دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 81324
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ بهمن, ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
 •   

  زمین و آسمان و دریا در تسخیر توانایی نظامی ایران / از ناوشکن بومی سهند تا جنگنده‌های پیشرفته ایرانی

  درحالی که پیشتر ارتش ایران از نظر تجهیزات و توانایی ساخت انواع مختلف ادوات جنگی یک ارتش وابسته بود اما پس از ۴ دهه با استفاده از تجربیات ارزشمند جنگ تحمیلی توانست مقتدرانه گام در مسیری بگذارد که لرزه بر تن دشمنان و کسانی که ذره و مویی به فکر تجاوز و تعدی به این […]


  درحالی که پیشتر ارتش ایران از نظر تجهیزات و توانایی ساخت انواع مختلف ادوات جنگی یک ارتش وابسته بود اما پس از ۴ دهه با استفاده از تجربیات ارزشمند جنگ تحمیلی توانست مقتدرانه گام در مسیری بگذارد که لرزه بر تن دشمنان و کسانی که ذره و مویی به فکر تجاوز و تعدی به این آب و خاک داشتند، بیندازد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،کشور و ارتشی که بتواند ادوات و تجهیزات جنگی را خود تولید کند دارای یک برگ برنده بزرگ در مقابل کشورهای دیگر است. قطعا کشوری که به این دانش و توانایی دست یابد کم کم می تواند با ارتقای تولیدات خود توان خود را نیز افزایش دهد. در همین رابطه جمهوری اسلامی ایران توانسته است طی چهل سالی که از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می گذرد به این مهم دست یابد. این درحالی بود که پیشتر ارتش ایران از نظر تجهیزات و توانایی ساخت انواع مختلف ادوات جنگی یک ارتش وابسته بود اما بعد از مدتی خصوصا با استفاده از تجربیات ارزشمند جنگ تحمیلی توانست مقتدرانه گام در مسیری بگذارد که لرزه بر تن دشمنان و کسانی که ذره  و مویی به فکر تجاوز و تعدی به این آب و خاک داشتند، بیندازد و به طور کل چنین فکر را از سرشان بیرون کند.

  پیشتر در طی گزارش‌هایی از توانایی موشکی و همچنین ساخت پهپادهای جنگی مختلف سخن گفتم و امروز بخشی از توان  نظامی ایران در ساخت و تولید ادوات و تجهیزات جنگی دیگر را معرفی می نماییم.

  خودرو ضد کمین و  ضدمین طوفان: طراحی و ساخت خودرو «طوفان» بر اساس نیازمندی نیروهای مسلح برای دستیابی به محصولی با قابلیت سرعت بالاتر، حرکت در شیب‌های طولی و عرضی تند و عبور از موانع انجام شده است.خودروی طوفان یک خودروی ۴*۴ با قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله های مختلفِ هسته فولادی است. «طوفان» به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر تحرک بالا و توانمندی عبور از موانع ذو عارضه، قابلیت عبور از کانال آب  با عمق ۱٫۵ متر و عبور از موانع عمودی ۵۰ سانتی متر را دارا می باشد. این خودرو با قابلیت حمل ۱۰ سرنشین و با تجهیز  به چرخ های پنچررو قادر است عملیات را ادامه داده و نیز برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ ها تا شعاع ۵۰ کیلومتری حرکت کند.

  تانک کرار: یک تانک ایرانی است که ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ رونمایی و هم‌زمان خط تولید انبوه در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود در استان لرستان افتتاح شد. این تانک در مدت سه سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاعی ایران طراحی و ساخته شده‌است. سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق و امکان شلیک توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از ویژگی‌های تانک کرار است؛ همچنین این تانک مجهز به سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی، توانایی عبور از مناطق ذو عارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار مقابل سلاح‌های ضد زره را دارا است.

  تانک ذوالفقار: اولین پیش‌نمونه تانک ذوالفقار در سال ۱۳۷۲ طراحی شد و خط تولید آن در تابستان ۱۳۷۶ در مجتمع صنعتی شهید کلاهدوز افتتاح شد و از سال ۱۳۷۷ تاکنون مورد استفاده نیروهای مسلح ایران است. ذوالفقار از توپ ۱۲۵ میلی‌متری بدون خان، سیستم تعلیق مشابه مدل‌های اولیه ام۶۰، سیستم کنترل آتش با قابلیت شلیک در حرکت استفاده می‌کند. جمهوری اسلامی ایران جزو تولیدکنندگان سامانه‌های دفاع فعال به شمار رفته و در حال حاضر طبق اعلام مسئولان امر، چند سامانه دفاع فعال نیز در کشور تولید و با موفقیت تست شده است. اولین سامانه دفاع فعال ایران روی تانک ذوالفقار با موفقیت تست شده  که نویدبخش اتفاقات مهمی در این حوزه است.

  زیردریایی کلاس غدیر: زیردریایی ایرانی غدیر که عرض بدنه آن حدود ۲متر و ۷۵ سانتیمتر است قابلیت شلیک اژدر از دو مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک‌های دوش پرتاب را داشته و امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب برای اجرای عملیات در آن قرار داده شده‌است.غدیر برای آب‌های خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده‌است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت ۳۰ ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد. این زیردریایی ۲۹ متری که جابجایی آن ۱۱۵ تن است قابلیت قرارگیری در بستر دریا را دارد و در این وضعیت سامانه‌های راداری توانایی ردگیری آن را ندارند. شرایط خاص آب خلیج فارس و پدیده‌های فیزیکی بخصوص آن در طراحی این زیردریایی لحاظ شده از جمله چگالی بالای آب آن که در ابتدای ورود زیردریایی‌های روسی (کلاس کیلو) به ایران مشکلاتی را در فصول گرم سال برای آن‌ها ایجاد می‌نمود.

  زیردریایی کلاس فاتح: زیرسطحی ۵۲۷ تنی فاتح به عنوان یک زیردریایی نیمه سنگین تلقی شده و تناژ آن در زیرسطح ۵۹۳ تن است. این زیردریایی که از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر است، توانایی حرکت در عمق ۲۰۰ متر را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی برای آن نیز ۲۵۰ متر است. فاتح توان دریانوردی به مدت ۳۵ روز را دارد که از این نظر نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر مشاهده می‌شود. سرعت سطحی فاتح ۱۱ نات (۲۰٫۳۵ کیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور ۱۴ نات (۲۵٫۹ کیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشک‌های زیرسطحی، موشک‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

  زیردریایی طارق: سومین زیردریایی کیلوکلاس و کلاس سنگین جمهوری اسلامی است که در سال ۱۳۷۱ به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ملحق شد و عملیات شناسایی، وظیفه اصلی آن به شمار می‌رود. این زیردریایی دارای سیستم جدید آزادسازی گاز است و بدنه خارجی آن با نوعی کاشی‌ لاستیکی ضدامواج سونار پوشانده شده تا خطر ردیابی آن کاهش پیدا کند. طارق ۹۰۱‌ که با گروه «کیلوکلاس» شناخته می‌شود، دارای قدرت جابجایی ۲۳۰۰ تن آب به هنگام حرکت در سطح و قدرت جابجایی ۳۹۵۰ تن آب به هنگام غوطه‌وری است‌. برآوردها نشان می‌دهد در زمان عملکرد صحیح سرعت این زیر‌‌دریایی به هنگام حرکت در سطح آب حدود ۱۹ کیلومتر و در هنگام غوطه‌وری به حدود ۳۲ کیلومتر در ساعت می‌رسد. بر این اساس، این زیردریایی‌ها با توجه به طراحی بدنه و کلاس سنگین آنها قادر خواهند بود تا در حداکثر عمق غوطه‌وری ۳۰۰ متری حرکت کنند، ضمن اینکه برآورد برد حرکتی این زیردریایی‌ها در حالت حرکت در سطح یا داخل آب متغیر است که در هر دو صورت به چندین هزار کیلومتر می‌رسد و با سرعت ۷ گره دریایی قادر خواهد بود تا ۱۲۰۰۰ هزار کیلومتر را با پایداری ۴۵ روز طی کند. زیردریایی طارق که از کلاس کیلو است، دارای قدرت پرتاب اژدر منحصر به فردی است به طوری که با ۶ لوله پرتاب اژدر ۵۳۳ میلیمتری و ۱۸ اژدر سنگین همواره آماده پرتاب اژدر در انواع سبک و سنگین است ودر اکثر اوقات ۱۸ اژدر در جایگاه ویژه نگهداری می‌شوند.

   

  «اژدرافکن» دوزیست سپاه با نام «ذوالفقار»: شناور رزمی و اژدرافکن نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای اولین بار در یک نمایشگاه عمومی به نمایش درآمد. این شناور دو زیست با طول ۱۷ متر، عرض ۳٫۳ متر و ارتفاع ۳٫۵ متر، وزنی در حدود ۲۲تُن دارد و می‌تواند هم در زیر آب و بر روی سطح آب حرکت کند. سرعت این شناور اژدرافکن در سطح آب، ۴۰ گره دریایی است. اژدر مورد استفاده از در این شناور نیز به نام اژدر ۳۲۴، طولی در حدود ۴ متر و قطری برابر با ۳۲۴ میلی متر دارد و برای مقابه با ناوهای هواپیمابر، شناورهای سطحی با وزن ۲۰۰تُن، سکوهای نفتی و اسکله های تخلیه و بارگیری به کار گرفته می‌شود.

  ناوشکن سهند: سازه بسیار قوی و همچنین عرشه پروازی بزرگ سهند، این ناوشکن را قادر کرده که ۱۵۰ روز به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس‌های دوردست و پرتلاطم دریانوردی کند. علاوه بر این، ناوشکن سهند قادر به طی مسافت ۱۵ هزار کیلومتر در مدت ۲۰ روز است.سیستم «دفاع نقطه‌ای»، سیستم «سونار»، سامانه‌های «مخابرات» و «جنگال» و همچنین سیستم «رانش»، از جمله موضوعات ارتقایافته ناوشکن سهند در قیاس با ناوشکن جماران است.تولید ملیبیش از ۷۰ درصد اجزا و اقلام ناوشکن سهند توسط صنایع وزارت دفاع و شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان تولید شده است. به گفته امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تنها بعضی از اقلام ناوشکن سهند خارجی است که البته تولید آن‌ها هم برای ما مقرون به صرفه نبود.

  جنگنده صاعقه: صاعقه توسط مهندسان دانشگاه شهید ستاری نیروی هوایی ارتش، طراحی و تغیر شکل یافته بهینه سازی و توامند سازی تکنیکی و عملیاتی آن در داخل صورت گرفته است. برخی از کشورهای غربی و هند و چین، فناوری تولید چنین هواپیماهایی را دارند و به نظر می رسد که صاعقه در کلاس چنین هواپیماهایی، توانایی بیشتری دارد. یکی از ویژگی‌های مهم جنگنده صاعقه، پشتیبانی نزدیک هوایی است و این جنگنده می‌تواند انواع راکت، بمب و موشک را با موفقیت حمل و شلیک کند. صاعقه مجهز به سیستم رادار پیشرفته است و در طول سال‌های گذشته با ده‌ها سورتی پرواز آزمایشی، مراحل مختلف پرواز را با موفقت پشت سر گذاشته است.

  موتور این هواپیما از نوع j-85 است و خلبان این جت جنگی می تواند هنگام پرواز به وسیله دوربین های پیشرفته مداربسته قسمت های مختلف هواپیما را ببیند و عملکرد بهتری در تعقیب و گریز داشته باشد.

  جنگنده قاهر ۳۱۳: این جنگنده یک جنگنده فوق‌ پیشرفته است که می‌تواند تمام نیازمندی‌های نیروهای مسلح ایران را در صحنه نبرد هوایی پاسخ‌گو باشد. جنگنده قاهر ۳۱۳ دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است که آن را با آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای نوین جهان در این عرصه، همطراز کرده است.قابل ذکر است که کلیه مراحل طراحی و ساخت جنگنده بومی قاهر ۳۱۳ توسط دانشمندان و متخصصان اقتدار آفرین سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع انجام شده است. این جنگنده پیشرفته همچون جنگنده صاعقه، با مشخصات ظاهری پیشرفته دارای سطح مقطعی راداری بسیار کم و همچنین قابلیت انجام عملیات پرواز در ارتفاع پست می‌شود.
  همچنین بهره‌برداری از مواد پیشرفته در ساخت هواپیما و سیستم‌های الکترواویونیک از دیگر ویژگی‌های پیشرفته قاهر ۳۱۳ است. جنگنده قاهر ۳۱۳ توانایی حمل تسلیحات پیشرفته بومی را دارد و از قدرت تهاجمی بالایی برخوردار است.جنگنده قاهر نماد برجسته‌ای از نبوغ خلاقیت و جسارت فرزندان برومند ایران در وزارت دفاع به شمار می‌آید. قابلیت نشست و برخاست با طول و باند کوتاه و نگهداری آسان و سریع نیز از دیگر ویژگی‌های هواپیمای قاهر ۳۱۳ است.
  جنگنده کوثر: در پروژه کوثر، ۱۰ دانشگاه برتر کشور، ۷۲ شرکت پیمانکار، ۴۴ شرکت تامین کننده ۶۳ شرکت دانش بنیان همکاری داشته‌اند و این یعنی ارتباط خوبی در مسیر طراحی و تولید پروژه‌های نظامی میان صنعت و دانشگاه برقرار شده است که این به خودی خود، گام بسیار مهمی تلقی می‌شود. متخصصان وزارت دفاع پیش از این با تولید و راه اندازی جنگنده‌های آذرخش، صاعقه ۱ و ۲ راه خودکفایی در تولید جت‌های جنگنده را آغاز کرده بودند. تا جایی که امروز می‌توان به صراحت گفت که جنگنده کوثر علی‌رغم شباهت در فرم و شکل به جنگنده اف ۵، از لحاظ توانمندی نظامی مدرن‌تر است. کامپیوتر محاسبات بالستیک سلاح و سامانه پیشرفته نشانه‌روی مقابل خلبانان (HUD) را شاید بتوان دو ویژگی برتر جنگنده کوثر دانست. با این دو ویژگی، جنگنده بمب افکن کوثر دقت نشانه‌گیری فوق العاده‌ای داشته و می‌تواند با استفاده از سامانه نقشه متحرک به ردیابی هوشمند دشمن بپردازد. همچنین این جنگنده یک نوع هواپیمای پشتیبانی از نزدیک است. یعنی این نوع از هواپیما‌ها نزدیک به جبهه رزم زمینی هستند و به سرعت وارد این جبهه شده و بعد از بمباران آن باز می‌گردند. خط تولید انبوه این هواپیما در اصفهان راه اندازی شده است.
  بالگرد «شاهد-۲۸۵»: بستر «شاهد-۲۷۸»  باعث تولید نسل بعدی این بالگرد تحت عنوان «شاهد-۲۸۵»  بعنوان یک بالگرد رزمی شد که امروز در سازمان رزم هوانیروز سپاه نیز حضور دارد. این بالگرد که توسط مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد طراحی شده است، با استفاده از بدنه کامپوزیتی که وزن بسیار کمی را برای آن به ارمغان آورده است، توانایی حمل طیف متنوعی از تسلیحات شامل راکت «هایدرا-۷۵» و «موشک سدید» را برای اجرای عملیات رزمی دارد.
  این بالگرد در دو مدل مخصوص عملیات زمینی و دریایی طراحی شده است که در مدل دریایی توانایی حمل ۸ تیر موشک ضد سطحی «سدید» است. موشک سدید از جمله موشک هایی با هدایت سه گانه فروسرخ، لیزر و اپتیک است که با سر جنگی ترکشی قابلیت انهدام انواع اهداف سطحی متحرک و ثابت را در شعاع موثر ۳۰ متر و شعاع تخریب ۵ متر را دارد.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :