دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 54388
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ شهریور, ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
 •   

  لزوم برنامه ریزی عملیاتی برای اصلاح ساختار اقتصاد کشور/ اصلاح نظام بانکی؛ وعده ای که مردم بی صبرانه در انتظار تحقق آن هستند/ آیا “اقتصاد منهای نفت” عملیاتی می شود؟

  مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم طی اظهارات مختلف خود و در گفت وگو با خبرنگاران و بویژه در مجلس تولید و اشتغال را از اهم برنامه های اقتصادی وزارت اقتصاد برشمرده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز؛ افزایش تولید داخلی و افزایش اشتغال ، جوان گرایی ، اقتصاد منهای نفت، شفافیت اقتصادی، مردمی‌سازی […]


  مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم طی اظهارات مختلف خود و در گفت وگو با خبرنگاران و بویژه در مجلس تولید و اشتغال را از اهم برنامه های اقتصادی وزارت اقتصاد برشمرده است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز؛ افزایش تولید داخلی و افزایش اشتغال ، جوان گرایی ، اقتصاد منهای نفت، شفافیت اقتصادی، مردمی‌سازی اقتصاد برای تحقق بهبود محیط کسب و کار، پاک سازی اقتصاد کشور از رانت، جلوگیری از فرارمالیاتی با ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، اصلاح نظام بانکی کشور و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور از جمله مهم ترین محور برنامه های اقتصادی کرباسیان در دولت دوازدهم است.

  ** تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور / اقتصاد بدون نفت/ اصلاحات ساختاری نظام اقتصادی

  مسعود کرباسیان ، وزیر اقتصاد و امور دارایی کشور طی سخنانی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در تشریح برنامه‌های خود گفت: معتقدیم سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعار سال مقام معظم رهبری راهگشای اصلی ترین مشکل اقتصادی مردم یعنی ضعف بنیه تولیدی رقابت پذیر و بیکاری گسترده است.

  وزیر اقتصاد و دارایی در ادامه با بیان اینکه مشکلات اساسی و دیرینه اقتصادی در ۴ مشخصه مهم ساختاری-تاریخی اقتصاد ایران جای دارد، عنوان کرد: نفتی بودن اقتصاد ایرانی، دولتی بودن اقتصاد کشور، رانتی و غیرشفاف بودن و سیاست زدگی از اهم این مشکلات است پس اگر بخواهیم شاهد افزایش تولید داخلی و افزایش اشتغال برای جوانان خود باشیم چاره ای نداریم جز آنکه دست به اصلاحات ساختاری برای رفع مشکل تاریخی و دیرپای اقتصاد بزنیم.

  وی در ادامه اصلاحات ساختاری نظام اقتصادی را کاری بزرگ و خطیر دانست و افزود: این کار در دولت یازدهم شروع شده و باید با شتاب بیشتر و قاطعانه ادامه پیدا کند و معتقدم مأموریت اصلی وزارت اقتصاد در ۴ سال آتی عملیاتی کردن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است که در برنامه ششم تجلی یافته و حاصل تجربه درازمدت ملت ایران در آسیب شناسی اقتصاد کشور و راه های رفع آنها بوده و برنامه ششم توسعه برنامه ای میان مدت در چارچوب سیاست های بلندمدت و همگی در برنامه اقتصادی دولت دوازدهم که از سوی رئیس جمهوری ارائه شده است، تجلی یافته است.

  ** گسترش تولید داخلی و کاهش بیکاری/اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه /رشد اقتصادی ۸درصد به صورت سالانه

  وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی همچنین در بخش های دیگری از اظهارات خود با اشاره موضوع توجه به تولید و اشتغال در کشور اظهارداشت : آمده ام تا برنامه های مصوب برای گسترش تولید داخلی و کاهش بیکاری را عملیاتی کرده و آمده ام تا سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه را اجرایی کنم که این امر با یک عزم عمومی و مشارکت نمایندگان مجلس امکان پذیر است.

  وی با اشاره به اهداف کمی خود تصریح کرد: سند برنامه و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه که ازسوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده که بر مبنای اقتصاد مقاومتی ذکر شده، شاخص های کمی را دارد و چیزی جدا از این قضیه نباید داشت؛ رشد ۸ درصد، سپرده گذاری ارزی، ضریب جینی، شاخص های مهم کلان، متغیرهای اقتصادی، منابع مالی و سایر این قضایا را محاسبه کرده ایم.

  کرباسیان با اشاره به نظر معاونت نظارت مجلس که معتقد است درجه انطباق برنامه وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد با برنامه ششم بسیار بالا است، ادامه داد: اگر اعضای کمیسیون های برنامه و بودجه و اقتصادی معتقدند انحرافی وجود دارد حتما اصلاح می کنیم تا به میانگین سالانه ۸ درصد رشد و تک رقمی شدن بیکاری و رسیدن به ۸٫۶ درصد در سال های پایانی برنامه و نرخ تک رقمی ۸٫۸ را هدف گذاری کرده اید برسیم و مکلف هستیم تمام تلاش خود را انجام داده تا چنین اهداف بلند و دشواری محقق شود.

  وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی بر همین اساس تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم باید بهره وری سالیانه ۲٫۸ رشد کرده و سرمایه گذاری ۲۱٫۴ درصد رشد داشته باشد که سوال درباره نحوه آن است، در گذشته اشکالات زیادی در اجرای اهداف وجود داشت که در ۴ سال گذشته شاخص ها بهبود زیادی داشته که باید به مراتب در چارچوب برنامه موفق تر عمل شود.

  ** بخش خصوصی تعاونی باید به تنها متصدی فعالیت اقتصادی تبدیل شود/توجه به موضوع خصوصی سازی

  کرباسیان در ادامه با اشاره به موضوع خصوصی سازی در کشور گفت: بخش خصوصی تعاونی باید به تنها متصدی فعالیت اقتصادی تبدیل شود جلوه دیگری از مردمی سازی اقتصاد اجرای کامل طرح توزیع سهام عدالت است به زودی مشمولان سهام عدالت از سود بنگاه های واگذار شده بهره مند خواهد شد و برای اصلاح و تکمیل این طرح برنامه ی دقیقی تدوین شده که با اجرای آن مشمولان علاوه بر سود از حقوق مالکان خود بهره مند خواهند گردید.

  وی با بیان اینکه کمک خواهم کرد شورای رقابت تقویت شود، تصریح کرد: تقویت شورای رقابت برای تنظیم فعالیت های انحصاری و مانع‌ تنگ کردن عرصه رقابت برای بنگاه های خصوصی و تعاونی توسط آن ها است لذا رقابت مثبت باید گسترش یابد تا اقتصادی توانمند داشته باشیم.

  کرباسیان معتقد است: برای مردمی سازی اقتصاد اولویت اصلی با بهبود ملموس محیط کسب و کار است دستاوردهای نوین دانش اقتصاد نشان داده که بهبود محیط کسب و کار حتی اولویت اهمیت بیشتری نسبت به واگذاری بنگاه های دولت دارد از این رو برای بهبود محیط کسب و کار نظام مالیاتی باید اصلاح و کارآمد شود.

  وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه فرایند واردات و صادرات باید با تجمیع خدمات تمام سازمان ها در یک پنجره واحد آسان شود، یادآور شد: حفاظت از حقوق مالکیت، کم هزینه و کارآمد شود مقررات مخل کسب و کار نیز باید لغو و اخذ مجوزهای لازم برای شروع کسب و کار تسهیل و گفت و گو به صورت فعال در دستور کار قرار خواهد گرفت.

  **انتقال اقتصاد به اتاق شیشه ای/ایجاد شفافیت اقتصادی

  کرباسیان همچنین با اشاره به موضوع ایجاد شفافیت اقتصادی نیز گفت: برنامه دیگر انتقال اقتصاد به اتاق شیشه ای است، یکی دیگر از مشکلات مزمن اقتصاد در حال حاضر ضعف در شفافیت و انضباط اقتصادی است. استقرار و ساز و کار حاکمیتی در بنگاه های بزرگ اقتصادی، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در حوزه اقتصاد، انتشار صحیح آمار اقتصادی و همکاری در اجرای سامانه فراگیر تدارکات الکترونیکی دولت، همچنین افزایش شفافیت مالی دولت و اجرای قوانین کامل مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریسم از برنامه های این وزارتخانه می باشد.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی تاکید کرد: در اولین سال اجرای برنامه باید به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کرد، این برنامه ها در راستای سیاست های مصوب و با هماهنگی کامل میان دولت و تیم اقتصادی سامان پیدا خواهد کرد.

  ** اولویت های وزیر اقتصاد در هفته اول کاری خود در وزارت اقتصاد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال /مردمی سازی اقتصاد /

  اینها تمام سخنان وزیر اقتصاد در روز تشریح برنامه های خود در مجلس بوده است اما بعداز گرفتن رای اعتماد از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی کرباسیان در اولین روز کاری خود مهم ترین اولویت کاری دولت و وزارت اقتصاد را تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بر شمرد و گفت: مهم ترین اولویت کاری دولت و وزارت اقتصاد همانطور که رییس جمهوری تاکید دارد، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به گستردگی وزارت امور اقتصادی و دارایی حتی اگر به طور مستقیم هم در برخی از این امور متولی نباشیم، به عنوان مشارکت و همراهی با بقیه دستگاه ها باید کار را دنبال کنیم.

  وی توجه به بازار سرمایه و جذب سرمایه خارجی را از اولویت های دیگر این وزارتخانه در دولت دوازدهم برشمرد و افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که توجه به مالیات ها نیز از دیگر اولویت های ما خواهد بود زیرا در دولت یازدهم اتفاق خوبی در زمینه کسب درآمدهای مالیاتی افتاد و توانستیم از درآمدهای نفتی تا حدی فاصله بگیریم که این روند باید پیگیری شود.

  کرباسیان با اشاره به اجرای کامل سیاست های کلی اصل ۴۴ و خصوصی سازی گفت: مردمی سازی اقتصاد از دیگر اولویت ها خواهد بود.

  وی با اشاره به اجرای اقتصاد مقاومتی و اَبَرطرح هایی که قرار است در قالب آن اجرایی شود، گفت: این طرح ها را با زمانبندی مشخص اجرایی خواهیم کرد.

  ** اصلاح نظام بانکی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز

  کرباسیان در اظهارات مشابه دیگری در خصوص اصلاح نظامی بانکی کشور گفت: در جریان معرفی وزرا پیشنهادی دولت دوازدهم به نمایندگان مجلس، در چند جلسه کاری در کمیسون های مختلف برنامه های خود را برای وزارت اقتصاد تشریح کردم اما در آن زمان محور تشریح برنامه ها به صورت کلی بود و نیاز به یک زمانبندی برای اجرای برنامه ها وجود دارد.

  وی افزود: مساعدت اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس می تواند زمینه پیش برد اهداف اقتصادی را فراهم کند.

  وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموع ۹ طرح و لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و در صورتی که این طرح ها و لوایح به سرانجام برسد تأثیرات جدی روی شاخص های اقتصادی کشور دارد، رسیدگی به لایحه در رابطه با امور گمرکی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین اجرایی شدن احکام برنامه ششم در حوزه اقتصاد و همچنین رفع مشکلات در خصوص مناطق آزاد اقتصادی از محورهای مورد رسیدگی در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس بود.

  وزیر اقتصاد با تأکید بر نقش مهم تعامل مجلس و دولت در رفع مشکلات اقتصادی گفت: اصلاح نظام بانکی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دغدغه های مشترک مجلس و دولت است.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در این نشست بر اصلاح نظام بانکی کشور تأکید جدی شد و توضیحاتی در رابطه با وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی به نمایندگان مجلس ارائه شد.

  ** تاکید جدی وزیر اقتصاد بر تولید و اشتغال/پرداخت بدهی بانک ها/توان مند نمودن بخش خصوصی

  مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در آیین آغاز بهره برداری از ۸ پروژه بزرگ حوزه برق استان اصفهان به مناسبت هفته دولت گفت: تولید و اشتغال موضوعی محوری برای دولت است که بخشی از پیش نیازهای آن مانند تامین مالی، از وظایف محوری وزارت اقتصاد است.

  وزیر اقتصاد با اشاره به نقش محوری بانک ها در موضوع تامین مالی داخلی اضافه کرد: در دولت یازدهم بخشی از بدهی های دولت به بانک ها پرداخت شد ولی بانک ها هنوز مطالبات معوق زیادی از بخش خصوصی و دولت دارند که باید فکری برای آن شود.

  وی ادامه داد: به دنبال مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار بخشنامه ۸ ماده ای بانک مرکزی از روز شنبه اجرایی می شود که مهمترین بخش آن کاهش سود سپرده های بانکی است و امیدواریم این اقدام به تولید کمک نماید.

  کرباسیان افزود: در دولت یازدهم خصوصی سازی و واگذاری بنگاه های دولتی به عنوان رد دیون متوقف شد و هدف اصلی خصوصی سازی یعنی توانمند نمودن بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت.

  بر اساس شواهد و اظهارات وزیر اقتصاد دولت دوازدهم برنامه های کاری کرباسیان در دولت تدوین شده است اما آنچه که مورد نظر است لزوم توجه و پیگیری برنامه های ارائه شده در مجلس و جلسات کمیسیون های تخصصی است. مردم نیز تمام برنامه هایی را که وزیر اقتصاد در گفته های خود ارائه داده است را خواهان اجرایی نمودن آنها هستند که در رای همه آن ها اشتغال و تولید است که بنا به گفته کرباسیان توجه ویژه ای به این بخش در دولت دوازدهم خواهد شد.

  منبع:راه دانا
  انتهای پیام/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • Alexa Traffic Rank