دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 78072
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵
 •   

  بعد از روحانی و وزرای کابینه، نوبت به نمایندگان مجلس رسید/ سونامی بداخلاقی مسئولان نسبت به منتقدان و مردم/ پیش از نماینده سراوان چه کسانی به مردم و منتقدان توهین کردند؟

  فیلم توهین نماینده سراوان در فضای مجازی جنجال زیادی به پا کرد اما موضوع اصلی این است که چند وقتی است که شاهد توهین مقامات به مردم و منتقدان در سطح گسترده ای هستیم. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،فیلمی از رفتار خلاف شان یکی از نمایندگان منتشر شد که جنجال زیادی در شبکه‌های […]


  فیلم توهین نماینده سراوان در فضای مجازی جنجال زیادی به پا کرد اما موضوع اصلی این است که چند وقتی است که شاهد توهین مقامات به مردم و منتقدان در سطح گسترده ای هستیم.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،فیلمی از رفتار خلاف شان یکی از نمایندگان منتشر شد که جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به پا کرد. «محمد باسط درازهی»، نماینده سراوان، یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان، از یک کارمند [احتمالا گمرک] درخواستی توقع‌آمیز دارد. کارمند به درازهی میگوید ما از شما دستور نمیگیریم. و درازهی، نماینده سراوان به این کارمند هتاکی میکند. کسی دیگر از پشت دوربین بیان می کند که این فرد نماینده مجلس است. در این هنگام یکی دیگر از ارباب رجوع‌های بانک وقتی میفهمد ارباب رجوعی که توهین کرده نماینده مجلس است او را بدون حتی لحظه‌ای مکث و تردید به شکلی تحقیر آمیز بیرون می‌کند.

  موضوع زوال اخلاقی در فضای سیاسی کشور از جمله مباحثی است که تنها منحصر به این نماینده نمی شود. اگرچه باید پشت سر این ماجرا را دید و اصطلاحا یک طرفه به قاضی نرفت اما شان یک نماینده حکم می کند که صبور تر باشد و با چنین توهینی دیگران را خطاب نکند. اما واقعیت این است که توهین به ارباب رجوع و رفتارهای ناپسند از سوی مسئولان و سیاستمداران تنها مربوط به این نماینده نمی شود. بلکه این ماجرا سر دراز دارد و سریالی از توهین‌ها در فضای سیاسی مشاهده می کنیم.

  بیش از ۵۰ توهین رئیس جمهور نسبت به منتقدان

  «حسن روحانی» رئیس جمهور در طول ۵ سال اخیر نسبت های ناروای متعددی به منتقدان دولت داده است.

  این توهین ها شامل الفاظی چون، بی‌شناسنامه‌ها، بی عقل، کم سواد، متوهم، بی فرهنگ، هوچی باز، بروید به جهنم، خطای دید دارند، بزدل، ترسو، لرزان، عصر حجری، یک عده کودک، کاسب تحریم و … می شود.

  این درحالی است که دولت همواره از آزادی بیان و حقوق شهروندی سخن گفته است. اما منتقدان حجت‌الاسلام روحانی معتقدند که او در زمینه آزادی بیان کارنامه روشنی ندارد؛ جدای از شکایت‌هایی که از رسانه‌های منتقد در دولت حجت‌الاسلام روحانی انجام شده، منتقدان حجم “زیاد” کنایه‌ها و بعضاً “اهانت‌”های حجت‌الاسلام روحانی در قبال منتقدان را جزو نشانه‌های مهم عدم اعتقاد واقعی ایشان به این شعار می‌دانند.

  در یکی از همین موارد (اسفند ۱۳۹۶) رئیس جمهور نسبت به منتقدان دولت گفت: «ما امروز به تورم تک رقمی رسیدیم و این دستاورد بزرگی است که باید آن را حفظ کنیم. بی‌خبر نیستم از افرادی که تلاش می‌کنند، این دستاورد صدمه ببیند. البته این از روی کم‌عقلی است. وقتی حساب می‌کنم، می‌بینم کسانی که با دولت مخالفت می‌کنند، بیشتر بر مبنای کمبود عقل است.»

