دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 75305
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آبان, ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
 •   

  آمار عجیب گفت‌وگو در خانواده‌ ایرانی ؛ ۲۰ دقیقه در روز!

  معاون رئیس جمهور در امور زنان بر لزوم وجود گفت‌وگو و تعامل میان اعضای خانواده تاکید کرد و آمار گفت‌وگو میان خانواده‌های ایرانی را فقط ۲۰ دقیقه در روز دانست. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان در همایش بین نسلی که در شهرستان شهریار برگزار شد، در […]


  معاون رئیس جمهور در امور زنان بر لزوم وجود گفت‌وگو و تعامل میان اعضای خانواده تاکید کرد و آمار گفت‌وگو میان خانواده‌های ایرانی را فقط ۲۰ دقیقه در روز دانست.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان در همایش بین نسلی که در شهرستان شهریار برگزار شد، در جمع بانوان به تبیین اهمیت جایگاه خانواده‌ ایرانی پرداخت و اظهار داشت: یکی از مباحث مهم جامعه ما انسجام اجتماعی، همدلی، مشارکت، حس مسئولیت جمعی و نگاهی هست که می‌تواند جامعه ما را به سمت بهبود و اصلاح مشکلات هدایت کند.

  وی افزود: بهره‌مندی از این شاخصه‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا مسیر خودمان را برای این تحولات و پیشرفت‌ها پیدا و از نقطه‌ای شروع کنیم که می‌تواند نقطه قوت ما باشد.

  معاون رئیس جمهور در امور زنان خانواده را در اولویت دانست و عنوان کرد: در کنار تلاش‌هایی مانند کارآفرینی، آموزش و تسهیلات که برای بهبود وضعیت زنان انجام می‌دهیم، بحث خانواده را هم به عنوان سرمنشاء تربیت نسل آینده در نظر داریم.

  ابتکار هم‌چنین از برنامه‌های ویژه دولت برای مسائل حقوقی و ورزش زنان به‌ویژه ورزش همگانی خبر داد و گفت: کارکردهای خانواده را همه می‌دانند اما این کارکردها امروزه در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا دچار اختلال شده است.

   

  *مشکلات اقتصادی؛ نخستین چالش خانواده‌های ایرانی

   

  وی ادامه داد: نخستین چالش خانواده‌ها چالش اقتصادی می‌باشد و شکی در آن نداریم. اعتیاد نیز آسیب بزرگی است و می‌تواند تمام محاسبات خانواده را بر هم بزند.

  معاون رئیس جمهور در امور زنان با تاکید بر آشنایی دولت با چالش‌های خانواده‌های ایرانی و برنامه‌ریزی برای آن‌ها بیان داشت: رسیدگی به این موضوعات نیاز به همدلی مردم و مشارکت تشکل‌های اجتماعی دارد.

  ابتکار در بخش دیگری از اظهاراتش مطرح کرد: امروز در تمام نقاط دنیا از اختلال ارتباطی در خانواده با عنوان مخرج مشترک تمام صاحب‌نظران و کارشناسان خانواده یاد می‌شود. امروزه ارتباطات داخل خانواده‌ها کم و لکنت زبان‌ها زیاد شده است.

  وی بر همین اساس به تشریح سایر اختلال‌های ارتباطی خانواده‌ها پرداخت و ابراز داشت: سوء تفاهم، خشونت لفظی، گاهی خشونت فیزیکی و خشونت رفتاری که عاطفه‌ها را از بین می‌برد از جمله مسائلی است که متاسفانه در خانواده‌ها به چشم می‌خورد.

   

  *تصور اینکه فقط در خانواده‌ ایرانی مشکل وجود دارد، کاملا اشتباه است

   

  معاون رئیس جمهور در امور زنان در ادامه با بیان اینکه هیچ خانواده‌ و هیچ جامعه‌ای در دنیا نیست که مشکل نداشته باشد، تصریح کرد: این تصور ذهنی که در برخی از نقاط دنیا جوامع و خانواده‌ای داریم که در آن همه چیز گل و بلبل است، کاملا اشتباه می‌باشد.

  ابتکار افزود: مشکل اصلی عدم وجود مهارت تاب‌آوری در برابر سختی‌های زندگی و عدم توانایی در گفت‌وگو برای حل مشکلات است. خانواده ایرانی ده سال قبل دو ساعت در روز گفت‌وگو می‌کرده اما این آمار اکنون به ۲۰ دقیقه رسیده است. طبق نظرات کارشناسان باید یک هزار و پانصد کلمه برای معامله‌ای خوب در خانواده باید رد و بدل شود.

  وی ضمن انتقاد از نگاه بالا به پایین فرزندان نسبت به والدین یادآور شد: متاسفانه برخی هم قهر می‌کنند و در برخی دیگر هم به قدری لکنت زبان در میان اعضای خانواده بالا است که فرزندان اصلا نمی‌توانند با پدر و مادرشان صحبت کنند چرا که با پرخاش آن‌ها مواجه می‌شوند.

  معاون رئیس جمهور در امور زنان در بخش پایانی اظهاراتش از تهیه طرح «گفت‌وگوی ملی خانواده» برای حل این مشکلات خبر داد و تشریح کرد: گفت‌وگوی ملی خانواده را در ۲۷ استان آغاز کرده‌ایم و تسهیل‌گرانی که در این موضوع کارکرده‌اند و یا علاقه دارند، به ما کمک می‌کنند.

  ابتکار در تکمیل اظهاراتش گفت: اجرای این طرح به افزایش مهارت‌های ارتباطی میان اعضای خانواده‌ ایرانی کمک می‌کند و باعث افزایش صبر و بردباری اعضا در مواجهه با مشکلات می‌شود.

  وی خانواده‌ها را به آرامش دعوت کرد و ادامه داد: در شرایط فعلی که دشمنان ما هم قصد لحاظ کردن شدیدترین تحریم‌ها علیه ما را دارند باید امید داشته باشیم و به خدا توکل کنیم.

   

  *برای بچه‌هایتان زیاد قصه بگویید

   

  معاون رئیس جمهور در امور زنان در پایان به دو عامل اصلی پایداری و ماندگاری خانواده‌ ایرانی اشاره و خاطرنشان کرد: کارشناسان ۷۰ سال بر روی خانواده‌هایی که زندگی‌شان تداوم داشته تحقیق کرده‌اند و متوجه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی ماندگاری این خانواده زیاد بودن گفت‌وگو میان اعضای آن است. دلیل دیگر هم زیاد قصه گفتن مادران برای فرزندانشان بوده است.

  منبع :تهران نیوز

   


  لینک کوتاه :  برچسب ها :