دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 77027
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ آذر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
 •   

  فشار افزایش شدید کسری بودجه دولتی آمریکا به موقعیت جهانی دلار/ عواملی که سقوط دلار را تضمین می کنند

  دلار به عنوان ارز اصلی جهان در حال از دست دادن ارزش و تضعیف موقعیت خود است و موجب وحشت نظام مالی بین المللی می شود. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ، دلار به عنوان ارز اصلی جهان در حال از دست دادن ارزش و تضعیف موقعیت خود است و موجب وحشت نظام مالی […]


  دلار به عنوان ارز اصلی جهان در حال از دست دادن ارزش و تضعیف موقعیت خود است و موجب وحشت نظام مالی بین المللی می شود.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ، دلار به عنوان ارز اصلی جهان در حال از دست دادن ارزش و تضعیف موقعیت خود است و موجب وحشت نظام مالی بین المللی می شود.

  سقوط دلار

  به نقل از گلوبال‌پالیسی،سقوط ارزش دلار تنها یک مسئله فنی برای کارشناسان بازار مالی نیست. در یک دوره هجده ماهه چندین تریلیون دلار انتقال داده شده، ذخایر بانک های مرکزی جهان و ارزش تمام دارایی های آمریکا در بازار بین المللی کاهش می یابد.

  تحلیلگران نگران این هستند که فروش یکجا و ارزانِ دلار منجر به ایجاد وحشت در بازار و بحران مالی جهانی شود. حتی اگر از بدترین حالت جلوگیری شود، کاهش دلار می تواند قدرت آمریکا را تضعیف کرده و بازارهای جهانی و قدرت استراتژیک در سیستم بین المللی را تغییر دهد.
  بسیاری از تحلیلگران مالی به دلیل کسری تجاری رو به رشد آمریکا در حساب جاری که شامل کالا و خدمات، پرداخت درآمد چون؛ بهره و سود سهام و انتقال های یک جانبه از جمله؛ کمک های خارجی و پرداخت پول به کارگران می شود، انتظار تضعیف دلار را دارند.
  سقوط دلار
  افزایش کسری تجاری
  بزرگترین عامل در سقوط دلار، افزایش کسری بودجه در تجارت آمریکا بوده است. واردات کالا و خدمات آمریکا بسیار بیشتر از صادرات آن است. مصرف کنندگان آمریکایی اشتیاق شدیدی به خودروهای ژاپنی، پوشاک چینی، ماشین آلات آلمانی و تلفن های همراه فنلاندی دارند. واردات نفتی، مهمترین مورد تا به امروز، به طور پیوسته در حال رشد است.
  شرکت های آمریکایی قادر به صادرات محصولات و خدمات با ارزش مشابه نیستند. در حالی که مایکروسافت، کوکاکولا، بوئینگ و هالیوود درآمد بسیاری به خاطر صادرات آمریکا کسب می کنند، اما نمی توانند با محصولات و خدمات خارجی خریداری شده توسط شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی مطابقت داشته باشند. تفاوت آمار بین صادرات و واردات آمریکا به دلیل خالصِ وام های خارجی و سرمایه گذاری ها است.
  به لحاظ تاریخی، آمریکا همیشه کسری تجاری نداشت. با سرازیری تدریجی سرمایه گذاری های خارجی به آمریکا، مصرف کنندگان این کشور کالاها و خدمات خارجی بیشتری را خریداری کردند و در نتیجه تعادل تجارت تغییر کرد. واردات دوربین های ژاپنی و اتومبیل های اروپایی شروع به رشد کرد، در حالی که هواپیمای جت، گردشگری آمریکا در خارج از کشور را گسترش داد.
  حضور گسترده نظامی بین المللی آمریکا که از جنگ ویتنام اوج گرفت، به فشارهای موقعیت پرداخت آمریکا افزود و واشنگتن را در سال ۱۹۷۱ مجبور به توقف تبدیل دلار به طلا کرد. این اولین لرزش بود. سپس در دهه ۱۹۸۰، با رشد تجارت جهانی و رخت بربستن تولید آمریکا در زمین های کم هزینه، افزایش کسری پدیدار شد. واردات از مناطق صادرات ارزان قیمت مانند؛ مکزیک، مالزی و چین به طور ناگهانی شکاف تجاری آمریکا را گسترش داد.
  سقوط دلار
  فراتر از کسری تجاری
  چندین عامل دیگر بر سقوط دلار تأثیر گذاشته و تأثیر اولیه کسری تجاری را افزایش می دهند. اول، رسوایی حسابداری در بسیاری از شرکت ها، ضعف جدی سیستم گزارش دهی و نظارتی آمریکا را نشان داد که منجر به کاهش اعتماد سرمایه گذاران خارجی به سهام، اوراق قرضه و دیگر سرمایه گذاری های آمریکا و نهایتا خروج سرمایه خالص شد.
  افزایش شدید کسری بودجه دولتی آمریکا نیز اعتماد سرمایه گذاران را تضعیف کرد. تأثیر موضع یک جانبه جهانی واشنگتن و عملیات نظامی پراکنده ی آن که از بلاتکلیفی در مورد آینده خبر می دهد، وجود دارد. اینها و دیگر عوامل فشارهای شدیدی بر دلار تحمیل می کنند، فشارهایی که انتظار می رود در آینده نیز ادامه یابد.
  معصومه میرحسینی – تیتریک

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها