دیمه نیوز
امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 66607
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
 •   

  عدم انسجام و تقسیم کار بین دستگاه ها دلیل بر موازی کاری است/خلا آموزشی در برخی از بخش های شهرستان بارز است

  فرماندار فیروزکوه در جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه گفت: بخش عمده ای از نیروی کار کسانی هستند که بدون گذراندن دوره های آموزشی لازم جذب می شوند و پس از طی کردن دوره آزمون و خطا برخی از آنها  حذف می شوند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، اولین جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه به ریاست مهدی […]


  فرماندار فیروزکوه در جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه گفت: بخش عمده ای از نیروی کار کسانی هستند که بدون گذراندن دوره های آموزشی لازم جذب می شوند و پس از طی کردن دوره آزمون و خطا برخی از آنها  حذف می شوند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، اولین جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه به ریاست مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه و با حضور ادارات عضو برگزار شد.

  مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه، در این جلسه ضمن تبریک عید سعید فطر با تاکید بر این که آموزش مهارت یکی از دغدغه های جدی ما در حوزه اشتغال است، خاطر نشان کرد: عمدتآ فعالین در حوزه های کشاورزی، صنعت، خدمات و حتی امور اداری آموزش اولیه نحوه صحیح انجام کسب و کار خود را طی نکرده اند؛ عمده یادگیری ها تجربی و یا مبتنی بر انتقال تجربیات ناقصی است که در گذشته انجام شده است.

  وی با اشاره به اساس تاسیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اذعان داشت: این سازمان برای رفع این نقیصه تاسیس شد؛ اقدامات مثبتی در طول فعالیت سازمان انجام شده است اما ارزیابی های صورت گرفته حاکی از یک آسیب شناسی است؛ آیین نامه ای که تدوین شده نقد عملکرد سازمان فنی و حرفه ای در طول این ۳ دهه است؛ گرچه مقداری دیر است باید به فال نیک گرفته شود.

  یوسفی جمارانی در ادامه افزود: در حوزه های مختلف شاهد دستگاه های متولی متفاوت هستیم که بخش قابل توجهی از اعتبارات و بودجه های دولتی را مصرف می کنند و خروجی لازم دریافت نمی شود که این مسئله حاکی از این است که عدم انسجام و تقسیم کار بین دستگاه ها وجود ندارد؛ اگر کارشناسی دقیقی صورت بگیرد شاید لازم باشد سازمان هایی که در یک راستا جامعه هدف دارند در هم ادغام شوند و سازمانی توانمند تاسیس شود که وظایف را انجام دهد و تداخلاتی با دستگاه های موازی نداشته باشد، چرا که برخی از دستگاه ها مشغول خنثی کردن فعالیت یکدیگر هستند که اتلاف منابع محسوب می شود.

  فرماندار فیروزکوه با تاکید بر این که هزینه اداره کشور بالا رفته است، تصریح کرد: کشور ما با محدودیت های جدی منابع مواجه است اما این نوع عملکرد موجب هدر رفتن منابع شده است و هزینه ی اداره ی کشور بالا رفته است؛ باید در بخشی از موضوعات بازنگری شود و نگاه نقادانه ای به ساختارهای موجود داشته باشیم و با یک نقد کارشناسی تصمیمات جسورانه ای گرفته شود. 

  وی با تاکید بر ادغام سازمان های مشابه اظهار داشت: شاید برخی از این سازمان ها در جهت کارکردی برای مقطعی تاسیس شده باشند که امروز آن ضرورت ها وجود ندارد، یا باید به روزرسانی شوند یا در صورت عدم ضرورت ساختارها حذف شوند؛ این فرایندی است که در کلان دولت وظیفه سازمان مدیریت و امور استخدامی است که بدنه دولت را مناسب با نیازهای روز جامعه به روزرسانی کند.

  یوسفی جمارانی با اشاره به برگزاری جلسه شورای مهارت ادامه داد: اقدام خوبی از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است؛ همانطور که مجموعه نیازها و مهارت های مختص به هر منطقه نسبت به اقصاد منطقه متفاوت است، اقدامی که با تنظیم برنامه مبتنی بر نیازهای موجود صورت می گیرد اقدام مثبتی خواهد بود؛ باید از شورای مهارت استقبال کنیم؛  اهمیت تشکیل شورا باید مشخص باشد و اعضا نسبت به تشکیل شورای مهارت احساس مسئولیت و نیاز داشته باشند و بر این مبنا در جلسه حضور پیدا کنند.

  وی در ادامه با اشاره به این خلا آموزشی در شهرستان تاکید کرد: در حال حاضر در شهرستان فیروزکوه در خیلی از بخش ها خلا ٕ آموزش بارز است؛ فعالین در برخی مراکز بحث آموزشی را در حد قابل قبولی انجام داده اند اما کاملآ مینیاتوری است و عمومیت پیدا نکرده است؛ امر آموزش مهارت های حوزه کشاورزی در سطح کشاورزان، دامداران، باغداران و فعالین عرصه کشاورزی شهرستان خلا ٕ  آموزش های مهارتی رویت می شود؛ فرآیند کشاورزی یک فرایند سنتی را طی کرده است؛ انقطاع آموزش در برخی موارد باعث شده است فرزندان شغل کشاورزی و خانوادگی را دنبال نکنند که بخشی از آن با آموزش مهارت های مدرن امروز برطرف شود.

  فرماندار شهرستان فیروزکوه با اشاره به مباحث مهم در این شورا افزود: یکی از مباحثی که در این شورا حائز اهمیت است، به روزرسانی است؛ کشاورزی سنتی امروزه با وجود شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور و عدم بازدهی اقتصادی، مناسب نیست؛ در حوزه صنعت وضعیت به مراتب اسف بارتر است و بخش عمده ای از نیروی کار کسانی هستند که بدون گذراندن دوره های آموزشی لازم جذب صنعت می شوند و پس از طی کردن دوره آزمون و خطا برخی از آنها  حذف می شوند.

  وی در ادامه افزود: وقتی فردی مشغول به کاری می شود و مبتنی بر شغل خود برنامه ریزی می کند و خانواده تشکیل می دهد و زمانی که شغل خود را از دست می دهد چندین خانواده آسیب می بیند؛ خصوصاً در نقاطی که بافت فرسوده شهر است و عمدتاً در آنجا سکونت دارند، میزان وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی با نقاط دیگر شهر تفاوت معناداری دارد که قابل مشاهده است؛ یکی از علل این موضوع می تواند در این شورا حل شود، اگر قرار است فردی در حوزه ای مشغول به کار شود حتماً دوره مهارتی مختص به نیاز بخش مربوطه را بگذراند تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود چرا که عمده دلایل عدم به کارگیری افراد از سوی صاحبان صنایع عدم مهارت و توانایی لازم افراد است.

  یوسفی جمارانی با تاکید بر این که بسیاری از مباحث خدماتی در سطح شهرستان در حد انتظار انجام نشده است که به آنها نیاز داریم بیان داشت: به دلیل عدم آموزش مناسب برای احراز مشاغل تاکنون اتفاقی نیفتاده است؛ بحث آموزش مهارت های شغلی یکی از ضرورت های جدی در امر حفظ و ایجاد اشتغال جدید است چرا که با توجه به ظرفیت های موجود شهرستان می توان با آموزش مناسب در خیلی از حوزه ها، در روستاها در مشاغل خانگی همکاری داشته باشند و سرمایه گذاران شرایط اشتغال را برای آنها فراهم کنند.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت تسهیلات خوبی را برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته است اما با این وجود تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیتی که برای شهرستان است به طور کامل استفاده کنیم.

  فرماندار فیروزکوه هم چنین با تاکید بر اهمیت آموزش افزود: با توجه به اینکه در سنوات گذشته جذب برخی از نیروهای دستگاه های اجرایی بر مبنای رابطه ها صورت گرفته است منجر به این امر شده است که افرادی بدون احراز توانمندی جذب دستگاه های اجرایی شده اند و آن دستگاه را ناکارآمد ساخته اند چرا که امروزه شاهد هستیم اغلب کارها برعهده مدیران ادارات است و در حوزه برخی کارشناسان کاری پیش نمی رود.

  وی در ادامه اظهار کرد: این مسائل آسیب هایی است که وجود دارد؛ می توان با برگزاری آموزش مهارت های شغلی، شرایطی فراهم ساخت تا افراد در منازل شخصی خود فعالیت داشته باشند؛ در حوزه گلیم بافی اقدامات خوبی صورت گرفته است که روستاییان با دریافت تسهیلات می توانند در منازل خود کار کنند و به امورات خانواده رسیدگی کنند، اقتصاد روستا را متحول سازند، همچنین از آسیب هایی که با مهاجرت آنها به شهر صورت می گیرد جلوگیری خواهد شد.

  این مقام مسئول در پایان گفت: می توانیم از مجموعه اقدامات خوبی که در استان های مجاور و سطح کشور انجام می شود الگو برداری داشته باشیم؛ بخش عمده ای از جوانان سرمایه مورد نیاز برای ایجاد کسب و کار مناسب را ندارند اما با فراگیری مهارت می توانند به صورت گروهی در قالب یک کارگاه فعالیت داشته باشند.

  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها