دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 61327
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
 •   

  اعترافات محمدرضا ثلاث، عامل شهادت ۳ مامور نیروی انتظامی در دادگاه

  نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه حادثه پاسداران به قرائت کیفر خواست ثلاث باباجانی پرداخت. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،اولین جلسه‌ رسیدگی به پرونده حادثه گلستان هفتم‌ خیابان پاسداران  در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. در این جلسه‌ متهم محمدرضا‌ ثلاث به اتهام ۳ فقره قتل عمدی‌ و اخلال در نظم عمومی حاضر شد […]


  نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه حادثه پاسداران به قرائت کیفر خواست ثلاث باباجانی پرداخت.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،اولین جلسه‌ رسیدگی به پرونده حادثه گلستان هفتم‌ خیابان پاسداران  در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

  در این جلسه‌ متهم محمدرضا‌ ثلاث به اتهام ۳ فقره قتل عمدی‌ و اخلال در نظم عمومی حاضر شد و همچنین اولیای دم مقتولان‌ آقایان علمدار، بایرامی‌، امامی‌ و خانم‌ها عزیزی، صالحی و عبداللهی‌ حضور داشتند که شهریاری نماینده دادستان به تشریح تحقیقات به عمل آمده در این پرونده پرداخت.

  معاون دادستان با اشاره به اتهام ثلاث باباجانی به ۳ فقره قتل عمدی گفت: پس از دریافت گزارش به سردخانه بیمارستان لبافی‌نژاد رفتیم‌ و اجساد کشته‌شدگان مورد معاینه قرار گرفت.

  وی با اشاره به تحقیقات محلی اظهار کرد: در این تحقیقات مشخص شد راننده اتوبوس به صورت عمدی به مأموران انتظامی زده و بعد هم در بیمارستان امام سجاد بستری شده که پس از گفتگو با اواعلام کرد به علت عصبی بودن با اتوبوسی که قبلاً در محل بوده به سمت مأموران رفته است.

  شهریاری با بیان اینکه متهم به صراحت، تهاجم عمدی را پذیرفته و علت آن را عصبی بودن اعلام کرده است، گفت: وی علت حضور خود را حمایت از برادر دینی خود اعلام کرده و در پاسخ به علت انگیزه خود اعلام کرده عصبانی بودم اما قربانیان را نمی‌شناختم و کسانی دیگر مرا عصبانی کرده بودند.

  شهریاری خاطرنشان کرد: متهم، مجروح کردن افراد و تخریب اموال عمومی را پذیرفته است و فیلم تهاجم متهم نشان می‌دهد با یک دستگاه اتوبوس به سمت مردم هجوم برده است.

   

  نماینده دادستان با بیان اینکه اجساد مقتولان به پزشکی قانونی می‌رود و بر حسب اعلام پزشکی قانونی علت فوت صالح امامی صدمات متعدد بر اثر اصابت جسم سخت اعلام می‌شود، گفت: پزشکی قانونی علت فوت بایرامی را خرد شدگی جمجمه بر اثر اصابت جسم سخت و علت فوت علمدار را هم صدمات متعدد بر اثر اصابت جسم سخت اعلام کرده است.

  وی با بیان اینکه تمامی صدمات توسط ثلاث انجام شده است،گفت: او در روانپزشکی‌ مورد معاینه قرار گرفت و اعلام کردند او دچار درجاتی از افسردگی است ولی اختلال روانی در او مشاهده نمی‌شود.

  وی با بیان اینکه متهم در سوالات گفته که هیچگونه بیماری روحی و روانی ندارد، اظهار کرد: با توجه به نوع جرم ارتکابی، پرونده شخصیت‌ تشکیل شده است و مشخص شده که متهم پس از ازدواج، صاحب فرزند می‌شود و همسر خود را طلاق می‌دهد و پس از ازدواج با همسر دوم او را هم طلاق می‌دهد و ازدواج سوم می کند که این ازدواج ثبت نشده است.

  شهریاری با بیان اینکه متهم در حال حاضر فاقد مسکن است، گفت: او در اتوبوس می‌خوابیده و دارای ۷ فقره‌ سابقه کیفری است.

  شهریاری با بیان اینکه متهم اظهار داشته ۱۵ سال قبل وارد جریان دراویش شده است، گفت: به گفته متهم او مسلمان و شیعه ۱۲ امامی است و تمامی عقاید مسلمانان را می‌شناسد.

  وی با بیان اینکه متهم در ابتدا از عملکرد خود پشیمان نبود، ادامه داد: او در آخرین دفاع خود گفت از عملکردش پشیمان شده است.

  شهریاری با بیان اینکه متهم فاقد مسکن است و اتوبوس را از فرد دیگری گرفته و به محل آورده بود، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد او از لحاظ عقیدتی دچار افراط است.

  نماینده دادستان با بیان اینکه متهم فاقد شغل بوده، گفت: او در ۳ فقره قتل مباشرت داشته و به اخلال در نظم عمومی اقدام کرده است.

  وی افزود: اولیای دم گفته‌اند تقاضای قصاص و اشد مجازات دارند.

  در ادامه اولیای دم در جایگاه حاضر شدند و با اعلام شکایت از متهم درخواست قصاص کردند و قاضی پرونده از هر یک از آنها پرسید آیا حاضر به گذشت هستید؟ که این پرسش با پاسخ مخالف اولیای دم مواجه شد.

  لازم به ذکر است؛ ادامه جلسه رسیدگی به اتهامات این پرونده در ساعت ۱۳ برگزار می‌شود.

   

  دفاعیات راننده متهم به قتل در پاسداران

  جلسه رسیدگی به اتهامات‌ متهم حوادث خیابان پاسداران با دفاعیات متهم‌، بعدازظهر‌ امروز در دادسرای کیفری استان تهران برگزار شد.

  پیش از ارائه دفاعیات متهم، اردشیر سبحانی نماینده حقوقی ناجا با تسلیت شهادت جمعی از پرسنل ناجا در این حوادث گفت: همکاران من از مؤمن‌ترین و با اخلاق‌ترین افراد بودند که بدون اینکه سلاحی‌ در دست داشته باشند به شکل مظلومانه‌ کشته شدند.

  وی افزود: همکاران من برای حفظ امنیت جامعه در صحنه حاضر شده بودند،ناجا در حالیکه‌ می‌توانست با سلاح‌ در صحنه حاضر شود بدون سلاح آمد و حالا این پرسش مطرح است که آیا پاسخ افرادی که برای دفاع از نظم جامعه آمده بودند حمله با اتوبوس‌ است؟

  سبحانی با بیان اینکه متهم خود را وابسته به دراویش‌ می‌داند، اظهار کرد: ولی دراویش‌ از او تبری می‌کنند و متهم فردی است که هیچ جایگاه اجتماعی نداشته و در یک اتوبوس زندگی می‌کرده است و لذا من تقاضای‌ اشد مجازات را برای او دارم‌.

  در ادامه متهم در جایگاه حاضر شد و ضمن دفاع از اتهامات، از خانواده داغدیده صبر مسئلت‌ دارم و از خدا برای خود رحمت می‌خواهم.

  متهم با بیان اینکه بنده چند وقتی است در گروه دراویش‌ بوده‌ام، اظهار کرد: من درویش‌ نیستم چون بزرگ دراویش‌ می‌گوید درویشی جز صلح، صفا و نیکی نیست و من خلاف‌ آن عمل کردم.

  وی در ادامه در راستای معرفی خود گفت: من ۵۰ سال سن دارم‌، ساکن تهران هستم‌ و به صورت مجرد زندگی می‌کنم.

  متهم با اشاره به سوابق‌ کیفری خود ادامه داد: بنده محکومیت مالی دارم و ۲ سال درگیر آن بودم و در درگیری‌های قوم هم حضور داشتم و مدتی هم در زندان بروجرد، زندانی بودم.

  وی با بیان اینکه ۸ ماه محکومیت مالی داشتم و در زندان به سر می‌بردم، بیان کرد: من برای کسی ضامن شده بودم و به خاطر ۲۰ میلیون تومان به زندان رفتم. در ادامه قاضی‌ با اشاره به سوابق کیفری او گفت: شما در سال ۸۳ به اتهام اخلال در نظم عمومی در بروجرد و در سال ۶۱ به دلیل ایراد ضرب و جرح با چاقو و در سال ۸۴ به اتهام تمرد در مقابل مأموران انتظامی و در سال ۹۴ به دلیل غیبت از زندان محکوم شده اید‌ و آیا این اتهامات را قبول دارید؟ که متهم همه اتهامات را پذیرفت.

  متهم در ادامه با بیان اینکه من راننده اتوبوس‌ بوده‌ام در پاسخ به اظهارات قاضی مبنی بر اینکه شما از هم گسیختگی‌ شخصیت دارید، گفت: من سابقه بیماری روانی نداشتم و از فضای مجازی هم استفاده نمی‌کنم.

  وی تصریح کرد: من ۱۵ روز بود که در خیابان گلستان پاسداران در داخل اتوبوس‌ اقامت داشتم.

  در ادامه قاضی پرونده با اشاره به کیفرخواست‌ صادره و تقاضای قصاص‌ از ناحیه خانواده مقتولان‌ و گزارش کلانتری پاسداران و منابع انتظامی به واسطه بازدید صحنه جرم و نظریه‌های پزشکی قانونی به شرط معاینه اجساد گفت: کیفرخواست شما دائر بر مباشرت در ۳ قتل عمدی با حمله به مأموران نیروی انتظامی توسط اتوبوس واخلال در نظم عمومی در طریق جنجال و حرکات غیر متعارف است.

  متهم در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه آیا آماده دفاع هستید و یا فرصت می‌خواهید، گفت: آماده دفاع هستم و نیازی به فرصت ندارم.

  وی با بیان اینکه ما برای دفاع از برادر ایمانی خود آمده بودیم، بیان کرد: ابتدا به ما گفته بودند که قرار است نورعلی‌ تابنده جلب شود و ما در آنجا حاضر شده بودیم تا مانع جلب او شویم‌.

  متهم در خصوص اتوبوسی‌ که در اختیار داشت ادامه داد: من راننده اتوبوس‌ بودم ولی مالک را نمی‌شناختم و صندلی‌های آن را باز کرده بودم تا بتوانم در آن بخوابم.

  قاضی پرونده در ادامه از علت وجود لوازم آشپزخانه در اتوبوس از متهم سوال کرد که او گفت: من در آنجا زندگی می‌کردم و از این وسایل استفاده می‌کردم و غیر من ۲۵ نفر دیگر هم استفاده می‌کردند.

  وی افزود: افرادی که از شهرستان به تهران می‌آمدند جهت اقامت خود در اتوبوس‌ به سر می‌بردند.

  متهم با بیان اینکه کسی به من نگفته بود که با اتوبوس به سمت مأموران انتظامی بروم، بیان کرد: وقتی که به سر من ضربه‌ خورد و خونریزی‌ کرد من عصبی شدم و چون ناجا به سرم ضربه زده بود به سمت آنها رفتم و از سویی دیگر هم نمی‌خواستم از اتوبوس پیاده شوم چون مرا می‌زدند.

  وی با بیان اینکه من از روی عصبانیت‌ حرکت کردم اظهار کرد: چون شیشه اتوبوس پاک نشده بود من جلوی خود را نمی‌دیدم‌.

  متهم با بیان اینکه قتل آن ۳ نفر نتیجه عملکرد من بوده است، ادامه داد: من در نظم عمومی اخلال نکرده‌ام و به دلیل دفاع از دوستم به آنجا رفته بودم.

  وی افزود: دوست من را متهم به سرقت یک پراید کرده‌ بودند در حالیکه او ۳ هکتار باغ دارد و چنین آدمی این کار را نمی‌کند.

  قاضی با بیان اینکه از داخل اتوبوس سلاح‌هایی نظیر شمشیر و قمه کشف شده است و این سلاح‌ها در اتوبوس چه می‌کرده خواستار پاسخگویی متهم شد که متهم از وجود این ابزارآلات در اتوبوس اظهار بی‌اطلاعی کرد.

  متهم با بیان اینکه من در حین حرکت هیچ چیز را نمی‌دیدم، ادامه داد: چون سر من دچار خونریزی بود مأموران من را پس از دستگیری به بیمارستان بردند.

  متهم در پاسخ به سئوال قاضی پرونده مبنی بر اینکه آیا قصد داشتید با اتوبوس‌ افراد خاصی را مورد اصابت‌ قرار دهید، گفت: به قدری شیشه‌ کثیف بود که من چیزی در مقابل خود نمی‌دیدم.

  در ادامه قاضی پرونده از متهم پرسید که آیا مأموران نیروی انتظامی سلاح داشتند؟ که متهم گفت: سلاح نداشتند اما با باتوم می‌زدند.

  متهم با بیان اینکه من از کار خود پشیمانم اظهار کرد: به هیچ گروه خاصی وابستگی ندارم.

  در ادامه رحیم ایزدیاری‌ وکیل پرونده با حضور در جایگاه و با تسلیت‌ به خانواده اولیای دم گفت: طی ملاقات‌های متعدد که با متهم داشتم به نظر می‌رسد او پشیمان است و شرایط مجازات وی مهیا است‌.

  وکیل متهم با بیان اینکه باید به حالات روحی متهم توجه شود، گفت: او در حالیکه‌ مورد ضرب و شتم ناجا قرار گرفته بود با سر و صورت خونین‌ سوار اتوبوس‌ می‌شود و قصد کشتن کسی را نداشته است.

  وی در پایان تصریح کرد: افسردگی درونی متهم نشان از پشیمانی او دارد.

   

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها