دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 61250
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
 •   

  نگاهی به سنتهای بومی محلی هرمزگانی ها در چهارشنبه سوری/ از «چیچکای بَپ گپو » تا رفتن به دریا

  چهارشنبه سوری در هرمزگان با آیین و سنت های خاص همراه است که از آن می توان رفتن به دریا، برافروختن آتش، قاشق زنی و تعریف چیچکا و خوردن غذای محلی در این شب نام برد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،مردم سر زمین ایران میراث های غنی و پرمحتوایی از گذشتگان خود دارند که به […]


  چهارشنبه سوری در هرمزگان با آیین و سنت های خاص همراه است که از آن می توان رفتن به دریا، برافروختن آتش، قاشق زنی و تعریف چیچکا و خوردن غذای محلی در این شب نام برد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،مردم سر زمین ایران میراث های غنی و پرمحتوایی از گذشتگان خود دارند که به این  آداب و سنن که برخواسته از فرهنگ اسلامی و ایرانی است؛  تا انجایی که به دور از خرافه نگری و تخیلات باشد احترام قائلند و در این عصر الکترونیک توانسته اند ارتباط خوبی میان سنت و مدرن برقرار کنند.

  پایان سال شمسی و آغاز سال نو در کشور ما  با برگزاری آیین و جشن های خاصی همراه است که یکی از آنها؛ جشن های چهارشنبه سوریست  که به  جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می شود و این آیین  در غروب سه شبنه  شب آخر سال برگزار می شود و اولین جشن از مجموعه جشن های ایرانیان و مناسبت های نوروزیست که قرن ها در این سرزمین متداول بوده است.

  چهارشنبه سوری یکی از جشن های کهن ایرانیان در طول تاریخ است که از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته و سوری به معنای جشن و شادی تشکیل شده و قاشق زنی، آتش افروزی و از روی بوته آتش پریدن و خواندن زردی من از تو، سرخی تو از من، خرید آجیل مشکل گشا، فالگوش ایستادن و از گفتگوهای عابرین تفأل زدن، ترنابازی و فال بولونی از رسوم این شب بوده است.

  چهارشنبه سوری  در هرمزگان  نیز با آیین و سنت های خاص  همراه  است که از آن می توان  رفتن به دریا، برافروختن آتش، قاشق زنی و تعریف چیچکا و خوردن غذای محلی در این شب نام برد.

  چهارشبنه آخر سال مردمان هرمزگان دسته جمعی به دریا می روند

  مردمان هرمزگان در آخرین چهارشنبه سال به صورت دسته جمعی به دریا می روند و با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم پا در آب های گرم و شور می گذارند و مدتی در آب دریا می نشینند و آب تنی می کنند.

  و با فرستادن صلوات بر حضرت محمد (ص) و خاندان مطهرش آب تنی خود را پایان می دهند و بعد از بازگشت به خانه با آب شیرین بدن های خود را می شویند که به این کار «هو شیرینی » می گویند و چنانچه شخصی نتوانسته در این مراسم شرکت کند مقداری آب دریا را برای آن می برند تا در منزل این کار را انجام دهد.

  مردمان هرمزگان بر این باور هستند که با آب تنی در چهارشنبه آخر سال تمام امراض در سال جدید از آنها دور می شود و در طول سال مریض نخواهند شد و از نظر علمی آب دریا مانند آبگرم ها خاصیت درمانی دارند و برای درمان بیماری های پوستی بسیار مفید هستند.

  قصه چیچکای بزرگان در شب چهارشنبه سوری

  در شب چهار شبنه سوری کوچکتر ها در کنار بزرگان فامیل  به دور آتش می نشینند و مم گپو (مادر بزرگ )و بپ گپو(پدربزرگ )  قصه هایی همراه با شوخی و خنده تعریف می کنند و در کنار آتش غذاها و شیرینی های سنتی هرمزگان می خورند و با گفتن زردی من از تو سرخی تو از من، زردی، بیماری و مشکلاتشان را به دست آتش می‌سپارند و به جای آن سرخی، گرما و نیرو را از آتش هدیه می‌گیرند.

  قاشق زنی کودکان و نوجوانان در آخرین چهارشنبه سال

  در روستاهای هرمزگان کودکان و نوجوانان دستاری بر سر خود کشیده تا شناخته نشوند به در خانه اهالی روستا رفته و با زدن قاشق به ظروف معدنی اعلام حضور می کنند  و اهالی خانه شیرینی های سنتی، آجیل، شکلات و در بعضی از موارد پول نیز به کاسه آن ها می ریزند.

  چهار شنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تغییر ندهید

  حسن امینی زاده، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس  اظهار کرد: در سال جاری تاکنون حادثه ناگوار در شهر بندرعباس رخ نداده و امیدواریم در چهارشنبه سوری آخر سال شاهد حادثه های دیگری از جمله از دست دادن اعضای بدن هم نوعان خود نباشیم.
  معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شهرداری بندرعباس افزود: متاسفانه ترقه بازی های چهارشنبه آخر سال باعث شده تا چهارشنبه سوری جایگاه خود را به آتش بازی تغییر دهد.
  امینی زاده خاطر نشان کرد: از بزرگان و خانواده ها می خواهم که فرزندان خود را کنترل کنند تا در چهارشنبه سوری امسال به جای ترقه بازی، آیین و سنت ها را به آنها یادآوری نمایند.

  گفتنی است در ادامه اقدامات علیه آتش سوزی در چهار شنبه سوری کمپین های مردمی نه به چهارشنبه سوزی با هشتک #نه_به_چهارشنبه_سوزی ایجاد شده است .

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها