دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 64243
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
 •   

  نان کارگرانی که با تعطیلی کارخانه ها آجر شد/ داستان ادامه دار وعده های محقق نشده ایجاد اشتغال و مشکلات کارگران

  داستان تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران تمامی ندارد و چند سالی است که هر روزش را با خبری از تعطیلی یک کارخانه یا شرکت و کابوس بیکاری کارگران می گذرانیم. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،علاوه بر آن هر بار از گوشه و کنار کشور و استان شاهد اعتراض کارگرانی هستیم که به رغم […]


  داستان تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران تمامی ندارد و چند سالی است که هر روزش را با خبری از تعطیلی یک کارخانه یا شرکت و کابوس بیکاری کارگران می گذرانیم.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،علاوه بر آن هر بار از گوشه و کنار کشور و استان شاهد اعتراض کارگرانی هستیم که به رغم اشتغال، اما به دلیل عدم دریافت چند ماهه حقوق لب به اعتراض گشوده اند. و این اتفاقات در شرایطی رخ داد که با وعده های رییس دولت تدبیر و امید مبنی بر گشایش اقتصاد در ۱۰۰ روزه اول دولتش، در باور هیچکس نمی گنجید که اقتصاد و اشتغال چنین وضعیتی پیداکند.

  دولت حاضر که امیدوار بود با توفیق در مذاکرات هسته‌ای وضعیت معیشتی مردم را بهبود ببخشد، نه تنها در این  چندسال وضعیت معیشتی مردم را نتوانست بهتر کند، بلکه اقتصاد ایران و اشتغال به چنان رکودی دچار شد که به گفته اقتصاددانان نمونه آن در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده است.

  نان کارگرانی که با تعطیلی کارخانه ها آجر شد/ داستان ادامه دار وعده های محقق نشده ایجاد اشتغال و مشکلات کارگران

  در چند سال اخیر بسیاری از کارگران کارخانه های تولید شده که بیکار شدند به شغل های کاذب روی آورده و برای گرداندن چرخ زندگی به هر دری می زنند.

  دست فروشی، مسافر کشی با خودروهای شخصی و پادویی در املاک و …. از کارهایی هست که جایگزین کار قبلی آنها شده است.

  یکی از دست فروشان کرجی که شب ها در کنار یکی از خیابان های رجایی شهر بساط پهن می کند: می گوید: ۱۱ سال در کارخانه ارج کار می کردم اما بعد از تعطیلی آن مدتی مسافر کشی کردم .

  نان کارگرانی که با تعطیلی کارخانه ها آجر شد/ داستان ادامه دار وعده های محقق نشده ایجاد اشتغال و مشکلات کارگران

  «خسرو اعتمادی» می افزاید: به دلیل زیاد بودن تاکسی و خودروهای شخصی برای مسافر کشی، درآمد در این کار خوب نبود و علاوه بر استهلاک ماشین گاهی سر یک مسافر راننده ها درگیری ایجاد می کردند و این کار با روحیه من سازگار نبود. برای همین اکنون با دست فروشی گذران زندگی می کنم.یکی از کارگران شهرداری در مناطق کرج با بیان این که به طور مستمر چندماه حقوقشان به تعویق می افتد، می گوید: قرارداد ما با پیمانکار است و به محض اعتراض، با پاسخ اینکه اگر نمی توانید با این شرایط کار کنید اخراج می شوید، روبرو می شویم.

  این کارگر شهرداری که نخواست نامش عنوان شود می گوید: چند ماه پیش اعتراض و تجمع کردیم و شهردار کرج قول رسیدگی داد و البته که حقوق چند ماهه ما را در دو وعده پرداخت کردند. اما اکنون بازهم ۲ ماه است حقوق معوقه داریم.وی می افزاید: شهردار قبلی کرج که آمد رسیدگی و نظارت خوبی داشت و همین باعث می شد در مناطق هم رسیدگی بیشتر باشد. امیدوارم شهردار جدید که انتخاب شد بر امور کارگران هم دقت بیشتری داشته باشد. با وجود آمار هایی که از تولید اشتغال و همچنین رسیدگی بر وضعیت شاغلان در استان داده می شود اما نمونه این کارگران در استان کم نیستند و متاسفانه روزبروز بر تعداد آنها افزوده می شود و علاوه بر اینها امنیت شغلی وجود نداشته و با قراردادهای بی ثبات کارگری می توان گفت: حال کارگران سالهاست خوش نیست.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها