دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 59880
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
 •   

  ازخودگذشتگی رمز موفقیت سنگر سازان بی سنگر/ زمان برای نیروهای جهادگر معنا نداشت

  جهاد گر قدیمی شُنبه ای گفت: خدمت کردن مکان و زمان را نمی‌شناسد و نام و نشان در امر خدمت گذاری تأثیر آن‌چنانی ندارد، آنچه بسیار مهم و تأثیرگذار است خدمت جهادی به قشر زحمتکش جامعه یعنی کشاورزان است که باید در رأس کارهای این نهاد قرار گیرد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جهاد سازندگی نهادی […]


  جهاد گر قدیمی شُنبه ای گفت: خدمت کردن مکان و زمان را نمی‌شناسد و نام و نشان در امر خدمت گذاری تأثیر آن‌چنانی ندارد، آنچه بسیار مهم و تأثیرگذار است خدمت جهادی به قشر زحمتکش جامعه یعنی کشاورزان است که باید در رأس کارهای این نهاد قرار گیرد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جهاد سازندگی نهادی انقلابی بود که در تاریخ ۲۷ خرداد ۵۷ به‌فرمان حضرت امام (ره) برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تأسیس شد.

  گرچه در سال‌های بعد ادغام این وزارت خانه با وزارت کشاورزی منجر به ایجاد وزارت خانه‌ای به نام جهاد کشاورزی شد اما خدمات ماندگار جهادگران سازندگی هیچ‌گاه از یاد نمی‌رود.

  با مرتضی آزمون رزمنده جهادگر و فرزند شهید علی آزمون که اکنون به‌عنوان کارشناس در جهاد کشاورزی بخش شُنبه و طسوج مشغول خدمت است به گفتگو می‌نشینیم:

  جهاد سازندگی در ابتدای تشکیل خود چه خدماتی را برای مردم بخش شُنبه و طسوج انجام داد؟

  جهاد سازندگی در بدو پیروزی انقلاب اسلامی با همراهی امام راحل، همت را برآبادانی کشور قراردادند که در این میان باید نهادی پایه‌گذاری می‌شد که با درد و رنج مردم عجین و آشنا باشد ازاین‌رو جهاد سازندگی به‌فرمان امام امت تأسیس شد.جهاد سازندگی بخش شُنبه و طسوج هم به سهم خود فعالیت گسترده خود را در مناطق محروم و دورافتاده بخش آغاز کرد.

  در زمان تأسیس خدماتی از قبیل ایجاد راه، تأمین آب، تأسیس مدرسه و آب‌انبار، مرمت قنات‌ها، ایجاد سیل بند، ساخت غسالخانه، ساخت جدول‌های کشاورزی بین باغات، برای مردم ارائه داد.

  چه ویژگی‌هایی از جهاد سازندگی باعث ماندگاری نام این نهاد در میان مردم شد؟

   امروز تنها چیزی که از یک خیر به‌جا می‌ماند نام نیک اوست، جهاد سازندگی هم به‌عنوان یک خیر آنچه در توان داشت برای مردم محروم صرف کرد و این خدمت والای جهاد سازندگی تا سال‌ها در قلب‌ها و اذهان مردم باقی می‌ماند.

  آیا اکنون مدیریت جهادی در بین ادارات و سازمان‌های ما دیده می‌شود؟

   به‌یقین می‌توانم بگویم آن شور و شعفی که در اوایل انقلاب در بین نیروهای جهادگر وجود داشت امروز متأسفانه کمتر دیده می‌شود که آن‌هم دلایل متعددی دارد. در آن دوران، زمان برای نیروهای جهادگر معنا نداشت، شب و روز، تعطیلی و غیر تعطیلی جایی در میان تقویم کاری جهادگران پرتلاش نداشت. حتی یادم می‌آید در آن زمان برای توزیع کوپن عشایری ۳ شبانه‌روز مستمر در میان عشایر منطقه طسوج بودیم و هیچ‌گاه خستگی از کار را احساس نمی‌کردیم؛ و یا برای عبور و مرور به روستاهای کردلان و باغان که بسیار بدمسیر بود مجبور بودیم راه‌های فرعی و کور راه‌ها را برای رسیدن به روستاییان طی کنیم که این کار ما موجب خوشنودی و رضایت روستاییان می‌شد.

  از زمان ادغام وزارت کشاورزی با جهاد سازندگی خدمات این نهاد فقط منحصر به خدمات کشاورزی شد به نظر شما این ادغام در انجام امور سازندگی مؤثر بود؟

   ازآنجایی‌که کارهای این دو وزارتخانه بسیار شبیه هم بود دولت اقدام به ادغام این دو وزارتخانه کرد، ولی در حال حاضر بیشتر نام کشاورزی یدک کشیده می‌شود و اکثراً کشاورزان با آن سروکار دارند و بیشتر بانام خدمات کشاورزی خوانده می‌شود؛ اما درمجموع خدمت کردن مکان و زمان را نمی‌شناسد و نام و نشان در امر خدمت گذاری تأثیر آن‌چنانی ندارد، آنچه بسیار مهم و تأثیرگذار است خدمت جهادی به قشر زحمتکش جامعه یعنی کشاورزان است که باید در رأس کارهای این نهاد قرار گیرد.

  آیا نسل امروز توانایی تبدیل‌شدن به جهادگران قدیم رادارند؟

   به‌طور یقین باید بگویم ناگفته‌های نسل قدیم برای نسل امروز شاید باورش خیلی سخت باشد، ولی در مرحله اول باید نسل امروز ضمن آگاه‌سازی آن‌ها از امور انجام‌گرفته قدیم آن‌ها را به این باور رساند که همت و تلاش می‌تواند جوان امروزی را به‌مانند جوان قدیم پرتلاش کند.

  هر زمان ازخودگذشتگی باشد تفاوتی در میان نسل جدید و قدیم نیست و طبق فرمایش مقام معظم رهبری همت جهادی نیاز است، همه نسل‌ها با تلاش و یکدلی و ازخودگذشتگی و جدا از هرگونه تکبر و خودنمایی می‌تواند به هر هدفی دست پیدا کند.

  به‌عنوان یک جهادگر قدیمی چه مطالباتی از مسئولان دارید؟

  به‌عنوان عضو کوچکی از جهاد گران باید بگویم اگر مسئولین توانایی جوانان و ایمان به کار آن‌ها را در برنامه‌های خود بگنجانند، این اعتماد به‌یقین جواب می‌دهد، اما برخی از مسئولان با فرموده مقام معظم رهبری برای میدان دادن به جوانان فرسنگ‌ها فاصله‌دارند.

  برکات انقلاب اسلامی پس از پیروزی را از منظر یک جهادگر بیان کنید؟

   تحولی که انقلاب اسلامی پس از پیروزی خود در ایران به وجود آورد در قیاس با قبل از انقلاب از زمین تا آسمان تفاوت دارد. هنگامی‌که امام راحل جهاد گران را سنگر سازان بی سنگر خواندند نشان داد که هیچ تفاوتی بین خدمت در قدیم و حال حاضر وجود ندارد و مسئولین باید تمام همت خود را برای از بین بردن چهره محرومیت از روستاها به‌کارگیرند.

  آیا با ایجاد یک وزارت جهاد سازندگی و تفکیک آن از بخش کشاورزی موافقید؟

   در حال حاضر به‌واسطه مشابه بودن کلیه اقدامات کاری این دو وزارت خانه و نبود نیروهای قدیمی از هردو وزارت، تفکیک آن‌ها نمی‌تواند مشکل‌گشا باشد و تنها رمز موفقیت جهاد کشاورزی اتحاد و یکدلی در میان نیروها است، البته باهمت و درایت کاری که در میان این نیروهای مخلص و کارشناسان وجود دارد می‌توان به موفقیت در امور آینده امیدوار بود.

  کلام آخر یک بسیجی و جهادگر قدیمی؟

   تنها درد و دلی که دارم عدم اعتماد کامل مسئولین به نیروهای زیردست خود است. نمی‌دانم عیب کار در چیست و عدم اعتماد به نیروهای زیردست و البته جوان چه معنایی دار دف تا زمانی که اعتماد در کارها وجود نداشته باشد کارها روال مناسبی ندارد. به‌عنوان یک عضو کوچک اداری خواهشمندم مسئولین به نیروهای زیردست خود به‌طور کامل اعتماد کنند و از نظرات آن‌ها در امور جاری استفاده کنند.

  به‌یقین می‌توانم بگویم اگر مسئولین به زیرمجموعه خود اعتماد کنند آن‌ها می‌توانند تمام همت خود را به‌کارگیرند عدم اعتماد به نیروها باعث دلسردی در ادامه کار می‌شود. چه‌بسا در بسیاری از جاها تجربه بر مدرک و مسند برتری پیداکرده و تجربه نیروهای زیردست باعث پیشبرد و آبادانی منطقه شود.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها