- پایگاه خبری دیمه نیوز - http://dimehnews.ir -

راه اندازی واحد صنعتی پرورش بز شیری در فیروزکوه

 رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی از بومی شدن تکنیک فراوری و تولید اسپرم منجمد بز شیری خبر داد و گفت: یک واحد صنعتی پرورش بز شیری با 750 راس بز سانن در فیروزکوه راه اندازی شد.

به گزارش دیمه نیوز [1]،محمدرضا ملاصالحی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان آنکه سالانه حدود 300 هزار تن شیر و یک سوم گوشت مورد نیاز کشور از بز تولید و تامین می شود، افزود: توسعه پرورش بز در واحدهای بومی و صنعتی با هدف افزایش تولید شیر و گوشت یکی از طرح های معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه شیر بز برای تولید پنیر در دنیا بکار گرفته می شود، اظهار داشت: طبق برنامه قصد داریم طی 10 سال آینده با توسعه اصلاح نژادی و تکنیک فرآوری و تولید اسپرم منجمد بز شیری تولید شیر بز را در واحدهای بومی و صنعتی به بیش از 600 هزارتن در سال برسانیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تمام شیر بز تولیدی کشور از واحدهای بومی روستایی و عشایری کوچک تولید و عرضه می شود و از واحدهای صنعتی نیست.
وی گفت: البته در نظر داریم در کنار اصلاح نژاد بز در واحدهای کوچک بومی واحدهای صنعتی بز شیری را نیز در کشور احداث کنیم که تمام اینها به توسعه پرورش بزهای نژاد سانن و آپاین متکی است.
ملاصالحی یکی از طرح های مهم تکنیکی اصلاح نژادی را تلقیح مصنوعی به جای تلقیح طبیعی دانست و افزود: در این روش می توانیم ژن های خوب دام های با ارزش ژنتیکی بالا همچون نژاد سانن و آلپاین را به سرعت در جامعه هدف توزیع کنیم تا به پیشرفت ژنتیکی برسیم که این امر با تلقیح طبیعی امکان پذیر نخواهد بود.
رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی، اظهار داشت: طی سالهای گذشته تکنیک تلقیح مصنوعی از اروپا به کشور ما وارد شد که در این روش تلقیح به دو صورت انجام می گرفت که در روش اول اسپرم تازه بز دریافت و به دلیل پائین بودن مدت زمان نگهداری باید ظرف مدت 12 تا 13 ساعت تلقیح انجام می شد.
وی ادامه داد: در روش دوم اسپرم منجمد بز به کشور وارد می شد که می توانستیم سالهای طولانی از آنها نگهداری و استفاده کنیم.
به گفته ملاصالحی، تاکنون در ایران تولید اسپرم منجمد بز به دلیل شرایط خاصی که بز دارد، امکان پذیر نبود، بنابراین بخشی از دانش فنی تکنیک فراوری اسپرم منجمد بزشیری از اروپا وارد کشور ما شده بود و بخشی دیگر از این دانش به دلیل رقابتی بودن کمپانی های معتبر دراختیار ما قرار نگرفت که با همکاری محققان ما در گروه تولید مثل مرکز اصلاح نژاد دامی موفق به بومی سازی این تکنیک شدیم و مراحل آزمایشگاهی آن در 6 ماه گذشته به انجام رسیده است.
رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی گفت: خوشبختانه محققان ما توانستند از هر دز اسپرم منجمد بالای 60 درصد باروری دریافت کنند.
ملاصالحی پیش بینی کرد: با دستیابی به این تکنیک سالانه 100 هزار دزاسپرم منجمد بز شیری مورد نیاز کشور تولید و تامین می شود که اگر این تکنیک بومی نمی شد باید به واردات متکی می شدیم.
وی قیمت اسپرم بز را گران عنوان کرد و گفت: هر دز اسپرم بز شیری 20 دلار است که باید سالانه 2 میلیون دلار برای این روش تلقیح مصنوعی از کشور خارج می شد.
ملاصالحی نژادهای بومی بز شیری کشور را مهابادی و ندوشن عنوان کرد و افزود: در حال حاضر نژادهای وارداتی سانن و آلپاین برای افزایش تولید شیر و گوشت وارد کشور می شود.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم طرح توسعه اصلاح نژادی بز شیری در واحدهای کوچک روستایی و عشایری و همچنین واحدهای صنعتی همگام با یکدیگر در اغلب استان های مستعد اجرایی شود.
به گفته وی،یک واحد صنعتی بز شیری با 750 راس بز سانن در فیروزکوه راه اندازی شد و قرار است بزودی یک واحد صنعتی پرورش بز شیری دیگر در استان مازندران ایجاد شود.