- پایگاه خبری دیمه نیوز - http://dimehnews.ir -

احیای روستای خالی از سکنه با پرورش شتر مرغ/تصاویر


خانواده خانم محمدی یک خانواده محروم از روستای کهک رود در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی بود که با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) وام ۳۰ میلیون تومانی خوداشتغالی گرفتند و توانستند با این وام مزرعه پرورش شتر مرغ راه اندازی کنند.


به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز [1] ،خانواده خانم محمدی یک خانواده محروم از روستای کهک رود در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی بود که با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) وام ۳۰ میلیون تومانی خوداشتغالی گرفتند و توانستند با این وام مزرعه پرورش شتر مرغ راه اندازی کنند.

زهره محمدی ۳۲ سال دارد او با همراهی همسرش به نام محمود کاظمی و دوفرزندش از شهرستان سربیشه به روستایی که خشکسالی تنها یک خانوار را در روستا نگه داشته بود،  نقل مکان کردند آنها با وامی که از کمیته امداد امام خمینی (ره) گرفته بودند مزرعه  ای برای پرروش شتر مرغ با ۲۰ راس شتر مرغ راه اندازی کردند.

این خانواده زمانی به روستای پدری شان برگشتند که همه  چاه ها و قنات ها کاملا خشک شده بود. آنها وقتی تصمیم گرفتند در این روستا مزرعه ایجاد کنند می دانستند که پرورش شترمرغ به آب زیادی نیاز دارد پس مشکل را با آوردن تانکر ۲۰ هزار لیتری به روستا حل کردند.

خانواده کاظمی  مزرعه را در این روستا تنها در مدت زمان ۱۵ روز ایجاد کردند کاری که همه اقوام و آشنایان میگفتند غیر ممکن است. اما تلاش آنها این غیر ممکن را ممکن کرد.

در این مزرعه کار های اجرایی با محمود کاظمی است و کارهای حسابداری و اداری بر عهده زهره محمدی قرار دارد. محمود با فروش جوجه و گوشت و روغن و پر شتر مرغ و صادرات آن به شهرهای اصفهان و بندر عباس به کار و کاسبی شان رونق داده است.

او کمی که توانست روی پای خودش بایستد و مزرعه اش را سرپا نگه دارد با گرفتن وام ۱۵ میلیونی از بانک بازهم با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره)  ۴۰۰ راس بوقلمون به مزرعه اضافه کرد تا کارش را گسترش دهد.

محمود می گوید: اگر مشکل کمبود آب این روستا حل شود  میتوانم حداقل برای ۳۰ نفر در این مزرعه کارآفرینی کنم . من کسب و کار امروزم را مدیون همسرم هستم چون هر کسی حاضر به زندگی در روستای خالی از سکنه نیست او با پشتکار و من هم با علاقه توانسته ایم از این وام در جهت کارآفرینی استفاده کنیم ، حتی میتوانیم با مشارکت مسولان این روستا را دوباره آباد کنیم  و مردم را به روستا برگردانیم.

منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا