دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 69588
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مرداد, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
 •   

  کاروانسرای حاج کمال، مکانی تاریخی با کاربردهای مختلف

  کاروانسرای حاج کمال مجموعه ای تاریخی، فرهنگی، تفریحی و گردشگری واقع در هسته مرکزی شهرستان رباط کریم است. این کاروانسرا متعلق به دوران فتحلعی شاه قاجار در سال ۱۲۴۵ هجری قمری توسط خیری به نام حاج کمال ساخته و جهت استفاده مسافران وقف شد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ، کاروانسرای حاج کمال مجموعه ای […]


  کاروانسرای حاج کمال مجموعه ای تاریخی، فرهنگی، تفریحی و گردشگری واقع در هسته مرکزی شهرستان رباط کریم است. این کاروانسرا متعلق به دوران فتحلعی شاه قاجار در سال ۱۲۴۵ هجری قمری توسط خیری به نام حاج کمال ساخته و جهت استفاده مسافران وقف شد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ، کاروانسرای حاج کمال مجموعه ای تاریخی، فرهنگی، تفریحی و گردشگری واقع در هسته مرکزی شهرستان رباط کریم است.

  این کاروانسرا متعلق به دوران فتحلعیشاه قاجار در سال ۱۲۴۵ هجری قمری توسط خیری به نام حاج کمال ساخته و جهت استفاده مسافران وقف شد.

  کارونسرای حاج کمال، دارای دو ایوان غربی و شرقی است که ورودی به کاروانسرا از سمت ایوان غربی و محل شاه نشینی در ایوان شرقی بوده است و دارای فضاهای معماری شده مختلفی شامل فضای ورودی، حیاط، ایوان ها، اتاق ها، بارانداز ها و اسطبل می باشد. فضای ورودی شامل عناصر معماری مانند چلوخان، سر در ورودی، هشتی و راهرو است. حیاط کاروانسرا مربع شکل بوده و اتاق های ایوان دار واقع در اطراف حیاط مرکزی قرار گرفته و دو کتیبه در این کاروانسرا از سال ۱۲۴۰ هجری قمری حک شده است.

  این کاروانسرا مجموعاً ۲۴ اتاق دارد که ۱۸ اتاق آن اطراف حیاط مرکزی طراحی شده و در پشت اتاق ها اطراف حیاط چهار بار انداز به منظور نگهداری کالاهای مسافران و یک اسطبل جهت نگهداری و تیمار حیوانات قرار گرفته شده است.

  در حال حاضر  علاوه بر بازدید از کاروانسرای حاج کمال، محلی جهت به نمایش گذاشتن ۱۵ اثر از صنایع دستی شاخص شهرستان شامل گلیم بافی، جاجیم بافی، معرق، نقاشی پشت شیشه، سفال، فرش بافی، حوله بافی و نگارگری به صورت نمایشگاه دائمی برقرار است.

  منبع :تهران نیوز


  لینک کوتاه :  برچسب ها :