دیمه نیوز
امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 73543
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مهر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
 •   

  بی‌توجهی به عواقب وخیم تصویب CFT/ معاهده‌ای بدتر از برجام!

  کارشناس مسائل سیاسی گفت: متأسفانه دولت بدون توجه به عواقب وخیم پیوستن به این پروتکل دست به این اقدام زد و باید پاسخگوی افکار عمومی باشد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،حسن هانی‌زاده  در خصوص تصویب cft در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: موافقت با این معاهده دو جنبه کلی دارد.   وی افزود: گفته […]


  کارشناس مسائل سیاسی گفت: متأسفانه دولت بدون توجه به عواقب وخیم پیوستن به این پروتکل دست به این اقدام زد و باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،حسن هانی‌زاده  در خصوص تصویب cft در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: موافقت با این معاهده دو جنبه کلی دارد.

   

  وی افزود: گفته می‌شود اگر ایران عضو  fatf نباشد مانع گردش مالی ایران در طول در روابط تجاری بین‌المللی خواهد شد و در واقع سوئیفت بانک‌های اروپایی و آمریکایی بر گردش مالی ایران بسته خواهد شد و ایران به لحاظ تبادل تجاری یک کشور منزوی باقی خواهد ماند.

   

  کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: توجیهی که برای موافقان این لایحه وجود دارد این است که ایران باید به این توافق‌نامه و پروتکل بپیوندد تا بتواند از مزایای گردش مالی استفاده کند.

   

  هانی‌زاده با اشاره به اینکه مخالفان این معاهده اعتقاد دارند که این سازمان یک سازمان استعماری است که هدف آن منع کمک ایران به ملت‌های مستضعف جهان و جنبش‌های جهادی است، گفت: هر چه که ایران بخواهد در چرخه مالی فعالیتی داشته باشد کمک به تروریست تلقی شده و کمک به مردم مستضعف منطقه، حزب‌الله و جنبش‌های جهادی فلسطین ممکن است که ایران را به عنوان عامل تروریست‌ها و سازمان‌های تروریستی تلقی کند.

   

  وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد هدف این سازمان که پشت آن لابی صهیونیستی آمریکا و یهودیان قرار دارد این است که بر همه سیستم‌های گردش مالی کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران نظارت و حتی تا مرحله جاسوسی این نظارت وجود داشته باشد.

   

  کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ممکن است که شورای نگهبان مخالفت کند، افزود: کار خطرناکی است که ایران این پروتکل را امضا کند و اگر ایران به این سازمان بپیوندد ناظران و بازرسان این سازمان می‌توانند در همه چرخه گردش مالی ایران نوعی جاسوسی رسمی داشته باشند.

   

  هانی‌زاده ادامه داد: این مسئله مزایایی برای ایران ندارد و پیوستن به این پروتکل می‌تواند عواقب خطرناکی برای ایران به لحاظ گردش مالی داشته باشد.

   

  وی عنوان کرد: با اینکه برجام مزایایی برای ایران ندارد اما این پروتکل جدید مجلس حتی می‌تواند بدتر از برجام باشد چراکه به معنای قبول نظارت تحمیلی سازمان fatf  باشد.

   

  کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: این سازمان اگر بخواهد می‌تواند در تمام مراحل گردش مالی ایران و حتی ذخایر ارزی و فروش نفت ایران دخالت کند و نوعی جاسوسی رسمی اعمال کند.

   

  هانی‌زاده ادامه داد: شاید بخشی از برجام مزایایی داشت اما این پروتکل در حقیقت قبول جاسوسی این سازمان علیه گردش مالی ایران خواهد بود.

   

  وی ادامه داد: طبق گزارش‌های موجود؛ آمریکا، عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی در پرداختن پول و کمک مالی به گروهک‌های تروریستی آزادانه عمل می‌کنند و هیچ‌گونه نظارتی وجود ندارد.

   

  کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: عربستان از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۶۰ میلیارد دلار کمک مالی در اختیار گروهک‌های تروریستی در سوریه قرار داده و هیچ سازمانی نسبت به این موضوع هیچ مخالفتی نکرده است.

   

  هانی‌زاده اضافه کرد: این موضوع نشان می‌دهد که همه سازمان‌های بین‌المللی نگاه دوگانه‌ای به پدیده تروریست و مسائل جهانی دارد و جایگاه تعریف تروریست براساس منافع آن‌ها است.

   

  وی با بیان اینکه پیوستن به fatf اقدام دولت است و از قبل انجام داده و قول همکاری به این سازمان را داده و مجلس تصویب کرد، گفت: شورای نگهبان اگر این لایحه را رد کند به نفع ملت ایران خواهد بود.

   

  کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: متأسفانه دولت بدون توجه به عواقب وخیم پیوستن به این پروتکل دست به این اقدام زد و باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها