دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 63757
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
 •   

  ماجرای کتک کاری در هیئت دولت بر سر انتقال جنازه رضاشاه به ایران/ محمد رضا پهلوی در دی ماه ۵۷ جنازه پدر و برادرش را به قاهره برد

  یک پژوهشگر تاریخ گفت: معتقدم که جنازه رضاشاه به مسجد الرفاعی قاهره برده شده است جایی که مقبره محمد رضا شاه هم آنجا است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،خسرو معتضد پژوهشگر تاریخ درپاسخ به این سوال که آیا مومیایی که اخیرا در شهر ری کشف شده متعلق به رضا شاه است یا خیر؟ اظهار داشت: برای اطمینان […]


  یک پژوهشگر تاریخ گفت: معتقدم که جنازه رضاشاه به مسجد الرفاعی قاهره برده شده است جایی که مقبره محمد رضا شاه هم آنجا است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،خسرو معتضد پژوهشگر تاریخ درپاسخ به این سوال که آیا مومیایی که اخیرا در شهر ری کشف شده متعلق به رضا شاه است یا خیر؟ اظهار داشت: برای اطمینان کامل ابتدا باید آزمایش  DNA گرفته شود چرا که در آزمایشگاه دانشگاه پزشکی تهران خون پسررضا شاه  و دخترش اشرف پهلوی وجود دارد و می توانند از آن استفاده کنند.

   

  معتضد افزود: در سال ۱۳۲۳ جنازه رضاشاه برای اولین با در بندر ژوهانسبورگ، مومیایی و به مسجد الرفاعی قاهره برده شد و به طور موقت در حفره ای در آنجا دفن شد؛در سال ۱۳۲۶ هم قرار می شود که جنازه به ایران برگردانده شود که با مطرح شدن در هیئت دولت آقای سپهبد امیر احمدی با این موضوع موافق بود اما یکی از وزرا به نام امیر علائی مخالفت کرد، که کار این دو به دعوا و کتک کاری ختم شد و موضوع انتقال جنازه  کلا منتفی اعلام می شود.

   وی ادامه داد: به دستور محمد رضا شاه، مقبره رضا شاه از سال ۱۳۲۷تا ۱۳۲۹ با هزینه ای بالغ بر ۳میلیون تومان ساخته شد و سرانجام در سال ۱۳۲۹ بعد از رفتن جنازه از قاهره به مدینه با هواپیما به اهواز منتقل و وارد ایران و بعد از آن هم با راه آهن به تهران آورده شد و در تاریخ ۱۷اردیبهشت سال۱۳۲۹در مقبره ساخته شده در کنار گنبد حرم عبدالعظیم حسنی با لباس به خاک سپرده می شود.

  .وی در خصوص عکس جنازه رضاشاه که با لباس گرفته شده، گفت: این عکس متعلق به زمانی است که برای اولین بار جنازه را از ژوهانسبورگ، مومیایی و به مسجد قاهره برده بودند

  این نویسنده ادامه داد: بنا به نوشته موثق حسین مکی، در تاریخ دی ماه ۱۳۵۷ قبل از اینکه محمد رضا شاه از ایران خارج شود جنازه دو نفر از بستگان خودش را از ایران به قاهره می برد که یکی رضا شاه پدرش و دیگری علیرضا برادش بود.

  وی افزود: من نیز معتقدم که جنازه به مسجد الرفاعی قاهره برده شده است جایی که مقبره محمد رضا شاه هم آنجا است و قبر خیلی از افراد دیگر مصر نیز آنجا وجود دارد.

  معتضد اضافه کرد: یک احتمال قوی دیگری نیز وجود دارد که این مومیایی متعلق به رضا شاه نیست، چرا که خلخالی در کتاب “تاریخ بیست ساله ایران” چاپ هشتم نوشته است “برای نابود کردن مقبره رضا شاه ۲۰نفر را به شهر ری بردیم اما هرچه گشتیم جنازه ای از رضا شاه و علیرضا پیدا نکردیم و ما احتمال می دهیم که جنازه را به لس آنجلس برده اند”؛ البته من با حرف خلخالی که جنازه به لس آنجلس برده شده موافق نیستم و شک دارم که به آمریکا برده باشند چون جو آن زمان لس آنجلس ضد شاه بود.

  وی در خصوص شباهت جنازه پیدا شده به عکس رضا شاه در زمان دفن ، گفت: این عکس شباهتهای صوری دارد و من معتقدم که خاندان پهلوی در آن زمان از نارضایتی و خشمی که مردم از شاه داشتند با خبر بودند و می دانشتند که  اگر جنازه پدر و برادرشان در ایران بماند در امان نخواهد بود.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها