دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 69679
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مرداد, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
 •   

  رسالت قلم

  ارزش قلم و نوشتن آن چنان بود که آفریدگار عالم بدان سوگند خورد. و آن را جزء آغازین خلقت خود قرار داد، اول ما خلق الله القلم. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ ؛ و ارزش قلم و نوشتن آن چنان بود که آفریدگار عالم بدان سوگند خورد. و آن را جزء آغازین […]


  ارزش قلم و نوشتن آن چنان بود که آفریدگار عالم بدان سوگند خورد. و آن را جزء آغازین خلقت خود قرار داد، اول ما خلق الله القلم.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ ؛ و ارزش قلم و نوشتن آن چنان بود که آفریدگار عالم بدان سوگند خورد. و آن را جزء آغازین خلقت خود قرار داد، اول ما خلق الله القلم.

  دیده می گردد و معرفت می نگرد و دست می لرزد و قلم می نویسد. تا آنچه باید، پیشکش چشم ها و گوش های دیگران نماید. اما چه باید نگاشت و چه باید گفت، چگونه نوشت و چگونه بیان کرد.

  بر این شدم تا در این باره به آیاتی از قرآن کریم مراجعه نمایم و بحثی مختصر پیرامون خبر، خبرنگاری و شنیدن اخبار ایراد کنم، آنچه در درک و معرفت ما و بضاعت اندک ما بود به فهرست چنین است.

  ۱- آغاز خبر رسانی از ذات پاک خداوند است، آنجا که می فرماید «لَقَدْ جاءَکَ مِنْ نَبَإِ الْمُرْسَلینَ؛ یقیناً اخبار پیامبران پیشین به تو رسیده است».

  یزدان پاک رئوف، اخبار و انباء پیشینیان را بر ما روایت کرد تا باشد که از عاقبت خوفناک ایشان عبرتی گیریم، اندیشه ای نمائیم و توشه ای برگیریم.

  «اَلَمْ یَاْتِهِمْ نَبَاُ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ قَوْمِ نُوحٍ وَ عَادٍ وَ ثَمُودَ ؛ همان طور که از سرانجام نیکوکاران و ابرار خبر داد تا به شوق آییم و به راه ایشان اندر آییم.»

  «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتُ النَّعِیمِ، خَالِدِینَ فِیهَا وَعْدَ اللَّهِ حَقّاً وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ؛ همانا کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‏اند، برای آنان باغ‏های پر نعمت (بهشت) است. در آن جاودانه‏ اند، وعده‏ الهی حقّ است و اوست شکست ناپذیرِ حکیم.»

  ۲- مسئولیت خبر رسانی، مسئولیت خطیر و حساس است، پس هرکس نباید در این جایگاه و موقعیت قرار گیرد. خبر رسان باید صادق باشد و عادل، چرا که خداوند متعال در سوره حجرات می فرماید «إِن جَاءکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَاٍ فَتَبَیَّنُوا ؛ اگر فاسقی برای شما خبری آورد پیرامون آن تحقیق و تفحص کنید.»

  این آیه اولاً آوردن خبر توسط فاسق را خالی از شک و شبه نمی داند، ثانیاً به شنوندگان تذکی می دهد که پیرامون چنین اخباری تحقیق و نگارش نمایند و بسیار دقیق است ک خداوند در پایان آیه می فرماید «فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِین ؛ در غیر این صورت از آنچه انجام می دهید پشیمان و نادم خواهید شد.»

  ۳- ایزد منان از شنوندگان خبر می خواهد تا در صورت شنیدن هر خبری آن خبر را به صاحب نظران و آگاهان در آن موضوع ارجاع دهند تا ایشان حقیقت خبر را دریافت و استنباط نماید و سپس خبر را منتشر کند. چراکه این امر مانع پراکنده شدن اخبار دروغین و یا ضعیف خواهد شد.

  «وَإِذَا جَاءَهُمْ اَمْرٌ مِّنَ الْاَمْنِ اَوِ الْخَوْفِ اَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَی الرَّسُولِ وَإِلَی اُولِی الْاَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِینَ یَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ» و گویا شایعه پراکنی عمل شیطان و لشکر اوست چراکه خداوند در ادامه آیه می فرماید «وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّیْطَانَ إِلَّا قَلِیلًا»

  اگر فضل و رحمت خداوند بر شما نبود. هر آینه جزء گروه اندکی، همگی شیطان را پیروی می کردید، پس خداوند به فضل و عنایت خویش، عمل شیطانی شایعه پراکنی و زیان ها و خسارت های تابعه را از ما مرتفع می سازد. این امر خصوصاً در عصر امروزی ما که عصر ارتباطات است و اخبار و اطلاعات با سرعت فوق العاده منتشر می شود. بسیار بسیار مهم و خطیر است، برماست که آنچه می شنویم و می خوانیم را تجزیه و تحلیل کنیم و به صاحبان امر اجازه دهیم تا آن اخبار را ژرف نگری نمایند تا صحت و سقم، ضعف و قوت آن اخبار و اطلاعات را دریابند.

  ۴- گاه اخبار و اطلاعات چنان عظیم و ناگهانی هستند که افراد را به عکس العمل‌های مختلف وا می دارند هر گروهی در برابر چنین خبرهایی مواضع متفاوتی اتخاذ می کنند. برخی در آن اخبار اختلاف می کنند و به نزاع و تفرقه و جدال می پردازند.

  «عَمَّ یَتَسَاءلُونَ (۱) عَنِ النَّبَإِ الْعَظِیمِ (۲) الَّذِی هُمْ فِیهِ مُخْتَلِفُونَ (۳)؛ درباره چه چیز از یکدیگر می‏ پرسند، از آن خبر بزرگ، که در باره آن با هم اختلاف دارند».

  و گاهی از برخی از این اخبار عظیم روی می گردانند و اعراض می کنند.

  «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسلَتِ اللَّهِ وَ یخْشوْنَهُ وَ لایخْشوْنَ اَحَداً إِلااللَّهَ»

  خبر رسان متعهد که جز از خداوند بزرگ از احدی ترس و واهمه ندارد اخبار اطلاعات خویش را دقیق، شفاف و واقع بینانه، عرضه می نماید و هرگز زمینه شک و ابهام را به وجود نمی آورد.

  ۵- و سرانجام اخبار و اسرار در خزانه غیب الهی مکتوم و مکشوف است و بازگشت همگی به سوی اوست.

  «تُرَدُّونَ إِلَی عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَهِ فَیُنَبِّئُکُم بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ»

  در آخر از خداوند متعال خواستارم تا عنایتی فرموده تا بتوانیم موارد فوق را سرلوحه کاری خود قرار دهیم.

  ==============

  به قلم: مصطفی هدایی

  منبع :تهران نیوز


  لینک کوتاه :  برچسب ها :