دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 68512
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
 •   

  جزئیات گزارش ارائه شده در کمیسیون بهداشت مجلس از هیات امناءصرفه جویی ارزی/ سوء استفاده برخی نهادهای دولتی از معافیت مالیاتی و گمرکی هیات امنا

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هیات امنا در حال حاضریک نهاد غیر دولتی است که به عنوان بازوی توانمند معاونت درمان وزارت بهداشت انجام وظایف می کند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  در خصوص گزارش ارائه شده درمجلس شورای اسلامی از اقدامات انجام […]


  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هیات امنا در حال حاضریک نهاد غیر دولتی است که به عنوان بازوی توانمند معاونت درمان وزارت بهداشت انجام وظایف می کند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  در خصوص گزارش ارائه شده درمجلس شورای اسلامی از اقدامات انجام شده توسط هیات امناء صرفه جوئی ارزی در معالجه بیماران اظهار داشت: درسال‌های اوج دفاع مقدس، برای کمتر شدن بوروکراسی اداری در کشور و برای اینکه نهادی خاص بتواند تجهیزات مورد نیاز برای درمان مصدومان جنگی را تامین کند، دفتر هیات امنای تبصره ارزی تشکیل شد. بعد از جنگ به لحاظ خدمات مناسبی که در آن دوران دیده شد، قرار شد مصوبه‌ای به مجلس برای تاسیس نهادی قانونی به منظور حفظ اهداف مذکوره فرستاده شود.بعد از تصویب مجلس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی برای معالجه بیماران در سال ۷۸ تاسیس شد.

  وی در خصوص وظایفی که برای هیات امنای صرفه جویی ارزی تعریف شده است گفت: تامین حمایت از تولیدات داخلی در صنایع پزشکی، ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی، بی نیاز کردن کشور از اعزام بیمار به خارج از کشور، صرفه جویی ارزی در هزینه های درمانی بیماران جزء وظایف هیئت امناء گذاشته شده است که خوشبختانه در سال های اخیر کارهای خوبی را هیئت امنا انجام دادند.

  نماینده مردم کاشمردر مجلس با بیان اینکه هیات امنا نواقصی را نیزداشته اند،گفت: یکی از ایراداتی که به هیئت امنا گرفته شده بود این بود که بیشتر از محدوده وظایف خود به مسائل دیگر ورود کرده بود مانند تشکیل شرکت های مختلف دراطراف هیئت امناء همچنین داشتن حساب های متعدد در بانک های متعدد، از طرفی به علت اینکه هیئت امنا از حقوق گمرکی و مالیات معاف بود بخشی از نهادهای دولتی و غیر دولتی بعضی از کالاهای خود را از طریق هیئت امنا وارد می کردند که با وظایف هیئت امنا منطبق نبود اما خوشبختانه در دوسال اخیر مجلس دوره دهم به این موضوعات ورود پیدا کردند ومشکلات را حل کردند.

  بنیادی در خصوص دیگر وظایف هیئت امنا اینطور توضیح داد: حمایت از انجام انواع پیوند در داخل کشورمانند پیوند قلب، پیوند ریه، پیوند کبد، پیوند کلیه و پیوند مغزاستخوان،علاوه بر حمایت از بیماران پیوندی در بحث حمایت از تولیدات داخل نیز تجهیزات و لوازم مود نیاز کلیه دانشگاه علوم پزشکی سراسرکشور را در بخش دولتی و خیری به صورت خرید کلی مناقصه ای که برگزار می کند را تهیه و در اختیار آنها قرار می دهد، که کمک های خیلی خوبی را انجام می دهد که برای تامین هزینه های خود مبالغی از وزارت بهداشت و سازمان برنامه وبودجه می گیرد.

  وی افزود: کاری دیگری که هیات امنا انجام می دهد این است که بعضی از کالا های خاص که خرید آنها توسط بیماران از بخش خصوص مثل بعضی از دریچه های خاص قلبی یا ضربان سازهای داخل قلب هزینه های زیادی دارد با هزینه های بسیار کمتر از طریق دانشگاه علوم پزشکی دراختیار بیماران قرارمی دهد.

  نماینده مردم کاشمر در مجلس گفت: کار خوبی که هیات امنای در سال جاری انجام داد این است که ارزی که در اختیار هئیت امناء قرار داده می شود برای خرید تجهیزات، کاملا قابل ردیابی است این یک مسیری بود که نیاز به شفاف سازی داشت که هیئت امنا در این زمینه نیز پیش قدم شده است.

  وی افزود: هیات امنای اشکالاتی هم درحوزه انجام وظایف خود داشته است که مجلس با توجه به وظیفه نظارتی که دارد ورود پیدا کرد و اشکلات اصلاح شده است و در حال حاضریک نهاد غیر دولتی است که به عنوان بازوی توانمند معاونت درمان وزارت بهداشت انجام وظایف می کند.

  بنیادی در خصوص چگونگی انتخاب اعضا هیات امنا اظهار داشت: اعضا ازطریق وزیر بهداشت انتخاب می شوند واغلب آنها کسانی هستند که در وزارت بهداشت دارای پست هستند مانند رئیس سازمان غذاودارو، معاون درمان وزارت بهداشت معاونت توسعه و نیروی انسانی وزارت بهداشت و دونفرعضو ناظر از مجلس هستند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها