دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 43716
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
 •   

  پسا کودتا در ترکیه؛ ایران و الگوی جهان اسلام

  کودتای نافرجام در ترکیه به همراه رخدادهای پسا کودتا در این کشور اسلامی بازتاب های متعددی را برای دنیا، خصوصا دولت ها و ملت های جهان اسلام داشته است. همه ی نگاه ها و تحلیل ها در سطح منطقه و جهان صرف کودتا و متعلقات فرعی آن را مد نظر خود قرار داده اند، اما […]


  کودتای نافرجام در ترکیه به همراه رخدادهای پسا کودتا در این کشور اسلامی بازتاب های متعددی را برای دنیا، خصوصا دولت ها و ملت های جهان اسلام داشته است. همه ی نگاه ها و تحلیل ها در سطح منطقه و جهان صرف کودتا و متعلقات فرعی آن را مد نظر خود قرار داده اند، اما آنچه بدان توجه نشده امر دلالت های «الگو» در امت مسلمین است. بارها و بارها در مجامع علمی-آکادمیک و ژورنالیستی، کشور ترکیه از سوی روشنفکران به عنوان الگوی اسلامی پیشرفت و توسعه معرفی گردیده است. الگویی که هم در زمینه سیاسی(یعنی ویژگی پارلمانتاریستی سابق)، هم توسعه و رشد اقتصادی و هم اکوتوریسم بودن آن، به عنوان نمونه تلقی می شد.


  1

  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،این یادداشت بر این فرضیه مفروض است که شرایط پسا کودتا و در هم فشردگی و از هم گسیختگی این کشور بعد از کودتا نشان از این امر می دهد که کشور مذکور نه اینکه شرایط الگو را ندارد بلکه حتی توانایی مدیریت صحیح و منطقی شرایط سیاسی و اقتصادی جامعه ی خود در وضعیت بحرانی را ندارد. همانا قوت یک کشور  و یک الگو نوع برخورد با شرایط در وضعیت های بحرانی می باشد، که هر ناظر با نگریستن در رخداد های اخیر ترکیه امر بر او یقین می گردد که دولت-ملتی با سطح ضعیف مدیریت بحران یارای به یدک کشیدن لقب الگو را نخواهد داشت.

  در این فضا کشور ایران به همراه نظام جمهوری اسلامی، با دارا بودن فاکتور ها و شاخص های معتبر برای الگو شدن در امت مسلمین، نمونه واقعی چنین هدفی می باشد. جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن مردم سالاری دینی، سیاست خارجی قدرتمند، امنیت پایدار و برقرار، ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک معطوف به صفت سوق الجیشی و… مورد بسیار قابلی برای جهان اسلام محسوب می شود. ایران و ترکیه در فضای منطقه ای خاورمیانه در کشاکش با یکدیگر هر کدام مسیری را اتخاذ کرده اند که با بررسی هر کدام از این مسیر ها نیز بیشتر به این مسئله پی خواهیم برد. یکی از این امور زدودن نا امنی و به ارمغان آورن امنیت برای مردمان مسلمان این منطقه توسط ایران است، در مقابل کشور ترکیه که با همراهی همه جانبه از گروه های تروریستی و تکفیری امنیت را از مسلمانان منطقه گرفته اند.

  لذا کشوری که در سیاست خارجی خود برای امت اسلام نا امنی ایجاد می کند و برای قتل عام گسترده و وحشتناک این مردم از گروه های تروریستی بی پرده حمایت می کند، در سیاست داخلی هم پس از کودتای نافرجام افسران ارتش، هزاران هزار نفر از فعالان فرهنگی، کنشگران سیاسی، منتقدان درون گفتمانی، آموزگاران و اساتید دانشگاه به شکل بی رحمانه ای حذف، دستگیر و مورد شکنجه های شدید قرار گرفته اند. با این تفاسیر قطعا و ایجابا این کشور با شاخصه های مردود و منفی خویش حتی توانایی کاندیداتوری دلالت های «الگو» برای جهان اسلام را نخواهد داشت. در این حال به رغم اینکه آنکارا کوشیده تا از عوامل تخریب کننده وجهه ی این کشور دوری جوید اما وقوع برخی حوادث در طول تاریخ و بالاخص رخداد های اخیر این کشور باعث گردیده اند تا کشور مذکور از الگو بودن ساقط شود.

  عوامل تضعیف کننده بنیادین دیگری که این کشور به آن مبتلا و راه را برای الگو شدنش سد کرده است موارد زیر را نیز شامل می شود؛ ۱٫ نقض حقوق بشر: به عنوان مثال جلوگیری از استفاده از حجاب به عنوان نماد و سمبلی دینی در ترکیه چهره این کشور را در میان مسلمانان بسیار خدشه دار کرده است ۲٫ بحث ارامنه: هر ساله در روز ۲۴ آوریل واقعه ای که از آن به عنوان قتل عام ارامنه یاد می کنند، ارامنه سراسر جهان در کلیساها گرد هم می آیند و یاد قربانیان را گرامی می دارند. این مورد یکی از موانع الگو شدن ترکیه تلقی می شود. ۳٫ سومین تخریب کننده چهره ترکیه، برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی است که باعث انزجار مسلمانان شده است. در ادامه مولفه هایی که باعث الگو شدن جمهوری اسلامی ایران در بین امت مسلمان شده است با رعایت اختصار ذکر می گردد.

  جمهوری اسلامی ایران در زمینه فرهنگ و داشتن هویت واحد و عناصر پایدار و خلقیات پسندیده ملی دارای شاخص های بسیار قابل قبولی می باشد؛ تجلی نماد های مذهبی ، اجرای مناسک دینی و احترام به اهل تسنن وجهه ی این کشور را در بین ملت مسلمان ارتقا داده است. همانطور که سابقا ذکر شد تقویت جامعه ی مدنی با اتکا به مردم سالاری دینی و احترام به تشکل های غیر دولتی از مولفه های سیاسی و اجتماعی الگو ساز جمهوری اسلامی ایران می باشند. در زمینه اقتصاد، صنعت و کشاورزی کشور ایران نیز دارای مزیت های نسبی بالقوه ی بسیاری است که کشور مذکور را بین سایر کشور های مسلملن جهان در موقعیت بسیار خوبی قرار داده است. مزیت نسبی در حوزه ی انرژی، صادرات صنعتی و معدنی، جاذبه های مختلف در زمینه های طبیعت و فرهنگ و هنر و تمدن، ایران را به عنوان الگو در جهان اسلام معرفی می کند.

  منبع:تهران نیوز

  انتهای متن


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • Alexa Traffic Rank