای بنی‌صدر به سمت انزوا هل داده می‌شدند حتی بسیج که البته به صورت امروزی نبود و سپاه پاسداران را بنی‌صدر مرتب سرکوب می‌کرد و وضع ناهنجاری از نظر نظامی وجود داشت و دیدید با چه مشقتی سپاه در خرمشهر و آبادان سلاح‌ها را جمع و جور کرده و دفاع می‌کرد و شهید چمران دفاع در منطقه را سامان داد.

رئیس مجلس تأکید کرد: مسئله بنی‌صدر موضوع مهمی بود که در ایران به وجود آمد؛ امام(ره) خیلی تلاش کرد بنی‌صدر را نگه دارد تا اولین رئیس‌جمهور ایران دچار مشکل نشود و گاهی برخی از افراد شاخص انقلاب خدمت امام خمینی رسیدند که نیروهای انقلابی سرخورده شدند؛ کلا ما در آن دوران توفیقی در جبهه‌ها نداشتیم؛ از نظر سیاسی نیز بنی‌صدر درگیری داشت هم با افرادی در حزب جمهوری و هم شهید رجایی و شهید بهشتی و دائما این کشمکش‌ها وجود داشت.

وی افزود: تا اینکه فرماندهی کل قوا را امام(ره) از وی گرفت و مجلس نیز او را عزل کرد و شرایط سیاسی در داخل تغییر یافت؛ نیروهای انقلابی امیدواری پیدا کردند و به صحنه سیاسی بازگشتند، هرچند به خاطر انفجارات منافقین ضربه‌هایی وارد شد اما روحیه انقلابی در متن سیاست داخلی پایداری را شکل داد و همین روحیه باعث حضور نیروهای حزب‌اللهی در جبهه شده و موجب گسترش سپاه و هماهنگی آنها با ارتش شد که اولین اقدام نیز رفع حصر آبادان بود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه دفاع جانانه ملت در بیش از ۲۰ سال و داشتن روحیه مقاومت ظرفیتی برای کشور و انقلاب به وجود آورد که معادلات را تغییر داد، اظهار داشت: انگیزه‌ها برای مقابله با ایران وجود دارد و هنوز آمریکایی‌ها انگیزه این را دارند که با جمهوری اسلامی ایران تسویه حساب کنند، حال اینکه اوباما می‌گوید دنبال براندازی نیستیم در واقع آنها نمی‌توانند این کار را انجام دهند وگرنه دلشان می‌خواهد.

رئیس مجلس افزود: کشورهای منطقه که آن زمان در کنار صدام بودند امروز هم اضطراب‌های اشتباهی دارند؛ تغییراتی به وجود آمده که بسیار مهم است مثلا عراق کاملا تغییر یافته و اکنون همسایه و دوست ما است. یکی از نتایج مقاومت این بود که سرنوشت مسلمانان در منطقه تغییر کرد؛ ترکیه کشوری است که رهبرانش از دوستان ایران هستند هر چند اختلاف نظرهایی در برخی موارد است اما در بسیاری از امور همکاری دارند.

وی گفت: شرایط ما با روسیه تغییر کرده است و برخی کشورهای منطقه از گذشته تجربه یافته و ملاحظاتشان عوض شد؛ کشورهایی نیز که انقلاب کرده‌اند شرایط‌شان تغییر کرده است.

لاریجانی با بیان اینکه جریان تکفیری بلای مهمی برای مسلمانان به شمار می‌رود، گفت: نه تنها برای شیعیان بلکه برای زیدی‌ها و حنفی‌ها و سایر مسلمانان نیز خطر بزرگی است چراکه فقط خود را قبول دارند.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه تکفیری‌ها موجودات عجیبی هستند، گفت: همان کشورهایی که ۴۰ میلیارد به صدام کمک کردند اکنون به این موجودات تندرو کمک می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه دفاع و پایداری مردم آبادان و خوزستان و ملت ایران این عزتمندی را به وجود آورده است، گفت: ما از جریان‌های مردم‌سالار حمایت می‌کنیم و موظفیم از فلسطین به دلیل اینکه مظلوم است حمایت کنیم اما دنبال کشورگشایی نیستیم، باید قبول کرد انگیزه‌های وسیعی برای مقابله با ایران وجود دارد اما شرایط تغییر کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها در زیر لفافه‌ای که نسبت به ایران سخن می‌گویند همچنان بغض خود را نسبت به ایران نشان می‌دهند؛ در چند روز اخیر بیانشان بیان متفاوتی است اما آنچه برای ما مهم است عمل آنها است، ما نیازی به الفاظ نداریم به رفتارها نگاه می‌کنیم.

رئیس مجلس گفت: اگر آنها معتقدند زمان حل مسائل هسته‌ای است تلاش جمهوری اسلامی نیز برای حل این مسئله است مبادا دنبال زیاده‌خواهی باشند و تصور کنند ایران از این مسائل خسته است ما خسته نیستیم و عزتمندانه حضور داریم؛ یک راه بیشتر نیست باید زبان تهدید را بردارند تا به تفاهم برسیم.

وی افزود: اینکه می‌گویند پرونده جنگ روی میز است در واقع نباید پز جنگ به ایرانیان بدهند ما می‌گوییم با ایران این شوخی‌ها را نکنید چرا که کسی از مانورهای شما نمی‌هراسد و با زبان دیپلماتیک مسئله را حل کنید، صادقانه رفتار نمایید و در جلسات خصوصی همان حرفی را بزنید که پای میکروفن می‌زنید. این درست نیست که پشت میکروفن می‌گویید که از حقوق ایران دفاع می‌کنید و بعد در جلسات خصوصی مطرح می‌کنید اگر ایران این توانمندی را بیابد موازنه منطقه عوض می‌شود.

لاریجانی تأکید کرد: این دستاورد از طریق روحیه مجاهدت و پایداری به دست آمده است و باید به آن بها داد و روحیه جهادی در همه بخش‌های کشور زمینه پیشرفت را فراهم می‌کند؛ برای موفقیت در حوزه دیپلماتیک باید از نظر اقتصادی قوی باشیم و شرایط کشور به سمت شکوفایی اقتصادی و همچنین توجه به تولید پیش رود.

رئیس مجلس در پایان خاطر نشان کرد: دولت امروز باید روی مسئله رونق تولید در داخل سرمایه‌گذاری کند؛ ما بارها گفتیم اشتباهاتی در داخل کشور رخ داد که نتیجه‌اش این شد واردات از چین و سایر کشورها به تولید لطمه زد و بیکاری به وجود آمد که باید این مسئله حل شود.

پایان خبر/

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=7042

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.