دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 71368
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
 •   

  اسپانیا، قرارداد فروش ۴۰۰ بمب دقیق به عربستان سعودی را لغو می کند

  کشورهای اروپایی مانند؛ فرانسه و انگلیس در میان فریادهای بین المللی مبنی بر توقف قراردادهای تسلیحاتی، میلیاردها سلاح را برای ارتش عربستان سعودی فراهم آورده اند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،اسپانیا، قرارداد ۹٫۲ میلیون یورویی فروش ۴۰۰ بمب دقیق به عربستان سعودی را لغو می کند.قتل عام اخیر کودکان یمنی توسط ائتلاف به رهبری […]


  کشورهای اروپایی مانند؛ فرانسه و انگلیس در میان فریادهای بین المللی مبنی بر توقف قراردادهای تسلیحاتی، میلیاردها سلاح را برای ارتش عربستان سعودی فراهم آورده اند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،اسپانیا، قرارداد ۹٫۲ میلیون یورویی فروش ۴۰۰ بمب دقیق به عربستان سعودی را لغو می کند.قتل عام اخیر کودکان یمنی توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، وزارت دفاع اسپانیا را به لغو قرارداد ۹٫۲ میلیون یورویی فروش ۴۰۰ بمب دقیق به عربستان سعودی واداشت.

  ال موندو دومین روزنامه بزرگ اسپانیا گزارش داد که وزارت دفاع اسپانیا اعلام کرد که ۹٫۲ میلیون یورویی که برای خرید ۴۰۰ بمب دقیق ساخت اسپانیا از سوی عربستان سعودی پرداخت شده را به دلیل ایجاد رعب و وحشت و هدف قرار دادن افراد بی گناه یمن، باز خواهد گرداند.معامله تسلیحاتی توسط پدرو مورنز وزیر دفاع اسبق اسپانیا و ماریا دولورز، مورد مذاکره قرار گرفته و نهایی شده بود.
  بهرحال، حمله مرگبار اخیر به اتوبوس حامل کودکان یمنی و کشته شدن ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک، مارگاریتا رابلز وزیر دفاع کنونی اسپانیا را بر آن داشت تا در تمام قراردادهای تسلیحاتی با پادشاهی عربستان تجدیدنظر کند. تصمیم اخیر برای توقف قرارداد فروش بمب، اولین مرحله ی روند تجدیدنظر است.
  سازمان عفو ​​بین الملل گفت که اسپانیا در لیست صادرکنندگان بزرگ اسلحه به حکومت ریاض در رتبه چهارم قرار دارد. در یکی از آخرین قراردادها، Navantia، شرکت کشتی سازی اسپانیا، قرارداد ۱٫۸ میلیارد یوروییِ فروش ۵ کشتی جنگی کوچک به عربستان سعودی را امضا کرد.این قرارداد در ماه آوریل پس از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی با مارگاریتا رابلز همتای اسپانیایی خود در مادرید امضا شد.
  ریاض مشتری اصلی تسلیحات اسپانیا
  تصمیم وزارت دفاع اسپانیا مبنی بر توقف معاهده اسلحه که پیش از این با ریاض امضا کرده بود، امکان دسترسی اسپانیا به کشورهایی چون؛ سوئد، کانادا، فنلاند، نروژ، بلژیک یا آلمان که صادرات سلاح خود به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را متوقف کرده اند، فراهم می آورد.
  بنابر گزارش رسانه ها به نقل از سازمان عفو ​​بین الملل، اسپانیا بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ تجهیزات نظامی به ارزش ۱٫۲ میلیارد یورو را به ائتلاف عربستان صادر کرد.
  به نقل از truth، سازمان عفو ​​بین الملل اعلام کرد: “شواهد فراوانی از استفاده ی غیرمسئولانه سلاح توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که آسیب عظیمی به غیرنظامیان یمنی رسانده، وجود دارد. اما این امر مانع ادامه ی انتقال میلیاردها دلار سلاح از سوی آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها، از جمله؛ فرانسه، اسپانیا و ایتالیا نشده است. بعلاوه، نابودی زندگی غیرنظامیان، قرارداد تجاری تسلیحاتی جهانی را به موضوعی مسخره تبدیل می کند.
  گزارش های دیگر اعلام کردند که از زمان آغاز عملیات نظامی توسط عربستان سعودی در یمن در سال ۲۰۱۵، خرید مهمات از اسپانیا تقریبا سه برابر شده است. ۳۴٫۷ میلیون یورو در سال ۲۰۱۶ به ۹۰٫۱ میلیون یورو در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت.مجلس اروپا از اعضای خود خواست تا فروش سلاح را متوقف کنند و بپذیرند که اتحاد به رهبری عربستان سعودی با استفاده از این تسلیحات در حمله به غیرنظامیان و بمباران بیمارستان ها، بازارها و مدارس، قوانین بین المللی بشردوستانه را نقض می کند.
  در جنگی که عربستان سعودی و متحدانش در ماه مارس سال ۲۰۱۵ در یمن راه اندازی کردند تاکنون بیش از ۱۴۰۰۰ یمنی کشته و میلیون ها نفر در آستانه قحطی قرار گرفته اند. همچنین این جنگ موجب مرگ و میر ناشی از شیوع وبا شده است.
  کشورهای اروپایی مانند؛ فرانسه و انگلیس در میان فریادهای بین المللی مبنی بر توقف قراردادهای تسلیحاتی، میلیاردها سلاح را برای ارتش عربستان سعودی فراهم آورده اند.
  معصومه میرحسینی

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :