دیمه نیوز
امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 43212
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
 •   

  کودتا در ترکیه،نمایشی یا واقعی؟/ زخم کودتا در ترکیه به این زودی ها التیام پیدا نخواهد کرد

  تحلیل های مختلفی در خصوص کودتای ترکیه وجود دارد که نشان می دهد کودتای ترکیه حاصل سیاست های غلط اردوغان بوده است و نیاز به اصلاح دارد اما برخی تحلیل ها نشان از مشکوک بودن این کودتا دارد و نشان می دهد که شاید این کودتا،حرکت ساختگی از ناحیه حزب اردوغان باشد تا علاوه بر […]


  تحلیل های مختلفی در خصوص کودتای ترکیه وجود دارد که نشان می دهد کودتای ترکیه حاصل سیاست های غلط اردوغان بوده است و نیاز به اصلاح دارد اما برخی تحلیل ها نشان از مشکوک بودن این کودتا دارد و نشان می دهد که شاید این کودتا،حرکت ساختگی از ناحیه حزب اردوغان باشد تا علاوه بر افزایش محبوبیت خود نزد مردم، قدرت و اختیارات بیشتری در کشور به دست بیاورند.


  1

  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ، کودتای جمعه شب در ترکیه و تحولات حین و بعد از این کودتا آنقدر سریع و پیچیده بود که توجه افکار عمومی دنیا را به خود جلب کرد.منابع خبری بامداد شنبه از کودتای نظامی در ترکیه خبر دادند؛ فرودگاه آتاتورک و تلویزیون دولتی این کشور ابتدا به تسخیر عوامل کودتا درآمد، اما چندساعت بعد توسط معترضان مردمی پس گرفته شد و کودتا شکست خورد و عوامل آن دستگیر شدند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بعد از ورودبه فرودگاه استانبول- فرودگاهی که چند ساعتی در کنترل کودتاچیان بود- گفت: عاملان کودتا مجازات می شوند.

   

  بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که حوادث جمعه شب لکه ننگی بر دموکراسی ترکیه بود و تعداد کشته‌های حادثه ترکیه به ۱۶۱ نفر و تعداد زخمی‌های آن به یکهزار و ۴۴۰ نفر رسیده است و ۲۸۳۹ نفر بازداشت شدند.

  به دنبال حوادث ترکیه، روز گذشته جلسه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی کودتای نافرجام در ترکیه به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد و  جزئیات این جلسه نشان می دهد که نیروی هوایی و زمینی ایران آماده صیانت از مرزهای کشور با ترکیه هستند و ایران از همان ساعات اولیه حمایت خود را از دولت قانون ترکیه اعلام کرد.

  تحولات ترکیه آنقدر زود اتفاق اتفاد و تب آن هم زود خوابید که نمی توان به طور قطع درباره پشت صحنه و شرایط حاکم بر آن تحلیل مطلقی ارائه داد. از ابتدای شروع تحولات،برخی چهره های داخلی و خارجی اقدام به ارائه تهدیدها  و گزارش های مختلفی در این زمینه کردند. تحلیل هایی که بعد از ادامه روند شرایط حاکم بر کودتا مشخص شد چندان واقعی به نظر نمی رسد. ماجرا به سمتی پیش رفت و آنقدر با شبهات متعددی مواجه شد که در شبکه های مجازی نیز دستمایه طنز قرار گرفته است.

  کودتا در ترکیه؛ خودساخته یا واقعی؟!

  اسماعیل بندی داریان کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به وقایع دیروز و دیشب ترکیه می گوید: در ترکیه به ناگهان اعلام شد که گروهی از ارتش در وضعیت حکومتی ترکیه دخالت کرده و کودتایی را به خاطر حفظ منافع ملی مردم انجام داده است و در عرض یک و نیم ساعت شبکه تلویزیونی TRT  دولتی با قرائت اعلامیه‌ای از طرف ارتش از وقوع یک کودتا در ترکیه خبر داد و گفت که این تلویزیون دولتی به دست کودتاگران افتاده است و این اعلامیه را مدام تکرار می‌کردند.

  وی ادامه می دهد:باوجوداینکه به‌صورت مداوم از تلویزیون TRT اعلامیه‌ای از طرف ارتش و به نام ارتش خوانده می‌شد؛ اما نه ارتش و نیروی نظامی درصحنه تلویزیون به‌عنوان کودتاگر دیده می‌شد و نه اسمی از یک شخصیت ارتشی در جریان قرائت این بیانیه برده می‌شد، و این خود برخلاف روال همه کودتاهای دیگر به‌ویژه کودتاهایی است که در ترکیه اتفاق افتاده است.

  این کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر اینکه در وقایع ساعات گذشته استانبول و آنکارا برخی از المان‌ها و نمادهای کودتا رخ داد گفت: دو چیز در جریان مسائل دیروز ترکیه خیلی عجیب بود، یکی اینکه چه کسی این کودتا را انجام داده که معلوم نبود و دوم آن کودتاگر خودش نمی‌آمد پشت تلویزیون و خودش را نشان نمی‌داد.

  کودتا در ترکیه مشکوک است

  ابوالفضل حسن بیگی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در تحلیل کودتا در ترکیه می گوید: دو تحلیل از کودتا در ترکیه وجود دارد؛ اولاً جمع کثیری از مردم با برقراری رابطه با اسرائیل مخالف بوده و سعی کردند به اردوغان فشار بیاورند. علاوه بر این آمریکا هم از برقراری رابطه مجدد ترکیه با روسیه ناراحت بوده و جمهوری خواهان از طریق حمایت از کودتا قصد ایجاد فشار بر دولت ترکیه را داشتند. ارتش هم مدت هاست در آرزوی در دست گرفتن دولت در ترکیه است.

