دیمه نیوز
امروز سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 73798
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ مهر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
 •   

  FATF به شناسایی خریداران ایرانی ارز دیجیتال کمک می‌کند

  محمد نجارصادقی: وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، دولت ایران را متهم به استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های مالی کرده و از صرافی‌های عرضه‌کننده ارز دیجیتال خواسته است از فروش کریپتوکارنسی به شهروندان و دولت ایران خودداری کنند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا(Financial Crimes Enforcement Network) بازوی اجرایی […]


  محمد نجارصادقی: وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، دولت ایران را متهم به استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های مالی کرده و از صرافی‌های عرضه‌کننده ارز دیجیتال خواسته است از فروش کریپتوکارنسی به شهروندان و دولت ایران خودداری کنند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا(Financial Crimes Enforcement Network) بازوی اجرایی وزارت خزانه‌داری آمریکا، دولت ایران را به استفاده غیرقانونی از رمز ارزها به منظور دور زدن تحریم‌ها متهم کرد. در پی این اتهام از سوی Fin CEN، این شبکه اجرایی در تاریخ ۱۹ مهر ( ۱۱ اکتبر ۲۰۱۸)، طی یک فراخوان از تمام صرافی‌های ارزهای دیجیتال خواست تا فعالیت ایرانیان را در حوزه ارزهای رمزنگاری مانیتور کرده و زیر نظر داشته باشند. در این درخواست فعالیت‌های ایران به عنوان بخشی از یک هشدار گسترده از دستورالعمل «سیستماتیک» مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم  (CFT ) یکی از تعهدات FATF قلمداد شده است که طبق آن صرافی‌ها از معامله با دولت ایران سلب می‌شوند و در صورت معامله، ریسک تحریم برای آنها وجود دارد. از نگاه شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا، از سال ۲۰۱۳ استفاده ایران از ارزهای دیجیتال به حداقل ۸/۳ میلیون دلار تراکنش در هر سال رسیده است. این سند هشدار می‌دهد که اگر چه استفاده از رمزنگاری در ایران در حال حاضر «نسبتا کوچک» است اما احتمال تسری‌بخشی آن وجود دارد.  در ادامه متن ابلاغی شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا آمده است که در ایران یک سیستم پرداخت ارزهای دیجیتال (ارز دیجیتال ملی) در حال ظهور است که ممکن است راه‌های بالقوه‌ای برای افراد و سازمان‌ها فراهم کند تا از تحریم‌ها خارج شوند.

  به استناد موارد فوق، FinCEN تاکید دارد موسسات و نهادهای مرتبط با ارز رمزها باید هرگونه فعالیتی را که از ایران در حال انجام است، بررسی کنند. این شبکه اجرای قوانین به عنوان بخشی از توصیه‌های خود، نظارت بر IP، جزئیات فنی شامل آدرس‌های IP، زمان‌های اتصال و شناسه‌های دستگاه را برای مقامات بسیار راهگشا دانست. در ادامه این شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی، به تمام موسسات مالی و صرافی‌ها قوانین نظارتی و محدود‌کننده  حاکم بر شرایط تحریمی ایران را یادآوری می‌کند. شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا (FinCEN ) افزود: همانگونه که در بهار امسال گزارش شده بود، با توجه به شرایط بد اقتصادی پیش آمده در جامعه ایران، انتظار رشد گرایش به رمزارزها می‌رفت، چنانکه مقامات ایرانی به کرات استفاده از ارزهای دیجیتال را، راه برون‌رفت از شرایط بد تحریم‌ها عنوان کرده بودند. نشریه انگلیسی «کوین تلگراف» که یکی از رسانه‌های مطرح در حوزه ارزهای دیجیتال است، درباره این تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که بتازگی اعمال شده، نوشته است: با وجود اینکه بانک مرکزی ایران موسسات مالی داخلی را از هر گونه معامله و فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال منع می‌کند اما به دلیل اینکه مسیر این کار در ایران آزاد است و محدودیت قانونی برای آن وجود ندارد، فعالیت در حوزه کریپتوکارنسی توسط کاربران حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. این رسانه اعلام می‌کرد ایران به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال رفته است و مقامات این کشور به صورت مرتب از ظرفیت‌های این ارزها سخن گفته‌اند.

  اتاق جنگ اقتصادی آمریکا را بیشتر بشناسید

  «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» یا «FTI» در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از نهادهای وزارت خزانه‌داری آمریکا ایجاد شد و بر اساس آنچه تاکنون مشخص شده در واقع مرکز طراحی جنگ اقتصادی این کشور علیه کشورهای مخالف با سیاست‌های کلان واشنگتن به شمار می‌رود.
  این دفتر شامل ۴ زیرمجموعه است: ۱- دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفاک) ۲- دستیار وزیر در امور اطلاعات و تحلیل ۳- دستیار وزیر در امور تأمین مالی تروریسم و ۴- شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی غیر از شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی که نهادی عملیاتی و سیاست‌گذاری دارد، ۳ بخش دیگر دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا وظیفه کشف و رصد را برعهده دارند. بازوی اجرایی این دفتر در حال حاضر قوانین به اصطلاح شفافیت‌زا مانند FATF یا الزامات اجرایی پالرمو است. پیش از این صرافی‌های‌ ارزهای دیجیتال Bitrex و Binance اقدام به مسدود کردن دسترسی کاربران ایرانی و حتی بلاک کردن ارزهای دیجیتال آنها کرده بودند.

  صرافی Bitrex دلیل مسدود کردن حساب‌ کاربران ایرانی را تبعیت از قوانین آمریکا اعلام کرده و آورده است: «طی چند ماه گذشته، بیترکس در حال تلاش برای بهبود روند احراز هویت کاربران بوده است. دلایل زیادی برای بهبود عملکرد ما وجود دارد. از جمله فرآیند تایید هویت پیشرفته به کاربران برای جلوگیری از سرقت و تقلب و همچنین سوءاستفاده از پلتفرم بیترکس، کمک شایانی خواهد کرد. علاوه بر این، بیترکس باید با قانون اسرار بانکی، قوانین تحریم اقتصادی ایالات متحده و سایر نهادهای تنظیم‌کننده و قانونی همسو باشد. بیترکس این تعهدات را به صورت جدی دنبال می‌کند. ما متعهد هستیم که از عدم پولشویی، حمایت از تروریسم، انجام تقلب یا سایر فعالیت‌های غیرقانونی اطمینان حاصل کنیم». حجم تقریبی سرمایه ایرانی‌ها در این صرافی بیش از ۳۰ میلیارد تومان برآورده شده است که حالا هیچکس نه پیگیر بازگشت آنهاست و نه عزمی برای تعلیق آن وجود دارد. بر این اساس پیشنهاد می‌شود اگر در ایران حضور دارید و قصد سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را دارید دارایی خود را در کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس نگهداری کنید. راه‌ دیگر استفاده از کیف پول‌های کاغذی است که کلید خصوصی کیف پول‌تان نزد خودتان نگهداری می‌شود.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها