دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 80146
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ بهمن, ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
 •   

  خانه تاریخی باغ ملک شهر ری را دریابید

  خانه تاریخی باغ ملک یکی از آثار به جا مانده تاریخی در شهرری است. این خانه تاریخی به جای اینکه تاریخ دوران قاجار و سبک زندگی شاهزادگان آن روزگار را به نمایش بگذارد امروز به شکل یک خانه باغ ویران درآمده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،خانه تاریخی باغ ملک یکی از آثار به […]


  خانه تاریخی باغ ملک یکی از آثار به جا مانده تاریخی در شهرری است. این خانه تاریخی به جای اینکه تاریخ دوران قاجار و سبک زندگی شاهزادگان آن روزگار را به نمایش بگذارد امروز به شکل یک خانه باغ ویران درآمده است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،خانه تاریخی باغ ملک یکی از آثار به جا مانده تاریخی در شهرری است. این خانه تاریخی به جای اینکه تاریخ دوران قاجار و سبک زندگی شاهزادگان آن روزگار را به نمایش بگذارد امروز به شکل یک خانه باغ ویران درآمده است. حتی در مواردی وجود این خانه امنیت محله را نیز تهدید می‌کند. یکی از کاربری‌های مهم خانه تاریخی باغ ملک وقتی بود که خاندان و شاهزادگان قجری برای زیارت صحن و سرای حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می‌آمدند و برای چند روز در این خانه رحل اقامت می‌افکندند تا زیارت بعدی. بنا به گفته اهالی محله هیچ‌وقت یک خانواده به‌صورت ثابت در این خانه باغ زندگی نکرده است. به همین دلیل اطلاعات کامل و موثقی از افرادی که در این خانه بودند در دست نیست اما معماری این ساختمان که به دوران قاجار برمی‌گردد قابل ملاحظه است. این بنای تاریخی سال ۱۳۸۲ با عنوان خانه باغ ملک در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

  نمای خانه تاریخی باغ ملک به گونه‌ای است که درختان کاج بخشی از نمای نیمه تخریب ساختمان مخروبه را پوشانده است اما همچنان ستون‌های بالای خانه این ساختمان مخروبه از لابه‌لای شاخ و برگ درخت‌ها، خود را به نمایش می‌گذارد.

  خانه تاریخی باغ ملک با کمی توجه می‌توانست امروز به باغ‌موزه تبدیل شود و حتی می‌توانست به‌عنوان پاتوق فرهنگی و محلی برای جوان‌های محله در نظرگرفته شود. اما تا همین چند سال پیش محل تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان چند محله آن طرف‌تر بود. البته با طرح شکایت‌های اهالی محله چند صباحی است که نگهبانی برای این ملک ویران شده در نظرگرفته شده. این خانه باغ در تملک بنیاد مستضعفان قرار گرفته است.

  به قول اهالی خیابان شهید فدایی، شکل و نمای تخریب شده این ساختمان نه تنها نمایش یک اثر تاریخی را به ذهن متواتر نمی‌کند بلکه نمای کوچه باغ ملک را نیز با آشفتگی روبه‌رو کرده؛ خانه‌ای که در جنوب حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و خیابان شهید فدایی واقع شده است.


  لینک کوتاه :  برچسب ها :