دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 79852
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ بهمن, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
 •   

  طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها به کجا رسید؟

  اویل‌پرایس در شهریورماه امسال پیش‌بینی کرده بود که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران به واسطه افزایش قیمت جهانی نفت، ضربه سختی به متحدان آمریکا و اقتصاد اروپا وارد خواهد کرد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،پایگاه اینترنتی آمریکایی «اویل پرایس» به تازگی در مطلبی با عنوان «ایران به واسطه تحریم‌ها، احساس انزوای اقتصادی می‌کند» به […]


  اویل‌پرایس در شهریورماه امسال پیش‌بینی کرده بود که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران به واسطه افزایش قیمت جهانی نفت، ضربه سختی به متحدان آمریکا و اقتصاد اروپا وارد خواهد کرد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،پایگاه اینترنتی آمریکایی «اویل پرایس» به تازگی در مطلبی با عنوان «ایران به واسطه تحریم‌ها، احساس انزوای اقتصادی می‌کند» به قلم «ایرینا اسلاو» یکی از کارشناسان برجسته اقتصاد نفتی به مسائل مربوط به تحریم نفتی ایران و پایان معافیت کشورهای خریدار نفت ایران پرداخته است. در بخشی از این مطلب آمده است:

  «در ماه نوامبر، هنگامی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازگردانده شد، وزارت خارجه آمریکا معافیت‌هایی را برای هشت واردکننده بزرگ نفت ایران صادر کرد؛ واردکنندگانی که شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان بودند. با این حال واشنگتن به طور کاملا صریح  و شفاف اعلام کرد که این معافیت‌ها موقت هستند و از این ۸ کشور انتظار می‌رود که واردات نفت خام از ایران به تدریج کاهش دهند و به صفر برسانند؛ این هدف نهایی دولت ترامپ در خصوص ایران است. برخی از این واردکنندگان به ویژه کره‌جنوبی و ژاپن در راستای تحریم‌ها واردات نفت از ایران به صفر رسانده‌اند تا شانس خود را برای بهره‌مندی از معافیت‌ها به حداکثر برسانند.»

  ایرینا اسلاو همان کارشناسی است که در ماه می سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا در نهایت منجر به جدایی بازار نفت از دلار خواهد شد. او به این نکته اشاره کرده بود که ایران حتی پیش از خروج آمریکا از برجام اعلام کرده بود که ترجیح می‌دهد مبادلات تجاری خود را با ارزهایی غیر از دلار انجام دهد. او همچنین در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ گفته بود که ایران برای حفظ مشتریان بزرگ نفت خود یعنی هند و چین باید از تاکتیک کاهش قیمت نفت استفاده کند.

  مغایرت واقعیت‌های اقتصادی با آن‌چه که آمریکا برای آبان‌ماه وعده کرده بود

  اویل‌پرایس در شهریورماه امسال پیش‌بینی کرده بود که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران به واسطه افزایش قیمت جهانی نفت، ضربه سختی به متحدان آمریکا و اقتصاد اروپا وارد خواهد کرد. همین امروز در خبرها اعلام شد که قیمت نفت برنت در بازار جهانی یک درصد افزایش یافته است که یکی از دلایل آن تحریم‌های ضدایرانی است. روشن است که این داده‌ها با آن‌چه که آمریکا در تبلیغات سیاسی خود درباره وقایع اقتصادی آبان‌ماه در رسانه‌ها پمپاژ می‌کرد، تفاوت‌های فاحشی دارد. آمریکا، خود متوجه راه دشواری که در پیش داشته، بوده است؛ چنان‌که چند روز پیش از اعمال تحریم‌ها، معافیت‌هایی را برای آن دسته از کشورها که تعهد کنند واردات نفت از ایران به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند، درنظر گرفت؛ اقدامی که با اصل اهداف این کشور مغایرت داشت و به نوعی عقب‌نشینی از اظهارات صلب اولیه مبنی بر به صفر رساندن واردات نفت از ایران تلقی می‌شد.

  تحریم‌های آمریکا ضربه‌هایی جدی بر اقتصاد اروپا وارد می‌کند

  آمریکا البته در توجیه موافقت با این معافیت‌ها اعلام کرد که مایل نیست به واسطه تحریم‌ها به دوستان و متحدان خود آسیب برساند اما حقیقت آن است که کشوری همچون چین که در جنگ تجاری با آمریکا قرار دارد، نمی‌تواند به عنوان دوست یا متحد آمریکا تلقی شود و اگر مقصود آمریکا تأثیر غیرمستقیم تحریم‌ها بر اقتصاد جهان است باید مسأله مورد اشاره اویل‌پرایس مدنظر قرار بگیرد که به هر حال تحریم‌های آمریکا مستقیم یا غیرمستقیم به اقتصاد اروپا ضربه‌های جدی وارد می‌کند.

  نکته دیگر آن که خبرگزاری رویترز در اوان اعلام خبر برخورداری ۸ کشور از معافیت‌های آمریکا برای خرید نفت از ایران، به نقل از برخی منابع آگاه اعلام کرده بود که آمریکا از کشورهای معاف‌شده درخواست کرده که شرایط و شیوه پرداخت پول نفت به ایران را اعلام نکنند. این امر نیز نشانه‌ای دیگر از آشفتگی آمریکا در تصمیم‌گیری بود. این هدف نیز البته محقق نشد و چنان‌که به تازگی اعلام شده، هند پرداخت پول نفت خریداری‌شده از ایران را آغاز و در ضمن اعلام کرده که حاضر است با ارزهایی غیر از دلار با ایران معامله کند! از طرفی رسانه‌های ایران امروز اعلام کردند که امکان پرداخت وجه ریالی نفت عرضه‌شده در بورس فراهم شده است.

  ضمن آن که بانک‌های ژاپن نیز امروز اعلام کرده‌اند که از ماه جاری میلادی، آماده انجام تراکنش‌های مربوط به واردات نفت از ایران هستند و مسیر پالایشگاه‌های کشور خود را برای آغاز بارگیری نفت از ایران باز کرده‌اند.

  به عنوان نکته‌ای در پرانتز باید درنظر داشت که در چنین شرایطی اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی در ایران می‌توانند نقشی تاریخی و تعیین‌کننده ایفا کنند و با گسترش تعاملات خود با کشورهایی همچون هند و نیز همسایگان کشور، به خروج ایران از آن‌چه که با افراط، انزوای اقتصادی نامیده می‌شود جلوگیری کنند.

  طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها به کجا رسید؟

  مطلب دیگری که اویل‌پرایس به آن اشاره می‌کند و شایسته توجه است آن است که برخی از کشورها همچون کره جنوبی و ژاپن واردات نفت از ایران را در راستای تحریم‌های نفتی آمریکا کاهش داده‌اند. پیش‌تر طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم‌ها علیه ایران در مجلس مطرح شده بود و اکنون باید پرسید در شرایط اقتصادی خاص کنونی، این طرح دقیقا در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

  یکی از آخرین اظهارنظرها درباره این طرح مربوط به گفتگوی چندی قبل ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با خبرنگار مرآت است که وی در آن گفتگو اعلام کرده بود این طرح در دست بررسی است. پس از این اظهارنظر، چنان‌که باید و شاید سخنی جدی درباره این طرح مهم از زبان نمایندگان مجلس شنیده نشده است.

  هرچند کشور ژاپن با باز کردن مسیرهای واردات نفت، بخشی از زشتی جرم همراهی با تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران را جبران کرده‌اند اما دست‌کم کره‌جنوبی باید پاسخ مناسبی از سوی ایران دریافت کند و بر اساس طرح تنبیه کشورهای همکار در اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، لازم است واردات کالاهای کره‌ای به ایران تا حد امکان محدود شود.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :