دیمه نیوز
امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 67779
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
 •   

  مافیا کنترل همه چیز را در دست دارد/حال سینما خوب نیست/من هنوز مستاجر هستم

  جمشید جهانزاده بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: حال سینما زیاد خوب نیست، در مقایسه با تئاتر و تلویزیون آن قدر ها خوب نیست؛ دلایل زیادی دارد که یکی از آن ها، شرایط کلی فیلمسازی است و یکی هم سرمایه است، یکی دیگر مسئله آزادی هایی است که فیلمسازها دارند؛ سینما چیزی است که با […]


  جمشید جهانزاده بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: حال سینما زیاد خوب نیست، در مقایسه با تئاتر و تلویزیون آن قدر ها خوب نیست؛ دلایل زیادی دارد که یکی از آن ها، شرایط کلی فیلمسازی است و یکی هم سرمایه است، یکی دیگر مسئله آزادی هایی است که فیلمسازها دارند؛ سینما چیزی است که با پول سروکار دارد، یعنی باید کسی بیاید و سرمایه گزافی با خود بگذارد تا فیلمی بسازد و بعد از اکران فروش کند تا سرمایه بازگردد و بعد از آن سودی کند، واقعا خنده دارد که مشخص نیست سودی دارد یا خیر؟


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جمشید جهانزاده بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در مورد وضعیت سینمای ایران  گفت: حال سینما زیاد خوب نیست، در مقایسه با تئاتر و تلویزیون آن قدر ها خوب نیست؛ دلایل زیادی دارد که یکی از آن ها، شرایط کلی فیلمسازی است و یکی هم سرمایه است، یکی دیگر مسئله آزادی هایی است که فیلمسازها دارند؛ سینما چیزی است که با پول سروکار دارد، یعنی باید کسی بیاید و سرمایه گزافی با خود بگذارد تا فیلمی بسازد و بعد از اکران فروش کند تا سرمایه بازگردد و بعد از آن سودی کند، واقعا خنده دارد که مشخص نیست سودی دارد یا خیر؟

  وی در خصوص مافیای سینما خاطرنشان کرد: مافیا شکلی از گروه و دسته بندی ها است؛ کسانی که می خواهند کار خودشان را بکنند در تمام دنیا وجود دارد، اما حد و اندازه دارد، در یک جایی از دنیا شاید فیلمی ساخته شود و مافیا از آن حمایت کند اما در جایی مانند کشور ما ممکن است مافیا تمام کنترل را در دست بگیرد که هم به ضرر سینما و هم مردم است.

  جهانزاده در این باره که مافیا چه کسانی هستند ادامه داد: باید ببینیم چه کسانی بیشترین سود را می برند، کسی که سرمایه می آورد و تولید را در دست دارد، ولی آن کسی که سرمایه را برای فیلم می آورد یک قدرت نیز به همراهش وجود دارد.

  این بازیگر سینما در خصوص جایگاه و سحط کیفی سینما گفت: باید همه چیزمان به هم بخورد، نمی توان صنعتمان در سطح پایینی باشد اما انتظار داشته باشیم که سینما در سطح بسیار بالایی باشد.

  وی اذعان داشت: سینما در ابتدا باید آزاد باشد، آن قدر قید و بند نداشته باشد و به راحتی بتواند حرفش را بزند و درمورد موضوعاتی که تماشاچی می خواهد حرف بزند، ما ممیزی های بسیاری داریم و هر ارگانی می آید برای خودش یک ممیزی می گذارد؛ به عنوان مثال می گویند به این مسئله یا آن مسئله اشاره نکنید.

  بازیگر فیلم ملی و راه های نرفته اش در ادامه بیان داشت: در آمریکا هم کنترل وجود دارد، اما آن ها می گویند هر فیلمی که می خواهید بسازید ولی حتما یک گوشه ای از فیلم پرچم آمریکا را نشان دهید، پرچم آمریکا برایشان مانند مجوز می ماند، همانطور که می بینید در فیلم هایشان به راحتی انتقاد می کنند.

  جهانزاده عنوان کرد: به نظر من فساد اخلاقی در سینمای ما یا وجود ندارد یا نسبت به سینمای جهان کمتر است، شرایط کشور ما به گونه ای است که این فساد نمی تواند رشد کند، به جز در مورد کسانی که نه استعدادی دارند و نه چهره ای دارند و می خواهند با عرضه کردن خود نقشی دریافت کنند؛ از این مسئله که بگذریم سیستم ما بر روی فساد نیست.

  وی اظهار داشت: شغل ما تنها سینما، تلویزیون و تئاتر است، درآمد ما به کارمان بستگی دارد و این که مثلا کارگردان می گوید فلان بازیگر را می خواهم، در این مواقع دستمان بازتر است و می توانیم دستمزدی که حقمان است را مطالبه کنیم، حقوق ثابتی نداریم و با تهیه کننده یا کارگردان به توافق می رسیم.

  بازیگر کشتی آنجلیکا گفت: من خودم مستاجر هستم و بقیه را نمی دانم، ممکن است برای یک فیلم یک قرارداد خوب ببندیم، آن وقت همه می گویند که دستمزمان زیاد است اما به این فکر نمی کنند که ممکن است ۲ سال بیکار باشیم.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا به فرزندان خود اجازه می دهد بازیگر شوند گفت: پسرم نیز بازیگر است و در گروه آقای آتیلا پسیانی بازی می کند، دختر ندارم ولی اگر داشتم اجازه می دادم که بازیگر شود.

  جمشید جهانزاده در پایان گفت: با محمد بزرگ نیا بسیار کار کرده ام و به نظر من کارگردان بسیار خوبی است اما متاسفانه شرایط فراهم نشده که دیگر سریال بسازد، سال هاست که کار نمی کند در صورتی که کارگردان بسیار قدرتمندی است؛ از بازیگران خوبمان می توانم از فرامرز قریببیان، علی نصیریان، پرویز پرستویی نام ببرم و عزیزان دیگر که متاسفانه الان حضور ذهن ندارم.

  گفتگو از احسان رستمیان

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها