دیمه نیوز
امروز جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 67184
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
 •   

  تلاش انقلابی نماها برای «سبقت از رهبری» و «عبور از جمهوری اسلامی» به بهانه استقرار عدالت

  برخی عدالت خواهی و مبارزه با فساد را در عبور از جمهوری اسلامی تصور میکنند. نهادهای نظام را فاقد صلاحیت و کارآمدی سلبی و ایجابی در مبارزه با فساد می دانند و مدینه فاضله خود را در شرایط «پسا جمهوری اسلامی» محقق می دانند. به دنبال این فرض برای استقرار عدالت و رفع اشرافی گری […]


  برخی عدالت خواهی و مبارزه با فساد را در عبور از جمهوری اسلامی تصور میکنند. نهادهای نظام را فاقد صلاحیت و کارآمدی سلبی و ایجابی در مبارزه با فساد می دانند و مدینه فاضله خود را در شرایط «پسا جمهوری اسلامی» محقق می دانند. به دنبال این فرض برای استقرار عدالت و رفع اشرافی گری تجویز عبور از جمهوری اسلامی را می کنند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جواد غلامزاده بوجاری، کارشناس ارشد مطالعات سیاسی طی یادداشتی نوشت: با زنجیره شدن و انعکاس اخبار و سوژه هایی از اشرافیگری و فساد در بخشهایی از مسؤولان و طبقه حاکم، رفتار سیاسی مردم(رأی دهندگان) و ارزشهای اجتماعی به سمت و سوی «عدالتخواهی و فسادستیزی» سوق پیدا میکند.

  در ایران موج«عدالت خواهی و فسادستیزی» در هرچندسال یکبار به گفتمان غالب مردم و نخبگان تبدیل و بر سپهر فضای سیاسی و اجتماعی حاکم می شود. بدون شک با توجه به شرایط کنونی (افزایش شکاف طبقاتی و افشای مفاسد کارگزاران و نهادهای حاکمیت) این مؤلفه را باردیگر در صدر صورتبندی و اولویت مندی ارزشهای سیاسی- اجتماعی عموم طبقات جامعه از«دارا و ندار» و ساخت جهان اجتماعی ایرانیان قرار خواهد داد.

  اما مهم «پرچمداری و جهت مندی حرکت»های عدالتخواه و فساد ستیز است که جامعه ایرانی اسلامی تجربه های تاریخی تلخ و شیرین عظیمی در این خصوص در پیش روی خود دارد.

  در قیل و قالهای بی شمار فساد در نظام که دامن گیر برخی از مسؤولان و نهادهای نظام شده اند حضور رهبری عادل و ساده زیست برای جامعه اسلامی آرمانخواه غنیمتی ذی قیمت به شمار می رود ولیکن در این خصوص ۲ مسأله و فرض مطرح است.

  مسأله اول این است که استقرار پرچم «عدالت خواهی و فسادستیزی» در دستان رهبری را برخی از جریانهای سیاسی در قالب توجیه و تحلیل هایی بر نمی تابند. بایکوت رهبری در عدالت خواهی رویه سهوی و یا عمدی برخی از آنها شده است. در حالیکه با یک تأمل کوتاه در بیانات رهبری در یکماه اخیر(دیدار با دانشجویان، خطبه های عید سعید فطر و دیدار با نمایندگان مجلس) ایشان ۳ بار به مسأله لزوم مبارزه با فساد و نهی از اشرافی گری به جد تأکید داشته اند. برخی از رسانه های وابسته به جریانهای انقلابی مطالبات ایشان در این خصوص را به صورت نمایان و برجسته و به قدر لازم منتشر، تبلیغ و تبیین نمی کنند. هیمن اقدام به سهو یا به عمد- که فعلاً قصد قضاوت در این زمینه را نداریم- زمینه «برندشدن» جریانهای شبه انقلابی که در پی مصادره ارزش عدالت به نفع گفتمانهای سیاسی خود هستند را فراهم می کند و نقش رهبری انقلاب را در مبارزه با فساد به حاشیه میبرد. در اینجاست که در میان افکارعمومی یک سؤال طرح و تسری می یابد که «چرا رهبری در برابر فساد و اشرافی گری نهادها و مسؤولان سخن و اقدامی ندارند؟!». سؤالی که مرجع پاسخگویی آن در درجه اول روابط عمومی دفتر ایشان، نزدیکان بیت ایشان و نهادهای رسانه ای نظام هستند که وظیفه تبلیغ و تبیین بیانات ایشان را به عهده دارند.

  فرض دوم این است که برخی عدالت خواهی و مبارزه با فساد را در عبور از جمهوری اسلامی تصور میکنند. نهادهای نظام را فاقد صلاحیت و کارآمدی سلبی و ایجابی در مبارزه با فساد می دانند و مدینه فاضله خود را در شرایط «پسا جمهوری اسلامی» محقق می دانند. به دنبال این فرض برای استقرار عدالت و رفع اشرافی گری تجویز عبور از جمهوری اسلامی را می کنند.

  در حالیکه با یک «عقلانیت تاریخی» و فهم عمیق در روند مبارزات اجتماعی- سیاسی برای این آرمان مهم، اگر چوب عدالت در نظام ج.ا و در بستر انقلاب اسلامی که بنیان مرکزی اندیشه سیاسی شیعه بر اساس آن است تیز نشود در نظامهای مبتنی بر مدلهای رقیب ج.ا که بر اساس «اصالت سود و لذت» پایه گذاری شده اند نزدیک به محال خواهد بود و در خوشبینانه ترین حالت چیزی جز«نمایش عدالت» به جای«استقرارعدالت» نصیب مردم نخواهد شد. فقه و اندیشه شیعه و فقیه شیعه بیشترین نقش و طرح را برای استقرار در تاریخ مبارزات عدالتخواهانه ایفا کرده اند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها