دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 54643
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
 •   

  شهادت محسن حججی توانست وقایع عاشورا را بعد ازگذشت ۱۴۰۰ سال دوباره در ذهن‌ها تداعی کند/آغاز و انجام زندگی این شهید پاسخ مناسبی برای فطرت کنجکاو نسل امروز است

  حجت الاسلام والمسلمین بازدار گفت: ظهور این شخصیّت آن­هم در بُرهه ­ای حسّاس از زمان گویای آن است که فرهنگ و مکتب عاشورا توانسته بعد از گذشت قرن­ها شاگردان خود را پرورش دهد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین بازدار، پژوهشگر و نویسنده، در گفت‌وگو با پایگاه خبری دیمه نیوز، در خصوص نوع تربیتی که باعث بروز و ظهور امثال […]


  حجت الاسلام والمسلمین بازدار گفت: ظهور این شخصیّت آن­هم در بُرهه ­ای حسّاس از زمان گویای آن است که فرهنگ و مکتب عاشورا توانسته بعد از گذشت قرن­ها شاگردان خود را پرورش دهد.


  حجت‌الاسلام‌والمسلمین بازدار، پژوهشگر و نویسنده، در گفت‌وگو با پایگاه خبری دیمه نیوز، در خصوص نوع تربیتی که باعث بروز و ظهور امثال شهید حججی می‌شود، گفت: هر یک از انسان­ها محصول مؤلّفه­های هویّت‌سازی همچون خانواده، مدرسه، جامعه هستند که خواه یا ناخواه هندسه­ هویّتی انسان را ترسیم می­کنند؛ اگر این مؤلّفه­ها، که از آن­ها تعبیر به مُتغیّرهای هویّت‌ساز می­شود، در مسیر هدفمندی ریل‌گذاری شوند مطمئناً سرنوشت انسان را به خوبی رقم می­زنند.

  وی افزود: شاید این جمله را بارها شنیده باشید که می­گویند سرنوشت را باید از سر نوشت؛ اگر به خوبی معنی این جمله را درک کنیم متوجه خواهیم شد که مفهوم این جمله بسیار دقیق و حساب شده است، چه آن­که هویت و آینده انسان محصول گذشته وی است و به هر میزان که گذشته­ انسان در مسیر تعالی و رُشد قرارگرفته باشد هویّت و شاکله­ وی نیز به زیباترین وجه ممکن ترسیم می­شود.

  حجت‌الاسلام‌والمسلمین بازدار با اشاره به الگوی شهید حججی برای نسل امروز، خاطرنشان کرد: با نگاهی کوتاه به زندگی شهید حججی به خوبی می­توان متغیّرهای هویّت‌سازِ این شهید را کشف نمود؛ کشفی که می­تواند الگوی زیبایی برای نسل امروزی باشد؛ اولین مُتغیّرهویت‌ساز این شهید عزیز خانواده است که وی را در مسیر آرمان الهی بزرگ نموده؛ دومین مُتغیّر وی کانون­های فرهنگی جامعه همچون مسجد، هیات، بسیج، اردوهای جهادی است که روحیه­ی ایثار و تلاش برای هم­نوعان خود را در وجود این شهید متبلور کرده است.

  وی در ادامه افزود: ناگفته پیداست وقتی که می­توان با متغیّرهای هویت‌سازی هم­چون خانواده، جامعه، آموزش اسطوره‌های غرورآفرینی همچون شهید حججی پرورش داد دولت­مردان ما نیز باید بیشتر به این نهادهای موثر توجه داشته و همّت خود را معطوف رشد و تعالی سبک زندگی اسلامی در بین جامعه امروزی کنند.

  این محقق و پژوهشگر در پاسخ به شبهه برخی مبنی بر این که بزرگ کردن شخصیت و نحوه شهادت شهید حججی واقعه عاشورا را تحت شعاع قرار می دهد، تصریح کرد: اتفاقا عکس این موضوع صادق است، جدای از آن­که این اتفاق توانست وقایع عاشورا را بعد ازگذشت ۱۴۰۰ سال دوباره در ذهن‌ها تداعی کند، ظهور این شخصیّت آن­هم در بُرهه­ ای حسّاس از زمان گویای آن است که فرهنگ و مکتب عاشورا توانسته بعد از گذشت قرن­ها شاگردان خود را پرورش داده و موانع­ و هجمه­های رسانه­ای و ضدفرهنگی نتوانسته ­اند موجب سکون این اقیانوس متلاطم حسینی شوند.

  وی با تاکید بر تاثیر این شهید بر نسل جوان اذعان داشت: به خوبی می­دانیم که فطرت جوان به گونه‌ای است که­ بیشتر دنبال الگوهایی می­گردد که در دسترس وی باشد، الگوهایی که اسطوره­ های معنوی و ارزشی ادوار گذشته را برای وی محسوس گرداند؛ آغاز و انجام زندگی این شهید پاسخ مناسبی برای فطرت کنجکاو نسل امروز است.

  حجت‌الاسلام‌والمسلمین بازدار با اشاره به تاثیر فرهنگ جهادی در حل مشکلات جامعه خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ جهادی، که فرهنگی مبتنی بر خردورزی و تلاش مستمر است؛ در مدیریت کلان و خُرد جامعه به ظهور برسد دیگر شاهد افزایش ناهنجاری­های­ اجتماعی هم­چون طلاق، اعتیاد نخواهیم بود.

  وی در پایان اذعان داشت: زیر مولّفه­ های هویّت‌ساز یک جامعه وابسته به مدیریت‌های درست آن جامعه است و تا وقتی که ما شاهد رواج روزافزون این نابسامانی‌ها هستیم بیشتر به اهمیّت فرهنگ جهادی که فرهنگی مبتنی بر خرد و تلاش است پی خواهیم برد.

   


  لینک کوتاه :  برچسب ها :