دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 56911
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
 •   

  پژوهش سرای شهدای هسته ای راهی برای شناسایی شایستگی های دانش آموزان است/ کاروان علم و پژوهش برای حضور در روستاهای شهرستان فیروزکوه است

  مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه گفت: پژوهش سرا یک نهاد دولتی است که استعدادهای دانش آموزان را شناسایی می کند و محیطی علمی برای دانش آموزان ایجاد می کند که بتوانند شایستگی های خود را بروز دهند. حسین علی ایلکا، مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه، در گفت و گو با […]


  مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه گفت: پژوهش سرا یک نهاد دولتی است که استعدادهای دانش آموزان را شناسایی می کند و محیطی علمی برای دانش آموزان ایجاد می کند که بتوانند شایستگی های خود را بروز دهند.


  حسین علی ایلکا، مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه، در گفت و گو با پایگاه خبری دیمه نیوز، در خصوص این پژوهش سرا گفت: ما از ابتدای سال تحصیلی جدید این پژوهش سرا را تحویل گرفتیم که به عنوان مدیر پژوهش سرا در خدمت دانش آموزان هستم؛ پژوهش سرا یک نهاد دولتی است که استعدادهای دانش آموزان را شناسایی می کند و محیطی علمی برای دانش آموزان ایجاد می کند که بتوانند شایستگی های خود را بروز دهند.

  وی در ادامه افزود: پژوهش سرا در اکثر مناطق آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران فعالیت می کند و این فعالیت در شهرستان های استان تهران نیز وجود دارد؛ حیطه کاری پژوهش سرا بیشتر بحث علمی و پژوهشی است.

  مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه در خصوص بخش علمی پژوهش سرا خاطر نشان کرد: ما در این بخش آزمایشگاه ها، مسابقات علمی در حوزه فیزیک، زیست، شیمی، ریاضیات، نجوم و غیره فعالیت داریم؛ در قسمت پژوهشی بیشتر هدف این است که همکاران و دانش آموزان از امکانات پژوهش سرا برای پژوهش های کاربردی در آموزش و پرورش فعالیت داشته باشند.

  وی در خصوص همکاری دیگر نهادهای دولتی تاکید کرد: اگر نهادهایی بخواهند همکاری داشته باشند اعم از دانشگاه آزاد، انجمن های ادبی شهرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و غیره ما آمادگی همکاری داریم؛ در خصوص ارائه امکانات و راهنمایی های لازم هم آمادگی کافی را داریم.

  حسین علی ایلکا در خصوص امکانات پژوهش سرا گفت: پژوهش سرا دبیران مربوط به رشته های فیزیک، زیست و شیمی را در اختیار دارد و می تواند با داشتن یک آزمایشگاه مناسب در این رشته ها به انبوه سوالات همکاران و دانش آموزان به صورت آزمایشگاهی پاسخ دهد؛ همکاران ما در طول هفته آماده ارائه خدمات به دانش آموزان هستند.

  وی در خصوص مشکلات و موانع پژوهشی اذعان داشت: بعد مسافت بین روستاهای فیروزکوه بسیار زیاد است مثلا روستاهایی که ۵۰-۴۰ کیلومتر فاصله با مرکز شهر دارند و دانش آموزان آن مناطق نمی توانند در پژوهش سرا حضور داشته باشند امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی حق آن دانش آموزان هم هست؛ ما در قالب دو کاروان علم و پژوهش در این مدارس حضور داریم حتی در مدارس شهری هم این کاروان ها را ملزم به حضور کردیم تا همه دانش آموزان شهرستان تا دورترین نقاط هم از امکانات پژوهشی و علمی بهره ببرند.

  مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه با اشاره به این که در سال تحصیلی جدید ما قطب پژوهش های آب در استان تهران هستیم، گفت: تمام مناطق استان تهران با ما مراوده علمی و پژوهشی دارند که با همفکری همکاران در سایر شهرستان های استان تهران بتوانیم به یک ایده  و راه حلی برسیم که دانش آموزان را آموزش دهیم تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و فرهنگ صرفه جویی آب را از طریق دانش آموزان به خانواده ها منتقل کنیم و دانش آموزان بتوانند استفاده کنند.

  وی در خصوص فعالیت های این پژوهش سرا تصریح کرد: برگزاری مسابقات آزمایشگاهی، مسابقات علمی، مسابقات استانی از جمله فعالیت های پژوهش سرا است؛ هدف از این مسابقات این است که دانش آموزان به تفکر و تعمق بپردازند یعنی از فکر خود استفاده کنند؛ البته جنبه علمی و پژوهشی دارد و در کنار این جنبه سرگرمی هم دارد؛ ما اعتقاد داریم دانش آموز خوشحال بیشتر می آموزد و فعالیت های علمی انجام می دهد.

  حسین علی ایلکا در ادامه افزود: مسابقات گوناگونی در سطح شهرستان برگزار می کنیم که دانش آموزان می توانند در این مسابقات شرکت کنند و فعالیت علمی و پژوهشی داشته باشند و به صورت نمایشی هم مسابقات خود را اجرا کنند.

  وی در خصوص نحوه ثبت نام در پژوهش سرا گفت: تمام دانش آموزان شهرستان به صورت بالقوه عضو هستند؛ اعتقاد به صدور کارت عضویت نداریم؛ هر دانش آموزی بخواهد در فعالیت های ما شرکت کند محدودیتی برای ما ندارد.

  مدیر پژوهش سرای شهدای هسته ای شهرستان فیروزکوه برای دیده شدن فعالیت های پژوهش سرا خواستار انعکاس بیشتر فعالیت های پژوهش سرا شد و گفت: مسئولین باید بیشتر با فعالیت های پژوهش سرا آشنا شوند تا رغبت و تمایل به همکاری افزایش یابد و دانش آموزان از این فرصت بهره بیشتری ببرند.

  وی تاکید کرد: از سال تحصیلی جاری پژوهش سرا به صورت هیات امنایی اداره می شود که شامل ریاست آموزش و پرورش منطقه، فرماندار شهرستان یا نماینده تام الاختیار فرماندار، شهردار منطقه، سه تن از اساتید دانشگاهی، یک خانواده یا اولیای دانش آموز عضو پژوهش سرا، یک معلم پژوهنده، مدیر پژوهش سرا به عنوان دبیر است؛ هدف کمک به پژوهش سرای دانش آموزی است.

  حسین علی ایلکا در ادامه خاطر نشان کرد: خوشبختانه هیات امنای پژوهش سرا در سطح شهرستان طبق اساسنامه تشکیل شده است و جلسات مجمع عادی هم برگزار شده است و امیدواریم با تشکیل این هیات امنا کمک شایانی به پژوهش سرا در راستای علم آموزی دانش آموزان شود؛ همه همفکر شویم که دانش آموزان بیشترین بهره علمی و پژوهشی را از این پژوهش سرا داشته باشند.

  وی در پایان به مشکلات مالی این پژوهش سرا اشاره کرد و گفت: افراد می توانند در قالب خیرین به پژوهش سرا کمک کنند که دانش آموزان در منطقه خودمان از این امکانات علمی و پژوهشی استفاده می کنند؛ از ریاست آموزش و پرورش منطقه و معاونین به دلیل همکاری های بسیار با پژوهش سرا تشکر می کنم.

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :