دیمه نیوز
امروز جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 69807
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ مرداد, ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
 •   

  ریال ایران از ماه آوریل تا کنون نیمی از ارزش خود را از دست داده است

  ریال ایران از ماه آوریل(اردیبهشت) نیمی از ارزش خود را از دست داده است که این امر ناشی از ضعف اقتصاد، مشکلات مالی در بانک‌های محلی و تقاضای سنگین برای خرید دلار از سوی ایرانیانی که از تأثیرات تحریم‌ها به وحشت‌ افتاده‌اند، می‌باشد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سایت الجزیره،  با انتشار مقاله‌ای به بررسی […]


  ریال ایران از ماه آوریل(اردیبهشت) نیمی از ارزش خود را از دست داده است که این امر ناشی از ضعف اقتصاد، مشکلات مالی در بانک‌های محلی و تقاضای سنگین برای خرید دلار از سوی ایرانیانی که از تأثیرات تحریم‌ها به وحشت‌ افتاده‌اند، می‌باشد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سایت الجزیره،  با انتشار مقاله‌ای به بررسی اجمالی وضعیت اقتصادی ایران و سیر صعودی نرخ دلار پرداخت. در بخشی از این مطلب آمده است:

  «در حال حاضر برخی از وب‌سایت‌ها نرخ دلار را بین ۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان عنوان کرده‌اند. ریال ایران از ماه آوریل(اردیبهشت) نیمی از ارزش خود را از دست داده است که این امر ناشی از ضعف اقتصاد، مشکلات مالی در بانک‌های محلی و تقاضای سنگین برای خرید دلار از سوی ایرانیانی که از تأثیرات تحریم‌ها به وحشت‌ افتاده‌اند، می‌باشد. دولت ایران در ماه آوریل کوشید تا نرخ دلار در حد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان ثابت نگهدارد و معامله‌گران بازار سیاه را به تأدیب‌های سنگین تهدید کرد اما مبادله دلار در میان نگرانی‌های ملی درباره رکود طولانی‌مدت اقتصادی، به صورت لاینقطع ادامه یافت. مطابق با گزارش‌های محلی، تهران مجبور شده است که تصمیمِ ماه ژوئن خود مبنی بر کاهش واردات را ملایم‌تر اعمال کند و انعطاف‌پذیری بیش‌تری را نسبت به برخی از واردکنندگان روا داشته است.»

  مقاله «الجزیره» حاوی نکات مهمی است. نخستین نکته‌ای که الجزیره به عنوان سبب‌ساز وضعیت کنونی مطرح می‌کند، ضعف اقتصاد ایران است. به تحقیق می‌توان گفت که رفع رکود در بخش مولد، حل معضل تعطیلی بنگاه‌های صنعتی و خاتمه دادن به فعالیت پایین‌تر از ظرفیت اسمی این بنگاه‌ها شاه‌کلید قوت دادن به اقتصاد است. دستگاه‌های ذیربط دولتی باید به سرعت ریشه‌های تعطیلی بنگاه‌های صنعتی را بررسی و بی‌درنگ نسبت به رفع موانع در این حوزه اقدام کنند. همه کارشناسان متفق‌القول‌اند که در شرایط رکود باید هزینه‌های تولید کاهش پیدا کند؛ بنابراین انتظار می‌رود که مسئولان امر از این مهم غفلت نورزند.

  از طرفی برخی از کارشناسان و مسئولان، ریشه‌ای‌ترین معضل اقتصاد ایران را وابستگی وثیق بودجه دولت به وجوه حاصله از فروش نفت می‌دانند. متولیان امر باید پاسخ بدهند که روند تدریجی کاهش وابستگی بودجه به نفت چقدر مطابق برنامه‌های بالادستی پیش رفته است؟ و اگر از برنامه عقب هستیم، چه راهکارهایی وجود دارد تا وابستگی بودجه به نفت به طور سالانه کاهش پیدا کند؟

  مسأله مهم دیگری که الجزیره مطرح می‌کند، تقاضای سنگین ایرانیان برای خرید دلار است. بسیاری از کارشناسان سیستم عرضه و تقاضا را مهم‌ترین عامل در افزایش نرخ دلار می‌دانند. الجزیره می‌گوید مردم نسبت به تأثیرات تحریم‌ها هراس دارند. چه باید کرد؟ مسئولان باید به طور مرتب با مردم سخن بگویند و با اقدامات عملی، اعتماد از دست رفته مردم را به آن‌ها بازگردانند. قوه قضائیه نیز باید با جدیت بیش‌تری با اخلالگران در بازار ارز برخورد کند. اگر مردم به گفته‌های دولتمردان اعتماد داشته باشند، حجم تقاضاها برای دریافت دلار کاهش خواهد یافت. مردم نسبت به رکود در اقتصاد کشور نگران‌اند و می‌ترسند که اگر کاری برای کسب درآمد- به هر طریق ممکن- نکنند از قافله معیشت عقب خواهند ماند. اگر مردم تلاش دولتمردان را برای رفع رکود به عینه ببینند بی‌تردید آرام‌تر خواهند شد.

  پس، دولتمردان عزیز! مردم را دریابید!

  محسن حسن‌زاده

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها