دیمه نیوز
امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 46494
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ دی, ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۴
 •   

  کارونسرای شاه عباسی در سراشیبی اضمحلال !

  نقش سازنده صنعت گردشگری در پیشبرد اهداف عالیه شهر و بهبود روند رو به رشد اقتصادی از نکات حائز اهمیتی است که مسئولین هر شهرستان باید به فراخور و در گذارهای زمانی متفاوت آن راحس و لمس کنند به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، اولین گامی که حضور گردشگری می تواند در سند چشم انداز […]


  نقش سازنده صنعت گردشگری در پیشبرد اهداف عالیه شهر و بهبود روند رو به رشد اقتصادی از نکات حائز اهمیتی است که مسئولین هر شهرستان باید به فراخور و در گذارهای زمانی متفاوت آن راحس و لمس کنند


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، اولین گامی که حضور گردشگری می تواند در سند چشم انداز توسعه هر شهری حائز نقش باشد اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم از مکان دیدنی مد نظر است که به موازت آن نقش و حضور موثر گردشگران برای پایداری درآمد شهری محسوس می شود.

  دریافت هزینه در قبال بازدید از این مکانها توسط نهاد مرتبط ،ارائه محصولات محلی و صنایع دستی شهرستان در جوار این امکان ،متمتع شدن واحدهای صنفی شهرستان از خرید گردشگران ،متمتع شدن صاحبین سوئتها و منازل اجاره ای برای اسکان گردشگران و … همگی از آثار مثبت توسعه صنعت گردشگری شهرستان است.

  روستای گدوک که یکی از پر مناقشه ترین روستاهای شهرستان از نظر تقسیمات جفرافیایی است ؛در یک دهه اخیر زمزمه های زیادی برای جدا سازی این روستا از پیکره شهرستان به گوش می رسید اما درایت مسئولین وقت سب شده بود تا این روستا که آخرین نقطه استان تهران برای ورود به استان مازندران است همچنان در نقشه شهرستان فیروزکوه باقی بماند و فیروزکوه نام آن را یدک بکشد.

  این روستا از منظر گردشگری و تاریخی دارای آثار فراوانی است اما کاروانسرای شاه عباسی به عنوان نگین تاریخی این روستا چشم هر بیننده ای را به خود خیریه می کند.

  اما ناملایمتها و غبار بی توجهی مسئولین سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری بر چهره این اثر تاریخی سایه افکنده و این بنا به جای اینکه قطبی برای گردشگری شهرستان شود به گاراژ ماشینهای راهداری استان مازندران تبدیل شده است.

  بر طبق تحقیقات و استنباط به نسخ موجود این بنا در حدود چهارصد سال قدمت دارد و ستوان آلکس بارنز در خاطرات سفرنامه خود از آن بعنوان دروازه خزر یاد کرده که اسکندر مقدونی در حمله به ایران در همین گردنه به دنبال داریوش شاه می گردد.

  در خاطره دیگر بیان شده است نادرشاه افشار در لشکرکشی خود در سال ۱۱۲۰ خورشیدی در گردنه گدوک از فاصله ۲۰ متری مورد اصابت گلوله قرار گرفت و دستش به شدت مجروح شد و پسر ارشدش را عامل این ترور دانست، سپس دستور داد رضاقلی میرزا را در همان گردنه گدوک از دو چشم کور کنند.

  در خاطرات «عطاءالله خان معین‌لشگر سوادکوهی» نیز آمده است: محمدعلی شاه قاجار پس از آنکه از سلطنت خلع شد، با لشکر ۶ هزار نفری از سمت روسیه وارد ایران و در گردنه و کاروانسرای گدوک مستقر شد.

  نوشته های مرتبط در کتب و نسخ قدیمی همگی روایت قدمت تاریخی این اثر دارد اما به مانند برخی از اثر های تاریخی شهرستان این اثر نیز در سراشیبی اضمحلال قرار گرفته  و بی توجهی و بی تدبیری برخی مسئولین سبب شده است تا به جای رسیدگی و مرمت این بنا برای پذیرا بودن گردشگران اکنون دود ماشینهای راهدارخانه استان مازندران در و دیوار آن را صیقل دهد.

  مصداق های فراوانی در مورد بی توجهی به ابنیه های شهرستان دیده و تخریب کامل برج های قدیمی چند روستا نیز تا کنون گزارش شده است.

  با توجه به اینکه بارها و به کرات از جانب مسئولین ارشد محلی برحفظ و صیانت از تاریخ شهرستان تاکید شده است تا به واسطه آن و به مرور زمان سیاست گذاری برای تبدیل شهرستان به قطب گردشگری محقق شود اما هیچ گوشی بدهکار به این موضوع نبوده، متاسفانه سیاست گذاری مناسب برای روشن نمودن سیمای واقعی هویت ایرانی در شهرستان بسیار کم رنگ است.

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :
 • Alexa Traffic Rank