دیمه نیوز
امروز شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 62135
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
 •   

  شاعری: همه شخصیت‌های مازندرانی در سریال پایتخت ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند

  نماینده مردم شرق مازندران در واکنش به پخش سریال پایتخت گفت: بنیادی‌ترین مشکلات این سریال این است که همه شخصیت‌های مازندرانی آن ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،پخش سری اول سریال پایتخت با واکنش تعدادی از چهره‌های سیاسی در رسانه‌های استان مازندران مواجه شده بود و حتی اعتراضاتی نسبت به پخش این […]


  نماینده مردم شرق مازندران در واکنش به پخش سریال پایتخت گفت: بنیادی‌ترین مشکلات این سریال این است که همه شخصیت‌های مازندرانی آن ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،پخش سری اول سریال پایتخت با واکنش تعدادی از چهره‌های سیاسی در رسانه‌های استان مازندران مواجه شده بود و حتی اعتراضاتی نسبت به پخش این سریال توسط تعدادی افراد فرهنگ دوست مازندرانی انجام شد، که بازتاب ملی نیز داشت، ولی این اعتراضات به دلیل عدم حمایت چهره‌های سیاسی به سرانجام نرسید.

  متولیان سیاسی هم معمولاً تا زمانی که موقعیت آنها به خطر نیافتد، نسبت به چیزی واکنش نشان نمی‌دهند و نسبت به پخش این سریال هم انتقادهای خنثی کرده بودند، اما وقتی با واکنش مسئولان در رسانه ملی مواجه شدند و مصاحبه‌های مردمی توسط صدا و سیما نسبت به موافقت با ادامه سریال منتشر شده بود، تا حدودی انتقادها نسبت به این سریال کاهش پیدا کرد و دست‌اندرکاران ساخت سریال پایتخت هر ساله نسبت به تولید و پخش قسمت‌های جدید اقدام کردند.

  واکنش‌ها نسبت به روند ساخت سریال پایتخت چندان جدی نبوده و چهره‌های سیاسی به صورت گاهی نعل و گاهی به میخ زدن نسبت به روند ساخت سریال انتقاد داشتند، همین موضوع زمینه ساخت سری‌های جدید پایتخت را فراهم کرده بود.

  تهیه کننده و کارگردان سریال در حال پخش پایتخت این بار شمشیر بی‌احترامی به مردم مازندران را از رو بست و جایی برای سکوت باقی نگذاشت.

  حتی بسیاری از موافقان ساخت سریال پایتخت در قسمت‌های قبلی، نسبت به ادامه روند این سریال انتقاد داشته و خواستار واکنش جدی نسبت به ادامه پخش این سریال شدند.

  از آنجا که مردم فهیم و نوع‌دوست مازندران تلاش دارند که اوضاع و ناهنجاری‌های داخلی بدون تنش و مشکل حل شود، فشار به مسئولان سیاسی برای جلوگیری از پخش این سریال را بدور از سروصدای اجتماعی و رسانه‌ای وارد کرده و خواستار پیگیری از افراد دارای تریبون نسبت به بازنگری در ارتباط با ساخت این سریال شدند.

  اولین چهره سیاسی مازندران که نسبت به ادامه روند سریال پایتخت در سری جدید واکنش نشان داد، علی محمد شاعری نماینده مردم شرق استان مازندران است.

  وی در نامه‌ای به رئیس رسانه ملی اعلام کرده است:

  ۱٫ در ساخت سریال‌های اینچنینی، که با فرهنگ و ارزش‌های اقوام سروکار دارد، لازم است قبل از تولید و پخش بمنظور پیشگیری از هر نوع ناشیگری و تنش‌های اجتماعی و جلوگیری از تحقیر مردم، مطالعات جامع و کافی از آداب، رسوم، فرهنگ و سنن آن جامعه انجام شود.

  ۲. شخصیت‌ها و کاراکترهایی که در این سریال ایفای نقش می‌کنند، شباهت زیادی به مردمان پاک و نیک اندیش مازندران ندارند، بلکه با کلماتی سخیف و صرفاً برای خنداندن مخاطب، لهجه شیرین مازندرانی را به تمسخر گرفته و آن را دستاویزی برای نشاندن لبخند بر چهره مخاطب قرار داده‌اند در حالی‌که این لهجه اساطیری همان گویشی است که فردوسی آن را در شاهنامه ستوده و نیما یوشیج بر پایه‌ی آن شعر نو فارسی را بنیان نهاده است.

  ۳.شخصیت‌های این سریال، که نماد مردم مازندران هستند، به گونه‌ای به تصویر کشیده شده‌اند که حتی از اداره ابتدایی‌ترین امور جاری زندگی عاجزند، قدرت تحلیل و برنامه‌ریزی ندارند، شناختی از فن‌آوری‌های نوین ندارند و به طور کلی فقط به درد گذران اوقات فراغت و تفریح دیگران می‌خورند؛ در حالی‌که مازندرانی‌ها افرادی فرهیخته، آگاه و بافرهنگ هستند که چهره‌های فاخر و ارزشمندی در سطوح بالای علمی، مدیریت ملی و بین المللی تحویل جامعه داده‌اند که محصول فرهنگ و هویت بی بدیل خطه سرسبز و افتخارآفرین شمال هستند.

  ۴. فرهنگ غنی، رفتار مدنی، آداب و رسوم جذاب، اساطیر و تاریخ، شجاعت و گشاده دستی این مردم، آثار و میراث فرهنگی مازندران هرکدام سوژه‌هایی است که می‌توانستید در این سریال به آن بپردازید و سکانس‌هایی گیرا و بیادماندنی خلق نمایند، اما در این سریال هیچ اشاره‌ای هرچند گذرا به آن نشده است.

  ۵. صدا و سیمای جمهوری اسلامی به فرموده امام عزیزمان باید یک دانشگاه برای تحول در فرهنگ و فرهنگ‌سازی و زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه و پیشران جامعه به سمت تعالی و آموزه‌های دینی و اخلاقی باشد و سریال‌های اینچنینی، که از بازیگران حرفه‌ای و توانمند بهره جسته است، می‌توانست بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌های عظیم اجتماعی، فرهنگی و طبیعی مازندران برای دستیابی به قله‌های رفیع پیشرفت و توسعه باشد.

  ۶. متاسفانه یکی از بنیادی‌ترین مشکلات این سریال این است که همه شخصیت‌های مازندرانی آن ساده‌لوح و بعضاً احمق نمایش داده می‌شوند و هیچ کاراکتر آن با فرهنگ و اصالت مازندران و مردمان فهیم آن تطابق ندارد.

  ۷. اعتراضات گسترده اقوام ترک و لر و عرب به برخی سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی این پیام را می‌رساند که صدا و سیمای ایران باید در ساخت برنامه‌های خود دقت و توجه بیشتری به تعصبات منطقه‌ای و فرهنگ اقوام و قومیت‌های ایرانی داشته باشد، تا شاهد حفظ و ارتقاء هویت فرهنگی باشیم نه اینکه در شروع سال جدید با بهره‌گیری از روش‌های هنری و طنزآلود شاهد تهاجم غیرمنصفانه باشیم.

  ۸. پیام‌های اعتراضی فراوانی که در این مدت به بنده رسیده است، من را بر آن داشت تا به عنوان نماینده مردم و عضو خانه ملت، از فرهنگ اصیل و ناب مازندرانی دفاع کنم و بازگو کننده اوج عزت و احترام مردمانی از جنس مهربانی و صفا در دیار علویان باشم.

  ۹. انتظار داریم صداوسیما به جای وسیله قرار دادن لهجه و فرهنگ مردم مازندران برای جذب مخاطب، با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی این دیار برای تعمیق هویت و بازیابی ارزش‌های معنوی و رسیدن به شاخص‌های بهتر و دستیابی به کیفیت مناسب در زندگی این دیار تلاش نماید.

  ۱۰. قطعاً هیچکس مخالف با شادی و نشاندن گل لبخند بر چهره مردم عزیزمان نیست، اما نباید از هر وسیله‌ای برای رسیدن به هدف، حتی اگر آن هدف مقدس هم باشد، استفاده کرد.

  از رئیس سازمان صدا و سیما انتظار داریم بجای ترویج فرهنگ قاچاق کالا و تبلیغ جذابیت‌های گردشگردی خارجی، به فکر حمایت از کالای ایرانی و ایرانگردی باشید.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها