دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 71475
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
 •   

  نشستن ترامپ بر صندلی ریاست شورای امنیت، یک شوی تبلیغاتی است/ وضعیت امروز ترکیه درس بزرگی برای ماست

  کارشناس برجسته مسائل آمریکا می‌گوید نشستن ترامپ بر صندلی ریاست دوره‌ای شورای امنیت یک شوی تبلیغاتی است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،چند روز قبل اعلام شد که ترامپ شخصا ریاست شورای امنیت را بر عهده خواهد گرفت و از طرفی  اردوغان اعلام کرد که در نشست سالانه سازمان ملل با مقامات آمریکایی دیدار نخواهد […]


  کارشناس برجسته مسائل آمریکا می‌گوید نشستن ترامپ بر صندلی ریاست دوره‌ای شورای امنیت یک شوی تبلیغاتی است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،چند روز قبل اعلام شد که ترامپ شخصا ریاست شورای امنیت را بر عهده خواهد گرفت و از طرفی  اردوغان اعلام کرد که در نشست سالانه سازمان ملل با مقامات آمریکایی دیدار نخواهد کرد. در همین ارتباط مرآت دو پرسش را با دکتر فواد ایزدی، تحلیلگر مسائل آمریکا در میان نهاده است؛ نخست این که هدف ترامپ از ریاست بر نشست شورای امنیت چیست؟ و دوم این که آیا تنش‌های اخیر میان آمریکا و ترکیه، به نزدیک شدن ترکیه به ایران منجر خواهد شد؟»

  فواد ایزدی در ابتدای این گفتگو با اشاره به این که شورای امنیت دارای ۵ عضو دائم و ۱۰ عضو غیردائم است و هریک از اعضا به صورت دوره‌ای و ماهانه ریاست این شورا را بر عهده می‌گیرد اظهار کرد: ماهی که در آن قرار داریم، ماه برگزاری اجلاس سالانه شورای امنیت است و اتفاقا آمریکا بنابر روال طبیعی ریاست دوره‌ای، ریاست این شورا را بر عهده خواهد گرفت و در ماه اکتبر، کشور دیگری جایگزین آمریکا خواهد شد.

  ایزدی افزود: کشوری که ریاست شورای امنیت را عهده‌دار می‌شود، می‌تواند هر مقامی را که انتخاب کند-از جمله رئیس‌جمهور- بر صندلی ریاست بنشاند و به طور معمول وقتی آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده می‌گیرد، سفیر آمریکا در سازمان ملل بر صندلی ریاست می‌نشیند.

  وی با اشاره به این که ترامپ اعلام کرده است که خود بر صندلی ریاست شورای امنیت خواهد نشست گفت: رئیس‌جمهور آمریکا به طور طبیعی می‌تواند به سفیر آمریکا دستور بدهد که صندلی ریاست را در اختیار او بگذارد؛ این اتفاق و اتفاقات مشابه پیش‌تر هم افتاده و این مسأله جدیدی نیست.

  نشستن ترامپ بر صندلی ریاست مسأله پیچیده‌ای نیست

  تحلیلگر مسائل بین‌الملل با یادآوری این که پیش‌تر در برخی موارد وزرای امور خارجه یا رئیس دولت کشوری که ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، بر صندلی ریاست نشسته‌ است گفت: بنابراین نشستن ترامپ بر صندلی ریاست شورای امنیت، مسأله پیچیده‌ای نیست.

  ایزدی با اشاره به تشدید فشارهای اقتصادی و تبلیغاتی در دولت ترامپ گفت: آن‌ها می‌کوشند از فرصت ریاست بر شورای امنیت نیز بهره‌برداری تبلیغاتی کنند.

  وی افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که یک سلسله از عملیات‌های تبلیغاتی را در سازمان ملل علیه ایران طراحی کنند که یکی از آن‌ها مبتنی بر نشستن ترامپ بر صندلی ریاست شورای امنیت و برگزاری نشستی درباره ایران و سپس پاسخ نماینده ایران است؛ بدین‌ترتیب یک شوی تبلیغاتی درباره ایران برگزار خواهد شد.

  مسئولان امکان بهره‌برداری تبلیغاتی از فضای سازمان ملل را از آمریکا سلب کنند

  تحلیلگر مسائل آمریکا با تأکید بر این که مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید از پروژه‌های تبلیغاتی آمریکا آگاه باشند گفت: مسئولان نباید اجازه بدهند که آمریکا از فضای سازمان ملل برای فعالیت‌های تبلیغاتی علیه ایران استفاده کنند.

  ایزدی در ادامه با اشاره به مسائل پیرامون تنش‌های میان آمریکا و ترکیه گفت: موضوع ترکیه که سال‌ها در عضویت ناتو قرار دارد، مسأله مهمی است که باید از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار بگیرد.

  وی با بیان این که ترکیه سال‌ها در قالب ناتو به آمریکا سرویس نظامی داده است گفت: این کشور خاکش را در اختیار آمریکا و اسرائیل گذاشته، همه انواع سرویس‌های نظامی را به اسرائیل، آمریکا و دیگر کشورهای غربی ارائه کرده و سال‌هاست که رزمایش‌های نظامی اسرائیل در ترکیه برگزار می‌شود؛ اما با این وجود شما برخورد آمریکا با ترکیه را مشاهده می‌کنید.

  این کارشناس مسائل بین‌الملل با یادآوری این مطلب که آمریکایی‌ها به فردی که مسئول کودتای دو سال قبل در ترکیه شناخته شد، در ایالت پنسیلوانیا پناه داده‌اند گفت: علاوه بر این، آمریکا تحریم‌هایی را نیز در حوزه اقتصاد علیه ترکیه وضع و اعمال کرده است.

  ایزدی با تأکید بر این که ترکیه پس از حجم انبوه سرویس دادن به آمریکا دریافته است که مذاکره و گفتگو با آمریکا جواب نمی‌دهد، گفت: این همان گزاره‌ای که رهبر انقلاب سال‌هاست بر آن تأکید می‌کنند و متأسفانه برخی در کشور ما به این سخن توجه نکرده و نمی‌کنند.

  وی با بیان این که برخی از مقامات رسمی ما هنوز به بی‌نتیجه بودن گفتگو با آمریکا باور ندارند گفت: وضعیت امروز ترکیه برای ما درس بزرگی است چراکه ما نمی‌توانیم بیش از ترکیه به آمریکا سرویس بدهیم.

  حتی اگر به اسرائیل به سرویس بدهیم…

  تحلیلگر مسائل آمریکا افزود: حتی اگر همچون ترکیه عضو ناتو شویم، به اسرائیل سرویس بدهیم و اجازه بدهیم در خاک ایران رزمایش برگزار کنند و مثل ترکیه، بمب اتم آمریکا را در خاک کشورمان مستقر کنیم، باز رفتاری مشابه رفتار آمریکا با ترکیه در انتظارمان خواهد بود.

  ایزدی با بیان این که این روس‌ها بودند که مقامات ترکیه را از وقوع کودتا آگاه کردند گفت: مقامات آمریکایی حتی اگر از قبل از وقوع این کودتا بی‌اطلاع بودند، دست‌کم وقتی در نیمه‌شبِ کودتا از پایگاه‌های ناتو تانک خارج شد از وقوع کودتا آگاه شده بودند اما این موضوع را به مقامات ترکیه اطلاع ندادند.

  وی در پایان با اشاره به این انتخابات پانزدهم آبان‌ماه در آمریکا هم در روابط آمریکا و ترکیه تأثیرگذار است گفت: دولت آمریکا از مسأله ترکیه برای اهداف انتخاباتی خود بهره‌برداری می‌کند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :