دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 10815
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ بهمن, ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۷
 •   

  بازدید فرماندار و هیأت همراه از موزه عبرت ایران

  فرماندار فیروزکوه به همراه جمعی از مسؤولان محلی شهرستان پس از تجدید میثاق با آرمان های بلند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در محل صحن مطهر امام خمینی(ره) از موزه عبرت ایران بازدید کردند. به گزارش دیمه نیوز، در بهمن ماه سال ۱۳۵۰ و در اجرای دستور محمدرضا، شاه ایران کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک در محل […]

  DSCF6381

  فرماندار فیروزکوه به همراه جمعی از مسؤولان محلی شهرستان پس از تجدید میثاق با آرمان های بلند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در محل صحن مطهر امام خمینی(ره) از موزه عبرت ایران بازدید کردند.

  به گزارش دیمه نیوز، در بهمن ماه سال ۱۳۵۰ و در اجرای دستور محمدرضا، شاه ایران کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک در محل موقت اطلاعات شهربانی تشکیل شد.

  با انحلال ۲ کمیته ساواک که در اوین مستقر بودند و با تشکیل کمیته مشترک تمامی سرنخ های عملیاتی در اختیار این کمیته قرار گرفت و تمامی ماموران ۲ کمیته قبلی ساواک مامور به خدمت در این مکان شدند.

  در اوایل خرداد ۱۳۵۲ با اوج گیری مبازارت مردم و گروه ها، ساختار کمیته مشترک تجدید و توسعه یافت و با اصلاحاتی به تصویب شاه رسید.

  از اوایل همان سال این محل مهمترین محل بازداشت، شکنجه و تخلیه اطلاعاتی انقلابیون به ویژه انقلابیون مسلمان بوده است و به گفته ساواک و با توجه به اسناد تاریخی موجود طی سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ هزاران نفر از مبارزین و انقلابیون زن و مرد در عملیات های کمیته مشترک دستگیر و بازداشت شده اند.

  این کمیته محل استقرار خشن ترین، بی عاطفه ترین و عقده ای ترین شکنجه گران رژیم شاه بوده است، گویی اینکه هیچ بویی از انسانیت نبرده اند و سبوعیت و وحشی گری در تمامی اعمال و رفتار آنان موج می زده است.

  پس از انقلاب و تغییر ساختار این زندان به موزه عبرت، کار بازسازی و آسیب شناسی ساختمان با نظر سازمان میراث فرهنگی آغاز و با اخذ نظرات کارشناسی امکانات وسیع و خدمات رفاهی فراوانی به عنوان امکانات جانبی پیش بین شد که از مهمترین موارد می توان به کتابخانه تخصصی و وفروشگاه محصولات فرهنگی اشاره کرد.

  فرماندار شهرستان فیروزکوه در خاتمه این بازدید به خبرنگار دیمه نیوز گفت: منشور ملکوتی انسان را باید از ابعاد مختلف نگریست.

  “ابوالقاسم مهری” افزود: معدود انسان هایی نام خود را بر گذرگاه تاریخ حک کرده اند، اما آنان افرادی بوده اند که یک شاخ از نهال وجودی شان به باروری و تجلی نشسته است و نیز شخصیت گروهی دیگر منشوری است چند بعدی که با افق دیدهای مختلف شایسته بذل توجه است.

  وی ادامه داد: انسان هایی که در لحظه لحظه تنفس آنان خدا، خداخواهی و حق طلبی موج می زد و سرنوشت آنان در سنوشت اجتماعشان تاثیری جاودانه نهاد.

  مهری مبارزینی که در بندهای این زندان مخوف روزگار گذرانده اند را افرادی توصیف کرد که در دفتر تاریخ خطوط ادبی هیهات من الذله را ترسیم کردند و التیام بخش دل های خسته دلخستگان از جور و ستم شده اند.

  پایان خبر/


  لینک کوتاه :
 • دسته‌ها