دیمه نیوز
امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 57439
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
 •   

  تنها سازه‌‌ی آسیب دیده در اسلام آباد کرمانشاه، بیمارستان تازه ساخت بود

  وزیر بهداشت در برنامه با اشاره به اهمیت موضوع مقاوم سازی سازه های درمانی گفت: بیمارستان تازه ساخته شده در اسلام آباد، تنها سازه‌‌ی آسیب دیده در این منطقه در زلزله کرمانشاه بود. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، درباره اقدامات وزارت بهداشت در زلزله […]


  وزیر بهداشت در برنامه با اشاره به اهمیت موضوع مقاوم سازی سازه های درمانی گفت: بیمارستان تازه ساخته شده در اسلام آباد، تنها سازه‌‌ی آسیب دیده در این منطقه در زلزله کرمانشاه بود.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، درباره اقدامات وزارت بهداشت در زلزله کرمانشاه و وضعیت بهداشت و درمان منطقه گفت: زلزله فعلا نقاط مختلف کشور را رها نمی‌کند و امروز نیز برای تعدادی از هموطنان اتفاقاتی افتاد، نقش وزارت بهداشت در این حوادث حیاتی است و در ساعت‌های اولیه باید حضور داشته باشیم و در حد توان کامل این کار را انجام دادیم. انتقال بیش از هفت هزار مصدوم را در کمتر از ۲۰ ساعت  و ۱۵۰۰ عمل جراحی نیز در تهران و البرز و همدان و کردستان انجام شد؛ همکاران ما در بیمارستان‌های کرمانشاه بالغ بر ۴۸ ساعت نتوانستند استراحت کنند.

  هاشمی در ادامه درمان مصدومین را مهم خواند و عنوان کرد: ستادی برای این موضوع تشکیل شده و روزانه وضعیت‌شان پیگیری می‌شود؛ برخی مصدومین نیاز به پیگیری دارند و باید اقداماتی برای آن‌ها انجام شود که این ستاد کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند را تا بازگشت به فعالیت طبیعی‌شان پیگیری می‌کند، بحث بهداشت منطقه نیز بسیار مهم است و متاسفانه ۶۲ خانه بهداشت و ۲۲ مرکز جامع سلامت تخریب شد؛ در فصل بیماری‌های واگیر و آنفولانزا هستیم که واکسن نیز تزریق شده و به نظر می‌رسد شرایط قابل قبولی حاکم است. نماینده ویژه‌ای نیز در منطقه عملیاتی گذاشتم و هر ده روز یک بار دانشگاهی مسئول است که با حدود ۱۰۰ پزشک و پرستار در منطقه حضور دارند؛ به مردم قول دادیم که تنها نخواهد ماند و اقدامات ادامه خواهد داشت تا به شرایط بهتر از قبل از زلزله برگردیم.

  وزیر بهداشت در خصوص سازه‌های درمانی منطقه اظهار داشت: بیمارستان قبلی سرپل ذهاب ۵۰ درصد آسیب دیده و برآورد این است که تا پایان امسال به چرخه بر می‌گردد؛ بیمارستان اسلام آباد تخریب بیشتری دارد و زمان بیشتری برای بازسازی نیاز دارد، تمام مراکز بهداشتی و خانه بهداشت‌ها حداکثر تا تابستان آینده بازسازی خواهند شد. فکر می‌کنم در کمتر از یک سال آینده به شرایط مطمئن و ایده آل باز خواهیم گشت و در حوزه بهداشت و درمان جزو اولین دستگاه‌هایی هستیم که به کمک خیرین و مردم و همکاران و شبکه بهداشت و درمان کشور به پایداری می‌رسیم.

  تنها سازه‌‌ی آسیب دیده در اسلام آباد کرمانشاه، بیمارستان تازه ساخت بود

  هاشمی با انتقاد از مقاومت سازه‌های درمانی تازه ساخته شده در کرمانشاه با اشاره به بررسی‌های انجام شده در ۱۵ سال پیش در حوزه مقاوم سازی سازه‌های درمانی انجام شده است گفت: متاسفانه علی رغم مطالعات و بررسی‌های انجام شده در این مدت اقدامات مناسبی انجام نشد در حالی که بیمارستان اولین سرپناه و محل مراجعه مردم است متاسفانه تخریب می‌شود. رفتار و اخلاق ما تنزل پیدا کرده و آسیب دیده است، در منطقه زلزله زده نزدیک ۲۸ سد داشتیم که هیچ کدام آسیب ندید و ترکی به آن وارد نشد اما در اسلام آباد تنها ساختمانی که آسیب دید، بیمارستانی بود که کمتر از یک سال از بهره برداری آن می‌گذشت؛ وزارت راه و شهرسازی ناظر داشت و این اتفاق خجالت آور است و ظلم بزرگی است و انتظار داریم دستگاه قضایی از این حوادث به سادگی نگذرد، شکایتی که در این خصوص مطرح کردیم برای جلوگیری از تکرار این حوادث است. هیچ چیزی بهتر از امانت داری و راستی و درستی و صداقت نیست و پیامبر نیز برای همین مبعوث شد و حیف است که آیین اسلام داشته باشیم، اما کم فروشی و تقلب در کار داشته باشیم.

  مشکلات اعتباری طرح تحول هنوز برطرف نشده است

  وزیر بهداشت درباره ادامه طرح تحول سلامت و تامین منابع پایدار برای آن گفت: یکی از اولین اقدامات در آغاز هر دولت، انتخاب تیم و معاونین است، در دور جدید وزارت بهداشت، بیش از ۵۰ درصد معاونین و حدود ۸۰پرصد مسئولان دانشگاه‌ها تغییر کردند، بسته‌های طرح تحول در حال بازنگری است؛ زمانی که طرح تحول سلامت آغاز شد تصور می‌شد یارانه نقدی خوب نیست و باید یارانه غیر نقدی جایگزین آن شود و دکتر روحانی با توجه به مشکلات زیادی که در حوزه سلامت وجود داشت، بخش سلامت را برای این کار انتخاب کردند. یکی از اشکالات درستی که منتقدین وارد می‌کردند در خصوص منابع طرح بود که به منابع هدف‌مندی یارانه‌ها گره زده شد؛ در این طرح بالغ بر ۱۰ میلیون بی بضاعت رایگان بیمه شدند که برای نظام سلامت و جمهوری اسلامی افتخار است؛ طرح تحول سلامت جزء اولویت‌های آقای رییس جمهور است و مطمئن هستیم مسیر ادامه پیدا می‌کند.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکل منابع پایدار هنوز حل نشده و این روزها، روزهای بودجه است به برگزاری بالغ بر ده جلسه در این خصوص اشاره کرد و ادامه داد: تصمیمات دولت و مجلس اهمیت دارد و در مقطعی هستیم که باید تعیین تکلیف شود؛ زیرا امسال سال اول برنامه ششم توسعه است و باید بخشی از نگرانی‌های منابع سلامت برطرف شود. آن‌چه آقای دکتر روحانی ابلاغ کردند و سازمان برنامه و بودجه موظف شده، پایدار شدن منابع حوزه سلامت است و باید منتظر لایحه‌ای که تقدیم مجلس می‌شود و اتفاقی که می‌افتد باشیم.

  هاشمی در بخش دیگر این برنامه به مشکلات بیمه سلامت و بیمه شدگان آن  پرداخت و گفت: بیمه سلامت می‌گوید که باید کسانی که کم بضاعت بودند را بیمه کند، اما طی سه سال گذشته ۵ میلیون نفر که حق بیمه پرداخت می‌کردند، به دلیل رایگان بودن این بیمه، به سمت این صندوق رایگان مهاجرت کردند در صورتی که این هزینه‌ها می‌تواند در محل خدمات ضروری صرف شود، اشتباه یارانه نقدی را در مورد بیمه نباید تکرار کنیم.

  تاخیر در پرداخت بدهی، شرکت‌های دارویی را دچار مشکل کرد

  هاشمی هم چنین به مشکلات حوزه دارویی کشور اشاره کرد و ادامه داد: تیم جدید در این‌حوزه، سیاست‌ها را برای حمایت از تولید داخل بازنگری کرده است. اما شرکت‌های دارویی دارو را فروختند و برخی وارد کردند و مصرف شده، اما پول خود را هنوز دریافت نکردند و این موضوع چرخه اقتصادی دارو را دچار مشکل کرده است. انتظار می‌رود طبق برنامه سازمان برنامه و بودجه، تا پایان سال این مشکل برطرف می‌شود؛ البته بدهی سازمان تامین اجتماعی نیز بالغ بر یک سال است که معوق مانده و آن‌ها نیز باید کمک کنند. در مورد کیفیت دارو و سخت‌گیری وزارتخانه در این مورد که گاها بخاطر آن متهم می‌شویم، باید سخت‌گیر باشیم و گاهی به حمایت از واردات متهم می‌شویم.

  وی تصریح کرد: با آغاز طرح تحول سلامت، مصرف بیشتر شد، اما واردات ۴۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد و این به معنی حمایت از تولید داخل است، نمی‌توان مردم را اجبار کرد که دارویی را مصرف کنند که اثربخشی مناسبی ندارد؛ امانت داری ما حکم می‌کند بهترین دارو و تجهیزات را در اختیار مردم بگذاریم.

  هاشمی با مهم خواندن اعتماد مردم در خصوص تجهیزات پزشکی گفت:  حداقل ۷۵ درصد بالاترین قیمت داروی خارجی را به تولید کننده داخلی پرداخت می‌کنیم و واردات را تا ۹۰ درصد کاهش دادیم مورد دارو و تجهیزات پزشکی نباید اعتماد مردم را از بین ببریم و باید مردم اعتماد کنند که این داروها و تجهیزات را برای شخص اول مملکت و مسئولین نیز استفاده می‌کنیم و این اعتماد به نفع همه و مهم‌ترین سرمایه ما محسوب می‌شود.

  دولت اجازه استخدام نیرو نمی دهد

  وزیر بهداشت ادامه داد: عزیزترین و شریف‌ترین قشر ما در کنار تیم‌های پزشکی، گروه پرستاری است که فشار روی آن‌ها بیشتر از جامعه پزشکی است و کار بسیار سختی دارند، در دولت قبل اتفاقاتی افتاد و کمک‌هایی در مورد دریافت کارانه شد که البته کافی نیست. تعداد پرستاران متناسب با میزان خدمتی که باید انجام دهند نیست و دلیل این کمبود پرستار نیست بلکه دولت نمی‌خواهد بزرگ‌تر شود و اجازه استخدام نمی‌دهد.

  وزیر بهداشت در پایان صحبت‌های خود به سواستفاده ‌‌‌‌‌‌هایی که از اسم طب سنتی می‌شود اشاره کرد و اظهارداشت: افراد مختلف با لباس های گوناگون از باورهای مردم سواستفاده می‌کنند که باید با آن‌ها به صورت جدی برخورد کرد، ما در مورد طب سنتی کوتاهی کردیم، این علم که میراث ماست، مکمل طب مدرن است.

  منبع: تهران نیوز

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها