دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 81239
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ بهمن, ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
 •   

  انقلاب ایران بهترین الگوی مقابله با رژیم پادشاهی را در منطقه به وجود آورد/پس از انقلاب مهمترین پایه آمریکا در منطقه فرو ریخت

  قنادباشی گفت:پس از انقلاب اسرائیلی ها به دلیل شکست های زیاد مجبور به عقب نشینی شدند و این مسئله موجب شد که یکی از پایه های مهم آمریکا در منطقه فرو بریزد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سید جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی،  آمریکایی ها […]


  قنادباشی گفت:پس از انقلاب اسرائیلی ها به دلیل شکست های زیاد مجبور به عقب نشینی شدند و این مسئله موجب شد که یکی از پایه های مهم آمریکا در منطقه فرو بریزد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سید جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی،  آمریکایی ها با استفاده از سه پایگاه ایران، عربستان و اسرائیل بر منطقه حکم فرما بودند و با برپایی نظام اسلامی، دولت واشنگتن، پایگاه های خود در غرب آسیا را یکی پس از دیگری از دست داد، اظهار داشت: این رویدادهای بسیار مهم، سرآغاز یک سلسله تحولات راهبردی و مبارکی بود که ما اینک شاهد مراحل نهایی و به سرانجام رسیدن آن هستیم.

  وی با اشاره به مطلب فوق  ادامه داد: رژیم شاهی که از سال ۱۳۳۲،  به طور آشکار متکی به آمریکا بود و ماهیتی استبدادی و متکی به استعمارداشت، با انقلاب مردم ایران به کلی از هم فرو پاشید؛ و پیرو آن، پیمانی به نام «سنتو» که حلقه منطقه ای ناتو و نشانه روشن وابستگی ایران به آمریکا و انگلیس بود نیز، به سرعت لغو شد.

  قنادباشی افزود: با ایجاد شرایط یاد شده، مستشاران آمریکایی نیز در واکنش به خشم و نفرت مردم، از ایران خارج شدند؛ در واقع آستانه پیروزی انقلاب اسلامی بود که حدود ۶۰ هزار آمریکایی از ایران فرار کردند و از آن به بعد، ایران به محور کشورهایی که مخالف استعمار منطقه و موافق استقلال و آزادی مردم منطقه بودند؛ تبدیل شد.

  این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد:  طبیعی است که این گونه تغییرات و تحولات راهبردی  برای استعمارگران بسیار سنگین بود؛ به این معنی که حضور و برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران آنهم مبتنی بر شعار استقلال و مردم سالاری دینی، نه تنها الهام بخش، بلکه آغازکننده سلسله تغییراتی بود که منطقه غرب آسیا را در مسیر درست خود و همسو با منافع ملی کشورهای اسلامی قرار می داد.

  وی با بیان اینکه انقلاب ما به دلیل اینکه مردم سالاری دینی را به وجود آورد؛ بزرگترین انگیزه و بهترین الگو برای مقابله با رژیم پادشاهی در منطقه به وجودآورد؛ گفت : بنابراین  از آن زمان بود که پادشاهی های منطقه یکی پس از دیگری در مسیر افول واضمحلال قرار گرفتند.

  قنادباشی اظهار داشت: آنچه که هم اکنون ما شاهد هستیم،  سستی و لرزان بودن پادشاهی های منطقه  است که در نتیجه تأثیرات مستقیم وغیر مستقیم حرکت های انقلابی وهوشمندانه مردم ایران حاصل شده و این حرکن عظیم، الگویی مناسب والهام بخش برای ملت های مسلمان بوده است.

  این کارشناس مسائل منطقه با تأکید بر اینکه طی مدت چهار دهه گذشته دشمن تلاش های زیادی کرد تا نظام جمهوری اسلامی ایران را فرو بپاشد و انقلاب اسلامی ایران را متوقف کند، تصریح کرد: ولیکن دشمن و بطور مشخص آمریکا، در هر مرحله شکست های بزرگی را متحمل شده است؛ کما اینکه در جنگ هشت ساله علیه کشورمان نیز دشمن نتوانست کاری را انجام دهد.

  وی با اشاره به اینکه دشمن در جنگ دیگری که با اتکا به جریان های تکفیری و افراطی در منطقه آغاز کرد؛ نیز دشمن شکست خورد، گفت: حاصل انقلاب ما کاهش سلطه آمریکا در منطقه و سستی پایه های پادشاهی هایی بوده که  نماینده وحافظ منافع غرب بودند؛ همچنین شاهد بودیم که  اسرائیلی ها نیز در این مدت در شش جنگ پی در پی با لبنان و نوار غزه شکست های فضاحت باری را تجربه کردند.

  قنادباشی با بیان اینکه در همین فاصله زمانی بود، اسرائیلی ها که جنوب لبنان را اشغال کرده بودند از آنجا نیز فرار کردند، خاطر نشان کرد:  رژیم صهیونیستی در جنگ سی و سه روزه بزرگترین شکست فضاحت بار خود را تجربه کرد و به ناگزیر به این شکست بزرگ خوداعتراف کرد ؛ همچنین در ۴ جنگ  پی در پی علیه مردم غزه،  نیز شکست های خفت باری را متحمل شد  که در نتیجه آن، معادلات حاکم بر منطقه را بکلی متحول شد.

  این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: پس از انقلاب اسرائیلی ها به دلیل شکست های زیاد،  مجبور به عقب نشینی از جنوب لبنان، منطقه غزه ، صحرای سینا  و بخش هایی از کرانه باختری شدند و این مسئله موجب شد که یکی دیگر از پایه های مهم آمریکا در منطقه فرو بریزد.

   

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :