دیمه نیوز
امروز جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 68104
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
 •   

  طرح برنامه سلامت اجتماع محور در شهرستان فیروزکوه کلید خورد

  برنامه سلامت اجتماع محور یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت است و هدف از اجرای این برنامه ارزیابی و آسیب شناسی محله ها وتعریف مداخلات لازم جهت حفظ و ارتقاء شاخص­های سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشد.   به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، با توجه به افزایش روزافزون مشکلات و آسیب‎‌های اجتماعی از […]


  برنامه سلامت اجتماع محور یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت است و هدف از اجرای این برنامه ارزیابی و آسیب شناسی محله ها وتعریف مداخلات لازم جهت حفظ و ارتقاء شاخص­های سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشد.


   

  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، با توجه به افزایش روزافزون مشکلات و آسیب‎‌های اجتماعی از یک سو و نیز نقش سازمان‌های مردم نهاد، تشکلهای محله‌ای و رویکردهای اجتماع محور؛ در کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ارتقای سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی از سوی دیگر، نیاز مبرم به طراحی یک برنامه نظامند را در این حوزه ضروری می‌سازد.

  برنامه سلامت اجتماع محور یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت است و هدف از اجرای این برنامه ارزیابی و آسیب شناسی محله ها و تعریف مداخلات لازم جهت حفظ و ارتقاء شاخص­ های سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشد.

  یکی از مهم ترین بخش‌های این برنامه، تشکیل کمیته محلی و راهبری است که تعداد اعضای کمیته محلی آن می‌تواند ۸ تا ۱۲ نفر باشد؛ اعضای کمیته محلی باید از بین افراد معتمد و مورد وثوق مردم و هم چنین افرادی که آشنا به مشکلات محله بوده و در آن محل سکونت دارند، انتخاب گردند.

  کمیته راهبری در واقع حلقه اتصالی بین کمیته محلی و مسئولین و گامی مهم و ارزشمند در نهادینه‌سازی، ساختارمند نمودن و هدفمند نمودن نحوه ارتباط بین کمیته محلی و مسئولین است.

  در این برنامه تسهیل مشارکت مردم از طریق تشکیل کمیته محلی، حساس سازی مردم و مسئولین نسبت به اهمیت سلامت اجتماعی انجام می شود و توانمندسازی مردم در جهت شناسایی، پیشگیری در رفع مشکلات اجتماعی صورت می گیرد.

  تخصیص بهینه منابع و توجه به نیازهای واقعی مردم در برنامه ریزی های شهری و کاهش فاصله میان مسئولین و مردم از طریق ساختار کمیته راهبری شهرستان از دیگر اهداف اختصاصی این برنامه است.

  در برنامه مدل مداخلات سلامت اجتماعی یک منطقه یا محله حاشیه و پر آسیب انتخاب و طبق اهداف مذکور در آن برنامه ریزی و اقدام می شود.

  در جلسات کمیته محلی ضمن نیاز سنجی و بررسی مشکلات و ارائه راهکار پیگیری های لازم در سطوح بالاتر و با همکاری سایر ارگان­ های مرتبط پیگیری و مشکلات تا حد امکان مرتفع می گردد.

  گفتنی است که برنامه های یاد شده از سال ۱۳۹۲ در دست اجرا در مناطق آسیب خیز بوده که با دستاوردهای چشمگیری برای جمعیت تحت پوشش همراه بود.

  این طرح از آغاز سال ۹۷ توسط شبکه بهداشت و درمان فیروزکوه  در شهرستان کلید خورد.

  انتهای پیام/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها