دیمه نیوز
امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 53066
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
 •   

  ایجاد فروشگاه های زنجیره‌ای امر مثبت اما به چه بهایی؟؟ حذف شغل جوانان و ایجاد بیکاری!

  مدرس دانشگاه ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعدد در سطح شهرستان را امر مثبت ولیکن به ضرر جوانان شهرستان می‌داند و اذعان دارد این امر باعث حذف شغل جوانان و ایجاد بیکاری در سطح شهرستان خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، دانیال اسکندری، مدرس دانشگاه، در مقاله‌ای به بررسی مزیت‌ها و مضرات فروشگاه‌های زنجیره‌ای در […]


  مدرس دانشگاه ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعدد در سطح شهرستان را امر مثبت ولیکن به ضرر جوانان شهرستان می‌داند و اذعان دارد این امر باعث حذف شغل جوانان و ایجاد بیکاری در سطح شهرستان خواهد شد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، دانیال اسکندری، مدرس دانشگاه، در مقاله‌ای به بررسی مزیت‌ها و مضرات فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح شهرستان پرداخته است، که در ذیل به تفصیل می خوانید:

  وارد فروشگاه زنجیره ای می شوم و سبد کالا را برمیدارم انبوهی از محصولات و برندهای ایرانی و خارجی را می‌بینم در نهایت علاوه بر محصولات ضروری کالاهایی را داخل سبد می‌بینم اگر آنجا ندیده بودم، هیچگاه ضرورت مصرفشان را حس نمی‌کردم بی چانه‌زنی به اندازه‌ مبلغ زیر فاکتور کارت می کشم؛ دست پُر بیرون میام به محله خودمان برمیگردم و به ذهنم میاد که شاید من حق ندارم این محصولات را آنجا می‌خریدم زیرا هم کوچه‌ایم واحد صنفی کوچکی دارد که گذراندن زندگی خود و خانواده‌اش به آن بستگی دارد و این روزها کمتر از او خرید می‌کنم.

  هم محله‌ایم با چند جوان دیگر شریک شده و یک شرکت کوچک پخش مواد غذایی راه انداخته که فروشگاه‌های زنجیره‌ای از آنها خرید نمی‌کنند؛ همشهری‌ام یک تولیدی کوچک محصولات لبنی راه انداخته که تولیداتش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه نمی‌شود و در این میان تعدادی از کار بیکار می شوند؛ همانطور که مقام معظم رهبری در مورخ ۱۶/۰۳/۹۵ در دیدار با نمایندگان مجلس دهم فرمودند: « شرمندگی این حقیر از اینکه جوان بیکار با دست خالی به خانه می‌رود کمتر از خود او نیست.»

  با توجه به اینکه در این برهه از شرایط اقتصادی و بیکاری فراگیر ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای باعث بیکاری جوانان خواهد شد و در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری «سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» نامگذاری گردید می‌طلبد که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در حمایت از اشتغال موجود با اصلاح نظام قیمت‌گذاری کالا را به قیمت واقعی بازگرداند و با توجه به عدم افزایش قیمت مواد اولیه در سال‌های اخیر از افزودن قیمت غیرواقعی بر روی کالا به منظور حمایت از فروشگاه‌های زنجیره‌ای جلوگیری نمایند.

  بعنوان مثال وقتی که قیمت واقعی کالا ۲۵۰۰ تومان باشد و سود حداکثری در آن محاسبه گردیده است چه لزومی دارد مبلغی اضافه به آن افزوده گردد؟ تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای اعمال تخفیفات از آن بهره‌مند گردند.

  اگر چنانچه اصلاح نظام قیمت گذاری جزو اولویت‌ها واقع گردد، واحدهای صنفی خواروبار فروشی، آرایشی و بهداشتی، شوینده‌ها، محصولات لبنی، مواد پروتئینی(گوشت، مرغ، ماهی و…) و… نیز در شرایط مساوی و برابر وارد رقابت سالم با فروشگاه‌های زنجیره‌ای خواهند شد؛ در غیر اینصورت و با ادامه روند فعلی در آینده نزدیک این واحدهای صنفی خرده‌فروشی کوچک ورشکسته و شغل‌هایی که از سال‌های قبل ایجاد گردیده‌اند حذف و شاهد بیکاری فراوان خواهیم شد و در ادامه نکات ذیل را به اطلاع مخاطبین عزیز می‌رسانم:

  ۱- خرید در کمین کسبه شهرستان‌ها؟ آیا می‌دانید با خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای چه ضربه‌ای به اقتصاد شهرمان وارد خواهد شد؟

  ۲- با شروع به کار هر شعبه فروشگاه زنجیره‌ای واحد‌های صنفی خرده‌فروشی آن منطقه ورشکسته یا تعطیل که به معنا نابودی زندگی ۵۰ خانوار۴۰ نفر خواهد شد.

  ۳- با توجه به اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای هیچ خریدی از شرکت‌های پخش و کارخانجات شهرستان و حتی استانی انجام نمی‌دهند و کالاهای خود را از استان‌های دیگر تهیه می‌نمایند، این امر باعث انتقال نقدینگی از شهرمان به شهرهای دیگر خارج از استان خواهد شد.

  ۴- فروشگاه‌ها از سود خود چشم‌پوشی نمی‌کنند، روال کاری و سیاست کاری برخی از به این صورت است که این فروشگاه‌ها در کوتاه‌مدت تخفیفات برای جذب مشتری و حذف رقبا است و پس از حذف رقیب و رسیدن به هدف تخفیفات برچیده و یا از درصد آن کاسته خواهد شد که دیگر خرید از آنها به نفع مشتری نخواهد بود منتهی همانطور که اشاره شد با توجه به حذف رقیب بلااجبار باید از آنها خرید انجام پذیرد.

  ۵- در شرایط کنونی ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای از ایجاد یک واحد صنفی حداقلی سهل و آسان‌تر است؟ آیا فروشگاه‌های زنجیره‌ای شرایط و تاسیسات رفاهی – پارکینگ کافی – نمازخانه – سرویس بهداشتی مجزا – درب های ورودی و خروجی اضطراری مناسب – حداقل مساحت لازم – تجهیزات ایمنی کافی – سیستم اطفاء حریق را دارا می‌باشد؟

  با اندکی درنگ و ایجاد بستری مناسب بین خرده‌فروشی‌ها (فروشنده) و خریدار(مصرف کننده) باید این چرخه اقتصادی را به گردش درآورد و باعث ایجاد اشتغال و جلوگیری از بیکاری و رونق اقتصادی شد.

  دانیال اسکندری

  مدرس دانشگاه


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • Alexa Traffic Rank