  وی در ادامه احتمال ساختگی بودن کودتای ترکیه را منتفی نمی داند و می افزاید: این کودتا شاید حرکت ساختگی از ناحیه حزب اردوغان باشد چون هیچ یک از مکان‌های حساس توسط کودتاچیان بمباران نشده است و اردوغان نیز با آرامش کامل به فرودگاه آمد و سخنرانی کرد.

  زخم کودتا در ترکیه به این زودی ها التیام پیدا نخواهد کرد

  جعفر قنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار بین الملل « تهران نیوز» با اشاره به کودتای نظامی در ترکیه می گوید: کودتای نافرجامی که صورت گرفت توسط نظامیانی بود که می پنداشتند نارضایتی موجود در ترکیه از سیاست های اردوغان می تواند زمینه پذیرش کودتا را آماده کند ولی چنین تصوراتی با نقش بحث برانگیزی که مردم نشان دادند، نقش بر آب شد و نشان داد که تصورات کودتاچیان درست نبوده است.

  وی ادامه می دهد: سیاست های غلط ترکیه در خصوص سوریه و عراق موجب آسیب پذیری  ترکیه شده است.

  به اعتقاد این کارشناس مسائل خاورمیانه،ترکیه عضو ناتو است و این انتظار را ایجاد می کرد که آمریکا به شدت این کودتا را محکوم کند اما در ساعات اولیه کودتا این کار صورت نگرفت و در آخر که اطمینان حاصل شد کودتا شکست خورده است، این حمایت از دولت ترکیه انجام  شد.

  قنادباشی خاطرنشان می کند:شاید یکی از ریشه های این حرکت را می توان سیاست های جدید اردوغان دانست، چرا که هفته پیش اعلام کرده بود که قصد دارد دست از سیاست های غلط خود در سوریه و عراق بردارد و روابط خود با این کشورها را عادی سازی کند و این برای کودتاگران خوشایند نبود و سبب شد که این کودتا پیش بیاید.

  وی در پایان می گوید: آسیب های ناشی از کودتا، زخمی در ترکیه ایجاد کرده است و به این زودی ها التیام پیدا نخواهد کرد و این ناامنی هر چه بیشتر شود در آمدهای توریستی این کشور کاهش می یابد و از نظر اقتصادی آسیب می بیند.

  رفتار غیراخلاقی و مضحک سیاستمداران غرب،آمریکا و سازمان ملل در کودتای ترکیه

  قدیری ابیانه دکترای علوم استراتژیک و سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا درگفتگوی اختصاصی با «تهران نیوز» با اشاره به کودتای شب گذشته در ترکیه می گوید:دخالت های مکرر،غیرقانونی و غیرمنطقی ترکیه در امورات داخلی عراق و سوریه و همچنین حمایت از تروریست ها، بی توجهی این دولت به هشدارها در خصوص سیاست هایش باعث بروز نارضایتی در ارتش و بخش مردمی ترکیه شده و حتی این کشور را در معرض تجزیه و ناامنی قرار داده است.
  وی با بیان اینکه نارضایتی عمومی از سیاست های دولتمردان ترکیه، زمینه کودتا در این کشور را فراهم کرده است، ادامه می دهد: البته این کودتای کل ارتش نبوده و بخشی از ارتش در آن مشارکت داشتند و یکی از ویژگی های آن این بود که دولت ترکیه در مدت کمی متوجه اشتباه خود شد.

  ابیانه با بیان اینکه این کودتا، موقعیت ترکیه را تضعیف کرده و دولت نیز مجبور به تصفیه ارتش شده است، می افزاید:این تصفیه ، زمینه بروز کودتای بعدی را کاهش می دهد و جمهوری اسلامی ایران نیز از همان ابتدای شکل گیری کودتا، با قاطعیت آن را محکوم کرد؛ هر چند سیاست خارجی ترکیه در منطقه را منطقی نمی داند.

  سفیر سابق ایران در مکزیک با بیان اینکه ترکیه در صدد تجزیه عراق و سوریه بود اما خود در معرض تجزیه قرار گرفته است، خاطر نشان می کند: ترکیه در صدد اعزام ترویست به عراق و سوریه بود اما خود قربانی تروریست واقع شد و موضوع درس عبرتی برای اردوغان و یارانش است تا اینکه به حقوق سایر کشورها احترام بگذارند و خیال باطل تجدید حیات حکومت عثمانی را به دور اندازند.

  عواملی که باعث شکست کودتا در ترکیه و پیروزی اردوغان شدند،عبارتند از:

  ١-حضور نسبی هوادارانش در خیابان

  ۲- عدم تمایل ارتش به خون ریزی و عدم انسجام درون ارتش، و میان ارتش و سایر نهادهای امنیتی

  ۳- ماشین عملیات روانی قدرتمند دولت اردوغان با تمرکز بر شبکه های اجتماعی

  ۴- نپیوستن چهره های شاخص اپوزیسون مانند گولن و کردها به کودتا

   

   

  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، احتمالا در روزهای آینده تحلیل های دقیق تری بتوان در این زمینه ارائه کرد. حداقل سود پرهیز از تحلیل های شتابزده و بدون تعمق در این زمینه عدم انحراف افکار عمومی است. مساله ای که متاسفانه در ماجرای ارائه اخبار مختلف درباره تحولات ترکیه در فضای مجازی و خصوصا فضای غیر رسمی شاهد بودیم و تا جایی رسید که حتی از حضور اردوغان در ایران هم خبر داده شد. لذا بدون واکنش های احساسی و با رصد تحولات چندسال اخیر باید به ارزیابی ماجرای ترکیه در روزهای اینده پرداخت.

  انتهای متن/


  لینک کوتاه :  برچسب ها : ,

 • Alexa Traffic Rank