  توهین وزیر راه مستعفی روحانی به مردم 

  در اسفند ماه سال ۹۵ فیلمی از بازدید «عباس آخوندی» وزیر مستعفی راه و شهر سازی از فرودگاه مهرآباد درباره برخورد وی با برخی از مردم منتشر شده که آقای وزیر در پاسخ به مردم منتقدی که از گرانی خدمات فرودگاه گلایه دارند، پاسخ‌های عجیبی می دهد.

  آخوندی به خانمی که از گرانی نرخ پارکینگ گلایه دارد و می‌گوید راهش دور است، می‌گوید «با تاکسی رفت و آمد کن و ما موظف نیستیم برای شما پارکینگ تهیه کنیم.» جالب اینجاست که وزیر با بیاعتنایی به این شهروند درحالی که از وی دور می‌شود، می‌گوید: « باید بیشتر ازت پول بگیرن.»

  از سوی دیگر وی درباره انتقاد یکی دیگر از مسافران که از گرانی نرخ تغذیه فرودگاه مهرآباد شکایت دارد به یکی از خدمه با لحنی جالب توجه می گوید: «این مشتریه می گه که شما هفت برابر قیمت می فروشید.» و وقتی این پاسخ را می شنوند که گرانی بیشتر از نرخ عمومی در سطح شهر تهران است، اما هفت برابر نیست، با حالتی تمسخرآمیز نسبت به انتقاد کننده اینگونه جواب داد که « خب پس هفت برابر نیست!»

  آخوندی یکبار هم با یکی از خبرنگاران خانم برخورد ناپسندی انجام داده بود. پس ازاینکه این خبرنگار درباره موضوع هواپیماهای ایرباس از وزیرراه سابق سئوال کرد وی عصبانی شد و میکروفن خبرنگار را گرفته و قصد پرت کردن آن را داشت و با لحن فریادگونه گفت: «شما حرفه ای نیستید و از خبرنگاری سر در نمیارید برید بابا!»

  توهین وزیر بهداشت به یک فرماندار

  در دولت یازدهم رویکرد میان مسئولان و مردم بیشتر از اینکه بر پایه رابطه میان خدمتگذار و شهروند باشد، با نگاه ارباب-رعیتی است. در همین رابطه ـ«قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت در پاسخ به انتقاد مردم بدره از وی که از کمبود پزشک متخصص گلایه می کردند، رو به فرماندار این شهر کرد و با این فرض که بر علیه او دسیسه شده به وی گفت که « اگر گذاشتم یک روز دیگر سر کار بمونی. بیشعور!»

  ماجرایی که به همینجا ختم نشد و وقتی این فیلم در فضای مجازی جنجال ایجاد کرد آقای وزیر با تماسی صوری به فرماندار، از وی عذرخواهی کرد. در شرایطی که با گوش دادن به صوت مذکور بیشتر از اینکه قاضی زاده هاشمی از فرماندار بدره به سبب توهین و تحقیر وی از او عذرخواهی کند، آقای فرماندار است که مکررا عذرخواهی و دلجویی میکند. آخر سر هم مطالبه مردم بدره در این مورد در پی این دعوا و آشتی مسئولان دولتی گم شد.

  برخورد سخت علی مطهری با منتقد سخنانش

  «علی مطهری» نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در شهریورماه سال جاری که به استان اصفهان سفر کرده است، در مراسمی به مناسبت عید سعید غدیر شرکت کرد.

  وی در این مراسم در خصوص عید سعید غدیر و فضائل آن سخنرانی کرد. موضوع انتخابی سخنرانی توسط مطهری، انتقاد یکی از افراد حاضر در مراسم را در پی داشت. این فرد معتقد بود که مطهری به عنوان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نباید درباره عید غدیر صحبت کند بلکه باید به مشکلات اقتصادی مردم بپردازد.

  این فرد پس از پایان مراسم، انتقادات خود را به علی مطهری مطرح کرد. مطهری نیز با لحنی تند پاسخ وی را داد. همچنین روحانی همراه  نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به شدت با فرد منتقد برخورد کرد و خطاب به او گفت “شما رو می‌کنم تو گونی” و به همراهان خود گفت از وی عکس بگیرند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :