دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 27732
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۳:۵۲
 •   

  معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور: طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک، آمایش حوزه ای را هدفگذاری کرده است

  معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک، آمایش حوزه ای را هدفگذاری کرده که با همراهی آحاد مردم و دستگاه های اجرایی انجام می شود. “پرویز گرشاسبی” معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور که روز یکشنبه برای بازدید از طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک […]

  معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک، آمایش حوزه ای را هدفگذاری کرده که با همراهی آحاد مردم و دستگاه های اجرایی انجام می شود.

  DSCF4126

  “پرویز گرشاسبی” معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور که روز یکشنبه برای بازدید از طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک (SMLWR) به شهرستان فیروزکوه سفر کرده بود، در گفت وگو با دیمه نیوز اظهارکرد: این پروژه در پنج سال مرحله دوم خود به سر می برد که ۲ سال از اجرای این مرحله گذشته است.

  وی گفت: در پنج سال نخست مشارکت مردم در طرح دنبال می شد، اما در فاز دوم مشارکت دستگاه های دولتی در راستای مدیریت حوزه آبخیز برنامه ریزی و هدفگذاری شده است.

  گرشاسبی افزود: یکی از مشکلات امروز کشور نبود برنامه آمایش حوزه ای است که در این طرح در دستور کار قرار گرفته است و مطابق تفاهم نامه ای که در استانداری های تهران و سمنان به امضاء رسیده، مقرر است در برنامه های خود بر اساس آمایش سرزمینی حرکت کنند.

  وی بیان کرد: طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک (SMLWR)یک پروژه پایلوت است که بر مبنای آمایش حوزه ای حفاظت منابع پایه با همراهی مردمی که از نظر اقتصادی و فکری غنی هستند، تهیه شده و انتظار می رود در اجرای پروژه بتوانیم دستور العمل ها، قوانین و بخشنامه هایی تنظیم کنیم تا از سوی سایر نقاط کشور مورد استفاده و الگو قرار بگیرد.

  معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور ادامه داد: این پروژه صرفاً به حفظ منابع پایه و زیستی نمی پردازد، بلکه مردم هم قسمتی از پروژه هستند که به عنوان انسان هایی فکور و آگاه برای سرزمین خود تصمیم می گیرند؛ بطوری که در تصمیمات پایداری دارند و برای آیندگان نیز حیاتی باقی می گذارند.

  وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در کشور، از جمله ایجاد فضای رقابتی برای استفاده از منابع آب و خاک در بالا دست و پایین دست حوزه ها، تصریح کرد: این طرح به دنبال عقلایی کردن چنین مواردی است با رعایت اخلاق زیست محیطی و جامع نگری، با یک نگاه فلسفی به موضوعات بنگریم.

  گرشاسبی بطور نمونه با اشاره به ارومیه و معضلات موجود در این منطقه، یادآور شد: پس از سال ها مصرف آب بیشتر و توسعه کشاورزی در بالا دست، منجر شده تا امروز شاهد طوفان گرد و غبار در پایین دست این مناطق باشیم که تهدیدکننده همان منابعی است که ایجاد کرده ایم.

  وی همچنین گرد و غبار کنونی منتشره در استان خوزستان و ایلام را ناشی از ناملایمتی با آب در بالا دست رودخانه های کرخه و کارون عنوان کرد که منجر به کاهش رطوبت دشت خوزستان شده و این گرد و غبار را دوباره بر سر همان بالا دستی ها می ریزد.

  این گزارش حاکی است؛ طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک (SMLWR) براساس برنامه مشترک میان دولت جمهوری اسلامی ایران و UNDP از سال ۱۳۷۶ در حوزه آبخیز حبله رود با مساحت ۲/۱ میلیون هکتار به عنوان منطقه نمونه آغاز شد.

  هدف اصلی این پروژه دستیابی به الگوهای مناسب برنامه ریزی، مدیریت، اجرا، بهره برداری و پایش و ارزشیابی منابع آب و خاک در چند زیر حوزه از حوزه آبخیز حبله رود و تعمیم و توسعه نتایج حاصله از پروژه به برنامه ملی حفاظت منابع طبیعی از طریق مشارکت مردم روستایی در مدیریت حوزه های آبخیز کشور است.

  پایان خبر/


  لینک کوتاه :
 • دسته‌ها