دیمه نیوز
امروز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 41386
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
 •   

  سخنان گستاخانه “عمر البشیر” ضد “ایران-حزب الله و سوریه

  اخیرا “عمر البشیر” سخنان تند و گستاخانه ای مطرح کرد.سودان یکی از همپیمانان رژیم سعودی در حمله به یمن و تهاجم به ملت مظلوم این کشور بود که البته دلارهای سعودی یکی از عوامل انگیزش “خارطوم” بوده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز؛رئیس جمهور سودان  اخیرا به شکل ویژه ای با سیاست های “ریاض” […]


  اخیرا “عمر البشیر” سخنان تند و گستاخانه ای مطرح کرد.سودان یکی از همپیمانان رژیم سعودی در حمله به یمن و تهاجم به ملت مظلوم این کشور بود که البته دلارهای سعودی یکی از عوامل انگیزش “خارطوم” بوده است.


  6098 به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز؛رئیس جمهور سودان  اخیرا به شکل ویژه ای با سیاست های “ریاض” همسو شده و گرایش به سمت پادشاهی عربستان داشته که البته برخی تحلیل ها می گویند که رژیم سعودی دلارهای بسیاری را در این راه صرف کرده است.

  اخیرا “عمر البشیر” رئیس جمهور سودان اظهارات تند و گستاخانه ای را علیه “ایران-حزب الله-سوریه” مطرح کرده و سخنان عجیب و قابل تاملی را مطرح کرده که تمجید از عربستان ، لزوم اشغال سوریه توسط اسرائیل از رئوس آن بود.

  بازخوانی اظهارات “عمر البشیر”

  “عمر البشیر” رئیس جمهور سودان بار دیگر مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران اهداف توسعه طلبانه‌ای در «خارطوم» داشته است و به همین دلیل این کشور روابط خود را با تهران قطع کرده است. البشیر در گفت‌وگو با روزنامه سعودی ” عکاظ”   اعلام کرد که سودان روابط قدیمی و برجسته‌ای با عربستان دارد و امنیت این کشور بر امنیت سودان ارجحیت دارد. البشیر با تأکید بر اینکه امنیت «ریاض» خط قرمز سودان است، گفت: “برای [عملیات] توفان قاطع [در یمن] تردید نکردیم؛ زیرا وضعیت بد یمن را دنبال می‌کردیم. وضعیت یمن خطری برای همه منطقه بود؛ زیرا اگر حوثی‌ها می‌توانستند در یمن موفق شوند یمن آخرین ایستگاه آنها نمی‌بود”

  رئیس جمهور سودان درباره تهران نیز ادعا کرد: “روشن است که ایران پروژه‌های توسعه‌طلبانه‌ای دارد. ما از این مسئله خبر نداشتیم و از تحرکات، طرح‌ها و تلاش آنها برای شیعه کردن مردم کشور اطلاعی نداشتیم. زمانی که به این مسئله پی بردیم مستقیما برخورد کردیم. ما مشکلات قبیله‌ای و مذهبی دیگر داریم. کشور ما نمی‌تواند مشکلات اضافی را از سوی ایران و سایر کشورها متحمل شود. لذا موضع ما در قبال آن روشن است”.  وی در ادامه ادعاهای خود گفت: “عربستان از حضور و توسعه‌طلبی آنها (ایران) راضی نبود؛ زیرا حضور آنها در سودان خطری برای ما و منطقه است. ما بعدها درستی این کلام را متوجه شدیم. در واقع بدرفتاری‌ها و نیت‌ آنها این مسئله را نشان داد. از این روی آنها را از کشورمان خارج کردیم”.

  البشیر که پس از نزدیکی به عربستان مواضعش درباره  تهران را کاملا تغییر داده درباره راه حل بحران سوریه نیز گفت: “از روز نخست بر این باور بودیم که راه حل سوریه مسالمت‌آمیز است؛ زیرا وضعیت سوریه با هر کشور دیگری تفاوت دارد. یک اقلیت مذهبی حاکم است و این اقلیت تا آخرین قطره خون از خود دفاع می‌کند… بشار [اسد] با ایران، حزب الله و روسها همکاری می‌کند”.

  وی در ادمه ادعای خود تصریح کرد: «از سه سال پیش راه حل سیاسی را مطرح کردیم. در آن زمان با بشار تماس گرفتم و راه حل مسالمت آمیز را پذیرفت، ولی همچنان تعداد کشته‌ها و مهاجران افزایش می‌یابد… من شخصا بر این باورم که بشار در حال حاضر فقط با زور کناره‌گیری می‌کند… کارها در این کشور بسیار دشوار است… زمانی که درباره این راه حل سخن گفتیم مداخله ایران و حزب الله برای ما مشخص نبود. روسیه نیز در آن زمان مداخله نکرده بود”.

  البشیر با بیان این مطلب افزود “در سال ۲۰۱۳ در دوحه با معارضان سوری دیدار کردم و به آنها گفتم گزینه‌ای جز راه حل مسالمت‌آمیز و نظامی ندارند… اگر اسرائیل آن روز سوریه را اشغال می‌کرد مانند امروز نابود نشده بود و به اندازه‌ای که الان [افراد] کشته شدند کشته و آواره نمی‌شدند…بشار اسد هیچ وقت نمی‌رود… او تا زمانی که کشته شود خواهد جنگید و حزب الله، ایران و روسیه نیز با او هستند… مداخلات حزب الله مشخص است…حزب الله در [ریخته شدن] خون مردم سوریه دست دارد” . وی درباره وضعیت یمن نیز ادعا کرد: «وضعیت نظامی یمن در حال حاضر به خاطر توفان قاطع بسیار بهتر است. بسیاری از مناطق از دست حوثی‌ها آزاد شده است… اکنون زمان مناسبی است و راه حل مسالمت‌آمیز امکان دارد”.

  بحث اولی که عمرالبشیر مطرح کرد اینکه امنیت سودان همان امنیت عربستان است؛ این جمله در حالی مطرح می شود که عربستان سعودی و اسرائیل نقش مهمی در بی ثبات کردن این کشور داشتند و اختلافات قومی در سودان به دلیل سرمایه گذاری های افراط گرایانه رژیم سعودی به وجود آمد.

  سودان در حالی در جنگ یمن وارد شد که جنبش انصارالله از حمایت مردمی برخوردار بوده و هست و اکنون هم بیش از ۱۱ استان یمن را در اختیار دارد. توسعه حضور انصار الله  در حالی مطرح شده  که این جنبش در راستای دفاع از کشور یمن تشکیل شده و در سال  ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ آن را به خوبی نشان داد.

  *شریان نیوز

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • Alexa Traffic Rank