پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 75140
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 6 نوامبر, 2018 - 09:44
 •   

  5 استدلال برای اثبات ناتوانی آمریکایی ها در توان صفر کردن صادرات نفت ایران/ رویای ترامپ به آبروریزی کاخ سفید بدل می شود؟

  کارشناسان مطرح می کنند که عربستان در بهترین حالت توان جایگزینی 400 هزار بشکه نفت ما را دارد و ادعای رییس جمهوری آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران غلوو سیاسی است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،صفر کردن صادرات نفت ایران به رویایی برای آمریکای ترامپ بدل شده است. اما باید پرسید که […]


  کارشناسان مطرح می کنند که عربستان در بهترین حالت توان جایگزینی 400 هزار بشکه نفت ما را دارد و ادعای رییس جمهوری آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران غلوو سیاسی است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،صفر کردن صادرات نفت ایران به رویایی برای آمریکای ترامپ بدل شده است. اما باید پرسید که آیا واقعا آمریکایی ها توانایی به صفر رساندن صادرات نفت کشورمان را دارند یا خیر. کارشناسان مختلف به این موضوع پاسخ های مختلفی داده‎اند اما بیشتر آنان این موضوع را یک مسئله نشدنی و محال توصیف می کنند که از ید قدرت آمریکایی ها خارج است. فرصت ترامپ تا 13 آبان روزی که قرار بود کشورهایی که از ایران نفت وارد می کردند صادرات خود را به صفر برسانند در حال اتمام است و در این خصوص حیثیت آمریکایی ها هم در این زمینه در حال لکه دار شدن است و آنرا به نوعی می توان شکست آمریکایی ها و فروپاشی هیمنه قدرت کاخ سفید دانست.

  در ادامه به طور مستدل به این موضوع می پردازیم که چرا آمریکا توان صفر کردن صادرات نفت ایران را ندارد.

  عقب نشینی کشورهایی که آمریکا روی آنها حساب کرده است: با توجه به عقب نشینی دوستان آمریکا، هدف ترامپ برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر دور از دسترس می باشد و مقاومت اروپا در همکاری نکردن با رئیس جمهوری ایالات متحده برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران، تاثیر تحریم ها را زیر سوال می برد.

  «کیت جانسون» خبرنگار نشریه آمریکایی فارن پالیسی در یادداشتی با عنوان «آیا تحریم های آمریکا در خصوص فروش نفت ایران تاثیر خواهد کرد؟» نوشت: «با توجه به اینکه کمتر از دو هفته تا آغاز تحریم فروش نفت ایران توسط آمریکا باقی مانده، روشن نیست ایران هنوز چه مقدار نفت خام می فروشد و یا اینکه کدام کشورها به خرید نفت ایران ادامه می دهند. لذا این خود تاثیرگذاری فشارهای واشنگتن بر تهران را زیر سوال برده است.»

  هند اعلام کرده است که تا ماه نوامبر واردات نفت ایران را متوقف خواهد کرد، اما اکنون در حال بررسی راه هایی برای ادامه خرید است و چین ظاهرا واردات مقادیر بی سابقه ای از نفت ایران را پیش از آغاز رسمی تحریم ها در نظر دارد. حتی کشورهایی مانند کره جنوبی که به نظر می رسید خیلی سریع درخواست ایالات متحده برای توقف خرید نفت ایران را عملی کند، خواستار معافیت از تحریم های دولت ترامپ برای ادامه فعالیت با تهران شده است. ترکیه، مشتری بزرگ اروپایی نفت ایران، سعی دارد با استفاده از معافیت از تحریم پس از اعمال تحریم ها، به خرید نفت ایران ادامه دهد.

  افزایش قیمت نفت با تحریم ایران: قیمت نفت با فشار آمریکا برای تحریم نفتی ایران افزایش یافته است. ۸۰ دلاری نفت باعث شده که به دولت آمریکا به شدت فشار بیاید، بنابراین، به نظر نمی‌‌رسد که دولت آمریکا بتواند افزایش بیشتر قیمت‌ها را تحمل کند.  در حال حاضر فضای روانی به وجود آمده باعث افزایش قیمت نفت شده است و اگر آمریکا از این موضع گیری کوتاه نیامده و تلاش برای تحریم نفت ایران را متوقف نکند، قیمت نفت همچنان افزایش خواهد یافت.

  همپیمانان آمریکا نمی توانند کسری نفت را جبران کنند: حذف کامل صادرات نفت ایران برای آمریکا دشوار خواهد بود زیرا بازار نفت دچار محدودیت عرضه است و تولیدکنندگان رقیب نمی‌توانند این کسری را جبران کنند. نگرانی بازار نسبت به تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر عرضه، سقوط تولید ونزوئلا و اختلالات عرضه در نقاط دیگر باعث شد قیمت نفت به بالاترین میزان خود برسد. تحت فشار دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای کاهش قیمت نفت، اوپک و متحدانش شامل روسیه در ژوئن موافقت کرد تولیدشان را مجموعا یه میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

  در حالی که اوپک تولیدش را از آن زمان افزایش داده اما عربستان سعودی نفت کمتری از میزانی که وعده داده بود، به بازار عرضه کرده است. کاظم پور نسبت به اینکه سایر تولیدکنندگان بتوانند نفت بیشتری عرضه کنند، ابراز بدبینی کرد.

  ایران یکی از بزرگترین صادر کنندگان نفت است: به باور بسیاری از کارشناسان در شرایط کنونی صادرات ایران به بازار جهانی نفت قابل توجه است. عربستان در بهترین حالت توان جایگزینی 400 هزار بشکه نفت ما را دارد و ادعای رییس جمهوری آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران غلوو سیاسی است. در حال حاضر ایران به 16 کشور دنیا نفت صادر می کند. در میان خریداران نفت ایران 7 کشور اروپایی هستند که نزدیک به 900 هزار بشکه از صادرات نفت ایران را می خرند، مابقی نیز کشورهای همچون هند، چین، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی و… هستند که همه این کشورها به شدت به واردات انرژی محتاج هستند، از این رو امکان تحریم شدید نفت ایران وجود ندارد.

  آمریکا به نفت دیگر کشورها احتیاج دارد: کاهش صادرات نفت ایران به بازار جهانی ضربه جبران ناپذیری وارد می کند. آمریکایی ها خود متوجه شده اند که نمی توانند بدون بازار جهانی و به طور مستقل نیاز خود را برای انرژی تامین کنند. از این رو افزایش قیمت نفت و همچنین کاهش ایران در سهم بازار نفت مستقیم بر اقتصاد این کشور اثر منفی می گذارد. سیاست‌گذاران آمریکایی متوجه شده‌اند استقلال در حوزه انرژی که ظاهرا ناشی از افزایش تولید نفت شیل در این کشور است، یک سراب بوده است. طی یک دهه گذشته تولید نفت شیل آمریکا افزایش یافته و واردات نفت‌خام به این کشور به شدت کاهش یافته است. آمریکا در سال ۲۰۰۵ برای تامین نیازهای خود ۶۰ درصد از نفت مورد نیازش را وارد می‌کرد. این رقم اکنون به ۱۵ درصد کاهش یافته است. اما صاحبان خودروها در آمریکا همچنان تحت‌تاثیر قیمت جهانی نفت هستند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • خبرخوان دیمه نیوز