دیمه نیوز
امروز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 71648
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ شهریور, ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
 •   

  تصمیمات اقتصادی داخلی غلط چه ارتباطی با خروج آمریکا از برجام دارد؟/ وقتی بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان ادعای مبارزه با تروریسم می‌کند!

  باید پرسید که چه تناسبی مابین خروج آمریکا از برجام و تصمیماتی که بداهتا در حوزه مدیریت توزیع سکه و ارز غلط بودند و توسط معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان یک برنامه ضربتی عنوان شدند، وجود دارد؟ به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،روزنامه انگلیسی‌زبان و بین‌المللی «فایننشال‌تایمز» صبح روز گذشته به وقت ایران در مطلبی […]


  باید پرسید که چه تناسبی مابین خروج آمریکا از برجام و تصمیماتی که بداهتا در حوزه مدیریت توزیع سکه و ارز غلط بودند و توسط معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان یک برنامه ضربتی عنوان شدند، وجود دارد؟


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،روزنامه انگلیسی‌زبان و بین‌المللی «فایننشال‌تایمز» صبح روز گذشته به وقت ایران در مطلبی به قلم «مایکل پیل» و با عنوان «ایالات متحده به شرکت‌های اروپایی هشدار می‌دهد که تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را نقض نکنند» به این مسأله مهم پرداخته است که آمریکا از تجارت با شرکت‌هایی که ناقض قوانین ایالات متحده باشند خودداری خواهد کرد.

  در بخشی از مطلب این روزنامه آمده است:«شرکت‌های پیشرو و بانفوذ اروپایی از جمله شرکت خودروسازی مادر پژو یعنی گروه PSA و شرکت نفتی فرانسوی توتال گفته‌اند که عملیات خود را در ایران متوقف خواهند کرد مگر آن که از موج تحریم‌های به راه افتاده توسط آمریکا علیه ایران به واسطه خروج این کشور از توافق هسته‌ای محفوظ باشند. یکی از مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید ملت ایران، در حال خروج از ایران هستند و من به وضوح شاهد عکس‌العمل‌های بسیار بسیار مثبتی از سوی مردم ایران هستم. به راستی من فکر نمی‌کنم که کسی به جای داد و ستد با ایالات متحده آمریکا میل و رغبتی برای داد و ستد با یک رژیم حامی تروریست‌ها داشته باشد.»

  چهار روز قبل نیز NBCNews در مقاله‌ای به مسأله خروج شرکت‌های بزرگ از ایران اشاره و از «Daimler AG»، شرکت نفت و گاز فرانسوی توتال، شرکت هواپیمایی انگلیسی «بریتیش ایرویز» و نیز شرکت هواپیمایی فرانسوی «ایر فرانس» یاد کرده بود. ما پیش‌تر در مرآت قدری به ابعاد مقاله ان.بی.سی. نیوز پرداختیم که می‌توانید آن را «اینجا» بخوانید.

  این که شرکت‌های بزرگ اروپایی از به اصطلاح قوانین تحریمی آمریکا تبعیت می‌کنند، مسأله روشنی است؛ بنابراین طرح چندباره هشدارهای آمریکا به شرکت‌های اروپایی نیز درست شبیه نشستن ترامپ بر صندلی ریاست شورای امنیت یک شوی تبلیغاتی است. ساده‌اندیشانه است اگر تصور کنیم که مسئولان شرکت‌های بزرگی همچون توتال، مسائل و درخواست‌های خود را از طریق رسانه‌ها با آمریکا در میان می‌گذارند و آمریکا نیز با ابزارهای رسانه‌ای می‌کوشد تا آن‌ها را متقاعد کند که از داد و ستد با ایران خودداری کنند!

  تصمیمات اقتصادی غلطِ داخلی چه ارتباطی با خروج آمریکا از برجام دارد؟

  ایالات متحده می‌کوشد از فضای روانی نامطلوب ایجادشده در ایران به واسطه گران‌باری‌های اقتصادی، این نتیجه را به افکار عمومی القاء کند که عامل نابسامانی‌های اقتصادی ایران، تنها و تنها خروج آمریکا از برجام است! به راستی باید پرسید که چه تناسبی مابین خروج آمریکا از برجام و تصمیماتی که بداهتا در حوزه مدیریت توزیع سکه و ارز غلط بودند و توسط معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان یک برنامه ضربتی عنوان شدند، وجود دارد؟ حقیقت آن است که تنها زمانی می‌توانیم این دو را با هم مرتبط بدانیم که بر این باور باشیم که خروج آمریکا از برجام بر مشاعر عده‌ای از مسئولان که تمام آمالشان را در برجام خلاصه کرده بودند، اثر منفی گذاشته است!

  آیا مقصر تصمیمات غلطی که در سطوح بالای مدیریتی در ایران اتخاذ می‌شود، خروج آمریکا از برجام است؟ به نظر می‌رسد که اقدامات اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران هرچند که می‌تواند تأثیرات نامطلوبی در پی داشته باشد اما این تأثیرات ابدا هم‌سنگ تبعات ناشی از تصمیمات غلط داخلی نیستند. نکته مهم دیگر آن که حتی آن دسته از مردم که موافق مذاکره با آمریکا هستند، موافقتشان از سرِ ناگزیری است و نه از سر اشتیاق به آمریکا!

  به دیگر سخن؛ برخی به هر دلیلی معتقدند که برای رفع مشکلات ما ناگزیریم که با آمریکا پای میز مذاکره بنشینیم؛ بنابراین پالس مثبتی که مقامات آمریکایی از آن سخن می‌گویند، ابدا پالس مثبتی برای آن‌ها نیست. آمریکا تلاش می‌کند که حکومت ایران را در برابر مردم ایران تعریف کند و ابزاری که در این راستا به کار می‌گیرد این است که ایران را حامی تروریست‌ها معرفی کند! مقصود ایالات متحده به روشنی، عملکرد مطلوب ایران در سوریه و عراق است.

  حمایت ایران از یک حزب مورداعتماد مردم!

  آمریکا در حالی ایران را حامی تروریست‌ها می‌خواند که خود به روشنی از گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایان در افغانستان حمایت کرده است و در برابر دیدگان جهان به این کشور حمله نظامی کرده و میلیون‌ها نفر از مردم این کشور را به خاک و خون کشیده و آواره کرده است. مقصود آمریکا از حمایت ایران از تروریسم، حمایت ایران از حزب‌الله لبنان است؛ حزبی که وابستگان به آن، چنان عملکرد قابل قبولی در لبنان داشته‌اند که با رأی مردم بر مصادر امور نشسته‌اند. این‌جاست که دم خروس دموکراسی‌خواهی آمریکا بیرون می‌زند!

  مقصود آمریکا از حمایت ایران از تروریسم، حمایت ایران از حماس است؛ یعنی از فلسطین حمایت نکنید تا رژیم صهیونیستی بتواند مابقی فلسطین را هم غصب کند و بیش‌تر مرتکب جنایت شود و ایده از نیل تا فرات را محقق کند و به ایران نزدیک و نزدیک‌تر شود. آمریکا در حالی از حمایت ایران از تروریسم سخن می‌گوید که خود یکی از حامیان اصلی رژیم جعلی اسرائیل است؛ رژیمی که چندین‌هزار نفر از کودکان بی‌گناه فلسطینی را به خاک و خون کشید اما خطی بر رخسار حقوق بشر نیفتاد! رژیمی که عوامل اطلاعاتی‌اش در ایران و دیگر و نقاط جهان به ترور دانشمندان آزادی‌خواه دست می‌برند اما صدایی از نهادهای حقوق بشری بلند نمی‌شود.

  آمریکا در حالی از حمایت ایران از تروریسم سخن می‌گوید که بسیاری از کارشناسان، عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی را عامل بسیاری از ناامنی‌ها در منطقه می‌دانند. آمریکا می‌داند که سعودی‌ها در حال انجام یک جنایت جنگی علیه یمن هستند اما با آن‌ها قرارداد تسلیحاتی ۴۰۰ میلیون‌دلاری امضا می‌کند و آن‌ها را در عملیات‌های جنایتکارانه به صورت لجستیکی یاری می‌کند. به راستی آمریکا در منطقه ما چه می‌خواهد؟

  منافقین ۱۷ هزار نفر از مردم ایران را به فجیع‌ترین شکل ممکن به شهادت رساندند و اکنون مقامات آمریکایی سرافرازانه از آن‌ها حمایت و در میتینگ‌های تهوع‌آور این گروه تروریستی متلاشی‌شده شرکت می‌کنند. کار تا آن‌جا بالا گرفته که حتی اردوغان هم که پیش‌تر روابط مطلوبی با ایالات متحده داشت، از حمایت آمریکا از تروریست‌ها در سوریه سخن می‌گوید.

  آمریکا مستقیما داعش را تجهیز می‌کرد

  این خود مقامات آمریکایی هستند که می‌گویند ما داعش را به وجود آوردیم؛ اکنون چگونه باور کنیم که آمریکا، همزمان با حمله موشکی به سوریه، نگران سوریه هم هست! امروز تشت رسوایی آمریکا از بام افتاده است و اطلاعات موثقی درباره کمک سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا به گروه تروریستی داعش وجود دارد و همه می‌دانند که تجهیز و تقویت داعش که تا چهل کیلومتری مرزهای ایران نیز نفوذ کرده بودند، مستقیما توسط ایالات متحده آمریکا صورت می‌گرفت.

  متأسفانه بنگاه‌های رسانه‌ای ایالات متحده چنان واقعیت را واژگونه به افکار عمومی القاء می‌کنند که برخی از عناصر سست‌عنصر داخلی هم باورشان می‌شود که ایران در سوریه کاری جز دفاع از منافع ملی و منطقه‌ای خود دارد! تاریخ، هرگز وقاحت نهادهای حقوق بشری در کتمان حقایق و دادن نسبت‌های ناروا به ملت‌ها را فراموش نخواهد کرد و فراموش نخواهد کرد که بزرگ‌‌ترین طنز تاریخ در روزگار ما اتفاق افتاد وقتی که عربستان سعودی، ریاست بخش حقوق بشر سازمان ملل را بر عهده گرفت و فراموش نخواهد کرد که سران سازمان ملل به صراحت اعلام کردند که عربستان سعودی به ما پول داده و بخشی از هزینه‌های سازمان ملل را تأمین کرده، پس ما نمی‌توانیم چیزی علیه این کشور بگوییم!

  کوتاه سخن؛ دوران این قلدرمآبی‌ها نیز به سر خواهد آمد و بشر، روزی بر سر سفره خرد خواهد نشست.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها