دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 57356
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
 •   

  آمارهای جهانی نشان از گرایش مردم دنیا به اسلام دارد

  کارشناس فلسفه ادیان گفت: با توجه به شاخص‌های توسعه در دنیا مانند باسوادی، دسترسی به رسانه‌ها و اطلاعات، فناوری، ارتباطات و مقایسه پیشرفت جوامع اسلام با مناطق دیگر سبب رشد جمعیت مسلمان شده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، هوشنگ عزیزپور، کارشناس فلسفه ادیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز ، با اشاره […]


  کارشناس فلسفه ادیان گفت: با توجه به شاخص‌های توسعه در دنیا مانند باسوادی، دسترسی به رسانه‌ها و اطلاعات، فناوری، ارتباطات و مقایسه پیشرفت جوامع اسلام با مناطق دیگر سبب رشد جمعیت مسلمان شده است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، هوشنگ عزیزپور، کارشناس فلسفه ادیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز ، با اشاره به این‌که امروزه فلسفه دین، یکی از فعال‌ترین حوزه‌های پژوهشی فلسفی است، اظهار داشت: فلسفه دین، نظام‌ها و اعتقادات دینی، پدیده‌های اصلی تجربه دینی، مراسم عبادی و اندیشه‌هایی که این نظام عقیدتی بر آن پایبند هستند را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

  وی با بیان این‌که فلسفه وسیله‌ای برای آموزش دین نیست، گفت: فلسفه دینی می‌کوشد تا همه ادیان را مورد تحلیل مفهومی قرار دهد و  همچنین به بررسی مفاهیمی مانند خدا، عبادت، تکلیف اخلاقی و حیات ابدی می‌پردازد.

  کارشناس فلسفه ادیان در ارتباط با آمار ادیان در دنیا عنوان کرد: با توجه به اینکه بیش از هفت میلیارد انسان در این کره خاکی زندگی می‌کنند حدود ۷۰ درصد از آن‌ها دین‌دارند که مسیحیت با ۳۳ درصد، ۲۲ درصد اسلام و ۱۴ درصد هندو بیش‌ترین طرفدار را به خود اختصاص دادند.

  وی افزود: روزبه‌روز به تعداد آمار دین‌داران جهان اضافه می‌شود و بعید به نظر می‌رسد با وجود تبلیغات زیاد گروه‌های بی‌دین، دین‌داری در حال تضعیف باشد درصورتی‌که باید پذیرفت که اعتقادات مردم به ادیان سنتی و شیوه تبلیغ سنتی کاهش پیدا کرده است.

  عزیزپور بیان داشت: جوانان بیشتر به دین‌داری فردی تمایل دارند تا دیدگاه سنتی، چرا که شیوه دین‌داری سنتی برای آن‌ها قابل پذیرش نیست و سؤالات آنان پاسخ داده نمی‌شود.

  وی وضعیت دین اسلام را این‌گونه تشریح کرد: با توجه به آمار جمعیتی مردم دنیا در ادیان مختلف، سهم مسلمانان از گذشته تاکنون رو به رشد است و سهم مسیحیان و بودائی‌ها طی ۵۰ سال گذشته تا کنون سیر نزولی به خود پیدا کرده است.

  این کارشناس گسترش شاخص‌های توسعه را از عوامل مهم در رشد اسلام دانست و اذعان داشت: با توجه به شاخص‌های توسعه در دنیا مانند باسوادی، دسترسی به رسانه‌ها و اطلاعات، فناوری، ارتباطات و مقایسه پیشرفت جوامع اسلام با مناطق دیگر باعث رشد جمعیت مسلمان شده است.

  عزیزپور با اشاره به این‌که جمعیت شیعیان طی ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است، خاطرنشان کرد: از لحاظ آماری حدوداً ۱۵ الی ۲۰ درصد از جامعه مسلمان را شیعیان تشکیل می‌دهند که در ۵۰ سال گذشته از ۱۵۰ میلیون نفر ب ۳۰۰ میلیون نفر رسیده‌اند.

  وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که گروه‌های تکفیری با حمایت آمریکا، اسرائیل و عربستان در منطقه داشتند حقانیت و عقلانیت شیعه برای پیروان دین اسلام بهتر مشخص شده که امیدواریم در آینده وضعیت بهتری در جهان اسلام پیدا کنیم.

  این کارشناس به پدیده کورش و باستان‌گرایی اشاره کرد و گفت: این موضوع در ایران مسئله جدیدی نیست و دوران قبل از انقلاب حکومت پهلوی نیز بر روی آن کار می‌کرد اما با ظهور انقلاب اسلامی این مسئله کم‌رنگ شد این در حالی است که نباید منکر هویت و عملکرد اجداد و نیاکانمان باشیم؛ اگر درگذشته حاکمانی بودند و کارهای درست و نادرست انجام دادند جزو تاریخ و هویت ایران است و نمی‌توان آن را از یاد برد اما این موضوع دلیلی نمی‌شود که وحدت و یکپارچگی ملت ایران را با شعار باستان‌گرایی از بین ببریم.

  عزیزپور به آیات قرآن مبنی بر این‌که اسلام تکمیل کننده ادیان قبل از خود است اشاره کرد و افزود: در دنیا  باید یک دین واحد و الهی وجود داشته باشد تا مردم به راه راست و درست هدایت شوند، کورش نه پیامبر بود و نه دین جدیدی آورده که مردم بخواهند به پیروی از آن بپردازند.

  منبع: تهران نیوز

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :