10 شوال 1441 Monday, 1 June , 2020
0

مرغ و شیر ارزان می‌شود؛ خودرو شاید گران ‌شود

  • کد خبر : 76062
  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
مرغ و شیر ارزان می‌شود؛ خودرو شاید گران ‌شود

اعضای ستاد تنظیم بازار در جلسات خود بر تنظیم بازار و کاهش قیمت تاکید دارند، در حالی که خود ایشان نیز می‌دانند در عمل چنین کاهشی قابل اجرا نیست، چرا که قیمت‌ها در فروشگاه‌ها ثبات ندارد و مردم ناچارند هر روز قیمت جدید را برای خرید کالای مورد نظر خود بپرسند. به گزارش پایگاه خبری […]


اعضای ستاد تنظیم بازار در جلسات خود بر تنظیم بازار و کاهش قیمت تاکید دارند، در حالی که خود ایشان نیز می‌دانند در عمل چنین کاهشی قابل اجرا نیست، چرا که قیمت‌ها در فروشگاه‌ها ثبات ندارد و مردم ناچارند هر روز قیمت جدید را برای خرید کالای مورد نظر خود بپرسند.


به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،چند روز است توزیع تخم‌مرغ تنظیم بازار در برخی فروشگاه‌ها به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار با نرخ شانه‌ای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در تهران آغاز شده و تا کنترل بازار آن ادامه دارد اما از آن سو افزایش قیمت برخی محصولات لبنی و دعوا میان تولیدکنندگان شیرخام و صنایع لبنی کار را به جایی رسانده که تولیدکنندگان محصولات لبنی قیمت محصولات خود را افزایش می‌دهند، اگر چه از سوی تعزیرات جریمه می‌شوند اما آن جریمه را هم می‌پردازند سپس برای مدت کوتاهی قیمت‌ها را به قبل از گرانی برمی‌گردانند ولی چندی بعد دوباره و این‌بار بیش از دفعه قبل قیمت محصول را افزایش می‌دهند و این سیر افزایش قیمت، جریمه تعزیرات و سپس گرانی دوباره تکرار می‌شود، آنچنان که در یک سال اخیر این روند از سوی حدود ۱۰ تولیدکننده عمده محصولات لبنی شامل شیر، پنیر، ماست، دوغ، بستنی و… انجام شده است. از آن‌سو اعضای ستاد تنظیم بازار در جلسات خود بر تنظیم بازار و کاهش قیمت تاکید دارند، در حالی که خود ایشان نیز می‌دانند در عمل چنین کاهشی قابل اجرا نیست، چرا که قیمت‌ها در فروشگاه‌ها ثبات ندارد و مردم ناچارند هر روز قیمت جدید را برای خرید کالای مورد نظر خود بپرسند.

قیمت جدید خودروها در انتظار اعلام
پایان هفته گذشته نشست کارگروه تنظیم بازار با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. به گزارش «وطن‌امروز»، در حاشیه این جلسه محمدرضا کلامی،  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تلاش برای کاهش قیمت لاستیک و مرغ مصرفی خبر داد و درباره قیمت خودرو نیز گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت الزام کرده ‌است‌ بسته‌ای برای قیمت خودرو با لحاظ خدمات و ارتقای کیفیت‌ تنظیم شود. کلامی ادامه داد: اعضای کارگروه کمک کردند قیمت لاستیک در بازار کاهش پیدا کند و با اقتصادی شدن تولید، قطعا کاهش قیمت خواهیم داشت. به گفته‌ وی، قرار شد تولیدکنندگان لاستیک سواری با بیش از ۷۰ یا ۸۰ درصد ضریب تولید در برطرف کردن نیاز داخلی تلاش کنند. وی درباره کالای مصرفی مرغ نیز افزود: مرغ کالایی پروتئینی است و وزارت جهاد کشاورزی هم با توجه به این کالا تلاش کرده سهم این کالا را در سبد خانوار افزایش دهد. کلامی در ادامه تصریح کرد: در حالی که قیمت مرغ در حدود ۱۰ هزار تومان در نوسان است، در این جلسه تلاش کردیم به گونه‌ای سیاستگذاری شود که مرغ داخلی را با قیمت زیر ۱۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسانیم. کلامی در زمینه قیمت شیر نیز تصریح کرد: در جلسه‌ای  با حضور متولیان و تشکل‌های این بخش تلاش می‌کنیم قیمت‌ها را کاهش دهیم.
وی در ادامه از افزایش ۳۰ درصدی موجودی انبار کالاهای اساسی در کشور خبر داد و گفت: یکی از مهم‌ترین مباحث تنظیم بازار، رصد و پایش تامین کالاها در کشور است و در این زمینه آمار ثبت سفارش و تامین و تخصیص ارز و ترخیص کالا از گمرکات را می‌گیریم و با سیر ماه‌ها و سال‌های قبل مقایسه می‌کنیم. وی افزود: ذخیره کالاهای اساسی نه‌تنها کاهش نداشته بلکه بیش از ۲ درصد در وزن و یک درصد در ارزش افزایش نیز داشته و موجودی کالا در مراکز نگهداری و انبار نیز سیر مطلوبی دارد و ذخایر در بنادر نیز رضایتبخش است.
کلامی در ادامه در زمینه قیمت خودرو تصریح کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت الزام کرده است بسته‌ای برای قیمت خودرو تنظیم شود و باید خدمات ‌پس از فروش و ارتقای کیفیت خودرو نیز در آن دیده شود و به موضوع قیمت هم در کنار آن پرداخته خواهد شد که هنوز بسته تصویب نشده و در حال طرح در کارگروه‌های کارشناسی است. گفتنی است رحمانی چند روز پیش در مراسم معارفه خود اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار قیمت‌گذاری جدید خودروها را ۲ ماه پیش انجام داده و ابلاغ کرده اما اجرای آن نیازمند تمهیدات و مقدماتی است. این اظهارات نشان از افزایش قیمت رسمی خودروهای داخلی دارد.
عرضه کالاهای احتکاری در خرده‌فروشی‌ها
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت در زمینه قیمت‌‌گذاری کالاهای اساسی تصریح کرد: نظام قیمت‌گذاری در برخی کالاها بر حسب عرضه و تقاضاست و مداخله دولت ممکن است بازار را متشنج‌تر کند اما در زمینه کالاهای اساسی مانند روغن نباتی که ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند، قیمت کالا در راستای رعایت حقوق مصرف‌کننده درج می‌شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد. کلامی تاکید کرد: درباره برنج با اینکه می‌توانستیم به صورت حواله برنج را عرضه کنیم تلاش کردیم میزان ورودی کالا حتی در زمانی که برداشت داخلی شروع شده به‌گونه‌ای باشد که کسری اتفاق نیفتد. وی درباره کالاهای احتکاری و کشف شده گفت: اختیار تصمیم‌گیری درباره بخش کشف شده کالاها به سازمان‌های صمت استانی داده شده که با هماهنگی سازمان حمایت می‌توانند این کالاها را در شبکه‌های خرده‌فروشی عرضه کنند.
قبادی جایگزین سینکی شد
وزیر صنعت، معدن و‌ تجارت با تقدیر از زحمات حسن یونس سینکی در دوران تصدی بر معاونت بازرگانی داخلی، در حکمی عباس قبادی را به سمت «معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب کرد. به گزارش شاتا، رحمانی در حکم قبادی نوشت: ضروری است در تامین ‌و تدارک کالاهای اساسی و مواد اولیه، نظارت و تنظیم بازار، رونق کسب‌وکار و ساماندهی نظام صنفی و شبکه‌های توزیع و تقویت صنوف تولیدی، خدماتی و توزیعی و هدایت آنها به سمت فعالیت‌های مولد و افزایش سطح بهره‌وری در نظام توزیع، تولید و توسعه اشتغال پایدار در این حوزه با همکاری و همراهی اتاق اصناف و تشکل‌های وابسته اقدام کنید و با توجه به ارتباط فعالیت بخش‌های مختلف این وزارتخانه با حوزه تجارت ضرورت دارد با هماهنگی همه معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه در تنظیم بازار همه کالاهای صنعتی و معدنی کشور اهتمام ویژه داشته و هماهنگی لازم را به عمل آورید. رحمانی همچنین در احکامی جداگانه محسن صالحی‌نیا را از سمت معاونت امور صنایع وزارتخانه برکنار و فرشاد مقیمی (معاون سازمان صنایع کوچک) را به سمت معاون امور صنایع منصوب کرد.

منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=76062

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.