دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 65783
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ خرداد, ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
 •   

  کمبود منابع مالی سد مخزنی نمرود بالغ بر ۲۸۰ میلیارد تومان است

  وزیر نیروی دولت دوازدهم، از پروژه سد مخزنی نمرود فیروزکوه بازدید کرد و در اطلاع روند و مشکلات پروژه قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، ساعاتی پیش اردکانیان، وزیر نیروی دولت دوازدهم، از پروژه سد مخزنی نمرود فیروزکوه بازدید کرد و در اطلاع روند و مشکلات پروژه قرار گرفت. در ابتدای جلسه توضیحاتی در […]


  وزیر نیروی دولت دوازدهم، از پروژه سد مخزنی نمرود فیروزکوه بازدید کرد و در اطلاع روند و مشکلات پروژه قرار گرفت.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، ساعاتی پیش اردکانیان، وزیر نیروی دولت دوازدهم، از پروژه سد مخزنی نمرود فیروزکوه بازدید کرد و در اطلاع روند و مشکلات پروژه قرار گرفت.

  در ابتدای جلسه توضیحاتی در خصوص سد مخزنی نمرود، اهداف پروژه، برآورد هزینه‌ها، شرایط جغرافیایی، موقعیت مکانی، میزان اشتغالزایی و … داده شد؛ مشکلاتی اعم از کمبود نقدینگی افزایش قیمت ها، شرایط اجتماعی، جا به جایی روستا، شرایط جوی منطقه و … مطرح شد.

  کاتب، نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به شرایط خشکسالی گفت: در شرایط سخت خشکسالی که حاکم است تلاش همه ما در بهره برداری مجموعه سد می تواند دستاوردهای خوبی برای کشور داشته باشد؛ قرار بود سال ۱۳۹۵ این سد به بهره برداری برسد و آبگیری کامل انجام شود، اگر این اقدام انجام شود ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره خواهد شد و بخشی از مطالبات مردم پاسخ داده می شود.

  وی در ادامه خاطر نشان کرد: در سال ۹۵ که به صورت آزمایشی آبگیری انجام شد میزان ۲۰ میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره شد که کمک خوبی بود لیکن امسال ورودی و خروجی برابر است و ذخیره ای که انجام شد پاسخگوی تابستان ما نیست؛ امسال به کشاورزان به طور شفاف گفتیم کشت تابستان را نداشته باشند که شرایط سختی است؛ بارندگی بهار امسال برای منطقه گرمسار و فیروزکوه بود و بهره‌مندی آن صرفا برای دامداران و مراتع است؛ مشکل مراتع ما را حل می کند ولی تامین آب سد را نخواهد داشت.

  نماینده مردم گرمسار در ادامه به دو مسئله اشاره کرد: در طول این دو سال حداقل دو ماه یکبار جلسات مکرر با حضور مشترک معاونین عمرانی استانداری و معاونین امور آب دو استان و نمایندگان دو شهرستان داشتیم، مشکلات مطرح شد تا بهره برداری به نتیجه نهایی برسد؛ عمده مشکل در بحث جا به جایی روستا سله بن است؛ برای این امر هزینه های زیادی شد که اولین مورد تامین آب شرب و برق کشی بود؛ بنیاد مسکن هم عهده دار بهسازی در این منطقه شده است؛ بخشی که بیشترین هزینه را دارد همین مسئله زیرساخت است؛ توافقات و صورت جلسه و مصوبات انجام شده ولیکن بودجه در این زمینه هنوز تخصیص داده نشده است.

  در ادامه قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم شهرستان فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که بحث در خصوص حق آبه را به بعد از اتمام پروژه موکول کنیم، اذعان داشت: مشکل اصلی روستایی است که از همه چیز منع شده و تنها تلاش شورای جدید بود که امکاناتی فراهم شد؛ قرار است این روستا به جای دیگر منتقل شوند و قطعا نیازهای خدمات زیربنایی باید فراهم شود؛ برنامه‌ریزی‌ها شده و بودجه اختصاص داده شده ولی هنوز واگذار نشده است؛ توجه به روستا و مطالبه مردم در اولویت اصلی باشد.

  مهندس نظری، مدیر عامل موسسه جوادالائمه، با تاکید بر این که موسسه تمام توان خود را برای بهره برداری از این پروژه قرار داده است گفت: موسسه توان خوبی برای اجرا گذاشته است؛ تقریبا از تیر ماه گذشته مراحل اجرایی شروع شد و حتی در شرایط سخت زمستانی کار کردیم که در طول این سال ها سابقه نداشت؛ کارگاه فعال و نتیجه‌بخش است منتها مطالبات زیادی وجود دارد و مبلغ بالایی برای اتمام کار نیاز است؛ اگر مبلغ تامین شود تا پایان سال کار به بهره برداری خواهد رسید.

  در ادامه اردکانیان، وزیر نیرو، با تاکید بر این که طرح سد مخزنی نمرود بسیار مفید و مهم است، تصریح کرد: باتوجه به تنوع استفاده از آب تنظیم شده در این سد، اتمام پروژه باعث رشد و توسعه منطقه خواهد شد؛ باید توجه داشت اگر طرح عمرانی نظیر سد در جایی بشکند دست‌اندرکاران اجرایی مسئول هستند؛ جامعه مهندسی کشور زیر سوال هستند.

  وی افزود: پیچیده تر از طرح های اجرایی که اکنون ظرفیت خوبی در کشور وجود دارد، ما این دغدغه را داشته باشیم هدف نهایی طرح هایی با صرف زمان و منابع مالی، ارتقا سطح رضایت مندی مردم باشد؛ اگر مراحل مختلف رصد نشود و به هر دلیل به این هدف نرسیم بدانیم زیرسوال هستیم، بدون سد هم زندگی مردم جاری بود؛ می بایست به ازای تلاش ها و فعالیت ها شاهد ارتقای سطح رضایت مندی مردم باشیم؛ مشکلات زیادی وجود دارد ولی ان شاالله بتوانیم تاخیرات را با راهکارهایی که ارائه می شود جبران کنیم و کمبود هزینه که بالغ بر ۲۸۰ میلیارد تومان است تامین و در نهایت پروژه بهره برداری شود.

  انتهای خبر/

   


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها