دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 68053
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
 •   

  چینی ها زیر بار مدرن‌سازی رآکتور اراک نرفتند/ نمی‌توان برای بازسازی این رآکتور روی انگلیس حساب کرد/ بیانیه اتحادیه اروپا قابلیت عملیاتی شدن ندارد

  یک کارشناس مسائل سیاسی ضمن بیان اینکه با خروج یک جانبه آمریکا از برجام قرار شد اروپا تضامین جدیدی به ایران بدهد گفت: اروپایی ها نه تنها ایران را ترغیب به ماندن در برجام کردند بلکه قرار شد تعهدات و تضامینی شفاف از سوی این کشورها به ایران داده شود. به گزارش پایگاه خبری دیمه […]


  یک کارشناس مسائل سیاسی ضمن بیان اینکه با خروج یک جانبه آمریکا از برجام قرار شد اروپا تضامین جدیدی به ایران بدهد گفت: اروپایی ها نه تنها ایران را ترغیب به ماندن در برجام کردند بلکه قرار شد تعهدات و تضامینی شفاف از سوی این کشورها به ایران داده شود.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،هادی ثروتی، کارشناس مسائل سیاسی در خصوص بیانیه اتحادیه اروپا پس از نشست مشترک کمیسیون برجام اظهار داشت: برنامه اقدام مشترک یا برجام یک توافق مبتنی بر یک برنامه، با یک جامعیت و محصول اقدام مشترک مجموعه اعضایی بود که تضمین کننده برجام بودند. به دلایلی تعدادی از بازیگران برجام از ازاین قرارداد خارج شدند و تعهدات خود را اجرا نکردند.

  وی در ادامه افزود: سایر اعضای برجام که در قبال سود و بهره هایی که از این توافق می بردند، تضامینی داده بودند؛ اروپا، چین، روسیه و هر کدام از این بازیگران به خاطر منافعی که داشتند، تعهداتی داده بودند. این کشورها تعهد داده بودند که نه تنها در ابتدا به تعهدات خود عمل کنند بلکه در مرحله بعدی جور بدعهدی‌های آمریکا را نیز بکشند.

  این کارشناس مسائل سیاسی ضمن بیان اینکه با خروج یک جانبه آمریکا از برجام قرار شد اروپا تضامین جدیدی به ایران بدهد تصریح کرد: اروپایی ها نه تنها ایران را ترغیب به ماندن در برجام کردند بلکه قرار شد تعهدات و تضامینی شفاف از سوی این کشورها به ایران داده شود.

  ثروتی با اشاره به بیانیه روز جمعه کشورهای عضو برجام تصریح کرد: این یک بیانیه کلی و عموم و شمول بوده و همچنین قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن را ندارد به عبارت دیگر یک سری مقدمات سازنده و مباحث قابل طرح مثبت در این بیانیه آمده است اما اینکه بخواهد عملیاتی شود مشخص نبوده و محل بحث بیشتری دارد.

  وی با اشاره به واگذاری مدرن سازی راکتور اراک به انگلیس عنوان کرد: بر اساس توافقی که در برجام شده بود اقدام بازسازی راکتور اراک بر عهده چینی ها بود و در ادامه چین این اقدام را انجام نداده و انگلستان پذیرفت که این کار را انجام بدهد، باید بپذیریم که میدان عمل در شرایط جدید برای ایران باز است و نمی توان به انگلیسی ها اعتماد کرد چرا که سابقه آنها در قبال ایران کاملاً مشخص است. نباید اجازه داد بازسازی راکتور اراک آنگونه که انگلیسی ها می خواهند پیش برود.

  این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص دلیل چین برای عدم انجام مدرن سازی اراک گفت: قرار بود تعهداتی از سوی ایران به چین داده شود و در یک قرارداد آنها مجاب به حضور در ایران برای بازسازی راکتور اراک بشوند که ایران نتوانست چین را ترغیب به این اقدام کند و انگستان این کار را برعهده گرفت.

  ثروتی در ادامه افزود: این بیانیه یک سری وعده و در باغ سبز است که به ایران نشان داده شده و این بیانیه یک مقدمه است اما حقیقت این است که ما مباحث کلی تر و گسترده تر در ارتباط با اروپا را پیگیری می کردیم و با زمانی که اروپا در اختیار داشت امیدوار بودیم بیانیه ای محکم تر از سوی اروپایی ها تهیه شود.

  وی همچنین گفت: نمیدانیم چرا درباره FATF به مردم اطلاع رسانی درستی نمی شود، واقعیت این است که  FATF یک کارگروه ویژه مالی است که اواخر قرن بیستم به صورت موقت توسط اعضای گروه جی ۷ به تصویب رسید. هیچ کس به موقت بودن FATF اشاره نمی کند و اینکه چرا تا این حد برای یک مصوبه موقت نفش و جایگاه در نظر گرفته می شود.

  این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این کارگروه مالی در ابتدا برای مبارزه با پولشویی بوده است تصریح کرد: در ادامه تصویب این مصوبه مباحثی مانند تروریسم، مسائل مالی، منع اشاعه سلاح های کشتار جمعی و … هم به FATF اضافه شده است.

  ثروتی در ادامه افزود: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند این بیانیه موقت اگر صحیح است بهتر است مجلس قوانین مرتبط با آن را به صورت مجزا و بدون وابستگی تصویب کند و نیازی به یک معاهده بین المللی نداریم.

  وی با اشاره به اینکه بسته پیشنهادی اروپا ایران را به سمت عدم تمایل غرب به ادامه برجام سوق می دهد عنوان کرد: کسانی که FATF را ضامن اجرای برجام می دانستند اکنون بهتر متوجه می شوند که چرا باید ایران تعهداتی بدهد که تبعات زیادی برای کشور به دنبال داشته باشد و این نشان دهنده این است که برخی نمایندگان و دولت حتی یک بار هم FATF را نخوانده اند.

  این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص اظهارات روحانی مبنی بر عدم فروش نفت منطقه در صورت محدودیت فروش نفت برلی ایران عنوان کرد: امنیت کشور های منطقه به هم وابسته بوده و ایران به عنوان یک بازیگر بزرگ در منطقه بوده و امنیت منطقه به امنیت ایران وابسته است.

  ثروتی با اشاره به نقش ایران در سوریه و عراق و مبارزه با تروریست های منطقه عنوان کرد: ایران در امنیت منطقه نقش داشته و اتفاقا اروپا هم به دنبال ایجاد امنیت در منطقه است چرا که نا امنی می تواند مرزهای آنها را هم تهدید کند و از همین جهت اگر نفت ایران فروش نرسد و امنیت ایران در منطقه به هم بخورد، سایر کشورها هم امنیتشان به هم می خورد و در همین راستا اگر سایر کشورها می خواهند امنیت منطقه حفظ شود باید منافع جمهوری اسلامی ایران در فروش نفت و … را در نظر بگیرند.
  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها