دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 66151
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ خرداد, ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
 •   

  از تصمیمات جدید دولت درباره نتایج انتخابات تا آمادگی مشروط بارزانی برای حل مشکلات با بغداد

  عرصه سیاسی عراق در ۲۴ ساعت اخیر شاهد تحولات مهمی درخصوص نتایج انتخابات پارلمانی اخیر و رسیدگی به پاره ای از تخلفات بود. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت که هیئت وزیران با توصیه‌ها و نتایج کمیته رسیدگی به شکایت‌ها درخصوص انتخابات پارلمانی اخیر موافقت کرد. دفتر اطلاع رسانی العبادی […]


  عرصه سیاسی عراق در ۲۴ ساعت اخیر شاهد تحولات مهمی درخصوص نتایج انتخابات پارلمانی اخیر و رسیدگی به پاره ای از تخلفات بود.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت که هیئت وزیران با توصیه‌ها و نتایج کمیته رسیدگی به شکایت‌ها درخصوص انتخابات پارلمانی اخیر موافقت کرد.

  دفتر اطلاع رسانی العبادی در بیانیه خود اعلام کرد: هیئت وزیران در جلسه عادی خود به ریاست العبادی نتایج و توصیههای صورتجلسه کمیته عالی تشکیل شده براساس مصوبه هیئت وزیران (در خصوص نتایج انتخابات پارلمانی اخیر) را تصویب کرد.

  این بیانیه افزود: آن طور که در صورتجلسه یاد شده آمده است، این توصیه ها شامل بازشماری دستکم پنج درصد آرای همه مراکز و لغو نتایج انتخابات خارج از کشور و آوارگان برای اثبات موارد تخلف بزرگ و عمدی است.

  براساس این بیانیه، هیئت وزیران به دستگاه اطلاعات ملی، دستگاه امنیت ملی و دستگاههای اطلاعاتی وزارت کشور دستور داد تا کسانی را که با آرا بازی کردهاند؛ تعقیب و اقدامات قانونی را علیه آنها اتخاذ کند.

  این بیانیه همچنین تصریح کرد: هیئت وزیران از دادستان کل خواسته است که شکایتهای کیفری براساس محتوی گزارش صورتجلسه یاد شده مطرح کند.

  دفتر العبادی در بیانیه خود تصریح کرد: هیئت وزیران گزارش یاد شده را به هیئت سلامت برای تحقیق و اتخاذ تدابیر بازدارنده ارجاع داده است و این گزارش به پارلمان برای اتخاذ اقدامات مناسب با آن براساس ماده دوم وارده در این توصیه ها ارجاع خواهد شد.

  این بیانیه افزود: به عنوان اقدامی پیشگیرانه و در نتیجه مطالب مطرح شده در گزارش درخصوص مسائل مهمی که لزوم حضور مسئولان کمیسیون عالی انتخابات در سطح معاون مدیرکل و بالاتر از آن را ایجاب میکند، تصمیم گرفته شد که آنها باید قبل از سفر به خارج از عراق موافقت هیئت وزیران را کسب کنند.

  کمیته حقیقت یاب پارلمان برای تحقیق درباره تخلفات انتخاباتی نیز روز یکشنبه گذشته از دولت، دستگاه قضایی و پارلمان خواسته بود تا شورای کمیسیون عالی انتخابات را عزل و آنها را برای تحقیقات ارجاع دهد.

  این کمیته درخصوص علت این درخواست گفت: این افراد باعث بروز تقلب شده‌اند زیرا امانتدار آرای ملت نبوده اند.

  * العبادی: کمیته هیئت وزیران موارد تخلف را کشف کرده است

  نخست وزیر عراق همچنین در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود اعلام کرد: کمیته مامور هیئت وزیران موارد تخلف در برخی مراکز رای گیری را کشف کرده است و کمیسیون عالی انتخابات در این زمینه مسئول است.

  العبادی تصریح کرد: هیئت وزیران توصیهها و نتایج این کمیته برای رسیدگی به شکایات درباره انتخابات را تصویب کرده است.

  وی تصریح کرد: ما شکایتها در خصوص نتایج انتخابات را پیگیری میکنیم و باید بین نقش دستگاه قضایی و کمسیون انتخابات جدایی قائل شد. کمیته تشکیل شده از طرف هیئت وزیران موارد تقلب در برخی مراکز رای گیری را کشف کرده است.

  العبادی گفت: استفاده از دستگاههای بازبینی نشده در انتخابات برای ما اشکالاتی را به همراه داشت و دولت و هیئت سلامت موضوع را پیگیری می کنند.

  * استقبال الجبوری از تصمیم هیئت وزیران درباره انتخابات

  به گزارش تسنیم؛ در همین راستا، دفتر رئیس پارلمان عراق از تصمیم هیئت وزیران درباره انتخابات استقبال کرد و از نمایندگان پارلمان خواست تا در جلسه امروز چهارشنبه حضور بهم رسانند.

  دفتر اطلاع رسانی رئیس پارلمان عراق در بیانیه ای اعلام کرد:

  شرایط انتخابات و تقلب و دستکاری در آن بازتاب منفی بر وضعیت کلی کشور داشت و بحرانهای جدیدی را ایجاد کرد که کشور اساسا نیاز به آن نداشت لذا همه اقدامات اتخاذ شده برای روشن شدن تقلب و دستکاری در راستای منافع کشور است و امنیت و آینده نسلهای آن را حفظ میکند.

  این بیانیه افزود: ما تصمیمات هیئت وزیران در جلسه روز سه شنبه را قدر دانسته و از آن استقبال می کنیم زیرا حاوی اقداماتی برای اصلاح مسیر فرایند انتخابات و بازگرداندن اعتماد به رویکرد دموکراتیک کشور است.

  این بیانیه تصریح کرد: این تصمیمات مهم که پشتوانهای برای تصمیمات اتخاذ شده در پارلمان در این زمینه است، می تواند نقطه عطف بزرگ و تحولی بارز باشد که به تسریع در تشکیل دولت و ثبات اوضاع کمک کند.

  وی از نمایندگان پارلمان خواست تا در جلسه امروز چهارشنبه برای تکمیل نقش پارلمان برای مقابله با روند تقلب و دستکاری و پاسداری از سلامت فرایند سیاسی حضور یابند.

  * بارزانی پیشنهاد تصدی پست رئیس جمهوری عراق را رد کرد

  روزنامه الحیات چاپ لندن نوشت که مسعود بارزانی رئیس حزب دموکراتیک عراق پیشنهاد تصدی پست رئیس جمهوری این کشور را رد کرد.

  این روزنامه به نقل از مسئولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق نوشت: بارزانی این پیشنهاد را رد کرد. اعضای ارشد حزب در جلسه اخیر خود این پیشنهاد را تهیه کرده بودند.

  این مسئولان علت مخالفت بارزانی با این پیشنهاد را به توصیف خودش “دنبال کردن حقوق و دستاوردهای کردها و نه تصدی پستها ” برشمردند.

  روزنامه الحیات پیشتر نوشته بود که فواد معصوم رئیس جمهور کنونی عراق و وزیر سابق منابع آبی از جمله نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری عراق هستند. این روزنامه همچنین نوشته بود: نگرانیهایی در داخل اتحادیه میهنی کردستان عراق از مطرح شدن نامزدهای دیگری برای تصدی این پست با توافق دیگر احزاب کرد عراقی وجود دارد.

  * اعلام آمادگی بارزانی برای حل مشکلات بین اربیل و بغداد

  در همین حال، مسعود بارزانی از آمادگی خود برای تلاش به منظور دستیابی طرف های اصلی به “نتیجه ای” به منظور حل و فصل مشکلات بین اربیل و بغداد خبر داد و گفت که درمان مشکلات در پایبندی به اصول “شراکت و توافق و توازن” است.

  بارزانی در بیانیه ای اعلام کرد، درپی برگزاری انتخابات پارلمان و با وجود ملاحظات زیادی درباره چگونگی روند انتخابات و نتایج آن، شرایط و فرصت جدیدی برای حل و فصل مشکلات ایجاد شده است و در این فرصت جدید لازم است که واضح به اصول شراکت و توافق و توازن عمل شود؛ نه مانند سابق که کشور از یک طرف اداره می شد و تنها تصمیم گیرنده در فرایند سیاسی بود.

  بارزانی افزود: درسایه این اصول سه گانه، ما تلاشهای جدی خود را میکنیم تا طرفهای اصلی به نتیجه ای برسند. ما معتقدیم که پایبندی به این اصول باعث حل و فصل اساسی همه مشکلات بین اربیل و بغداد و فرایند سیاسی در عراق خواهد شد.

  دو هیئت حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق در روزهای گذشته رایزنیهایی را با طرفهای سیاسی عراقی در بغداد برای تشکیل دولت آینده عراق انجام دادند.

  * تغییرات اساسی در ساختار جریان الحکمه

  جریان الحکمه به ریاست عمار حکیم از تغییرات اساسی و تعیین کننده در ساختار این جریان خبر داد.

  صلاح العرباوی دبیر اجرایی جریان الحکمه در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: با تکیه بر اصل، بازنگری میکنیم اما به عقب برنمیگردیم که آن را عمار حکیم رئیس جریان الحکمه بنیان نهاده است و به منظور توسعه این جریان متناسب با نیازهای مرحله آینده و اجرای مصوبات و توصیه های نشست فوق العاده دفتر اجرایی و پایبندی به توصیه های این نشست، کمیته ای عالی برای ارزیابی و بازنگری وضعیت جریان الحمکه تشکیل شد تا بازنگری کاملی درخصوص ساختار و چابک سازی آن انجام داده و افراد کاردان را در پست های اجرایی در مراکز و استانها انتخاب کند.

  * پیگرد رسانه های عرب اهانت کننده به عراق

  وزارت خارجه عراق اعلام کرد که رسانههای عرب زبان اهانت کننده به این کشور را مورد پیگرد قضایی قرار خواهد داد.

  احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای گفت: مطبوعات و شبکههای عربی که رفتار غیر حرفه ای با هدف اهانت به عراق و این وزارتخانه انجام دادهاند، زیر نظر گرفته شده و آنها را مورد پیگرد قضایی قرار خواهیم داد.

  وی از دولتهای دوست و برادر خواست تا “کسانی را که براساس قوانین از آزادی مطبوعات سوء استفاده می کنند، بازخواست کند زیرا به روابط ما با این کشورها آسیب می رسانند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها