دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 81688
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ اسفند, ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
 •   

  شکست اسرائیل در معادلات نظامی سوریه/ نتانیاهو به دنبال تصاحب مجدد قدرت است/ صهیونیست ها نگران قدرتمند شدن محور مقاومت هستند/ خروج آمریکا از سوریه باعث نگرانی اسرائیل در منطقه شده است

  کارشناس مسائل منطقه با اشاره به حملات اخیر اسرائیل به مواضع سوریه گفت: معادله نظامی در منطقه به ضرر اسرائیل رقم خورده است و آن ها نمی توانند شرایطی که سوریه به سمت قدرتمندتر شدن حرکت می کند را تحمل کنند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل منطقه با اشاره به […]


  کارشناس مسائل منطقه با اشاره به حملات اخیر اسرائیل به مواضع سوریه گفت: معادله نظامی در منطقه به ضرر اسرائیل رقم خورده است و آن ها نمی توانند شرایطی که سوریه به سمت قدرتمندتر شدن حرکت می کند را تحمل کنند.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل منطقه با اشاره به تحرکات اخیر اسرائیل در سوریه گفت: اسرائیلی ها به دو علت سعی می کنند که زمینه یک حملاتی را علیه حزب الله لبنان و همچنین سوریه فراهم کنند و در واقع تحرکاتشان نشان دهنده قصد شومشان برای حمله به سوریه و حزب الله و نیروهایی از حزب الله است که در سوریه مستقر هستند.

  وی اظهار داشت: علت اولی که بسیار مهم، اساسی و راهبردی بوده این است که، از زمان تضعیف و شکست داعش و گروه های تکفیری در سوریه، معادله نظامی به ضرر اسرائیل رقم خورده است و آن ها نمی توانند شرایطی که سوریه به سمت قدرتمندتر شدن حرکت می کند را تحمل کنند.

  کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: اسرائیلی ها سعی می کنند با انواع و اقسام روش های مختلف، زمینه کاهش قدرت سوریه را فراهم کنند؛ یکی از این روش ها زدن پایگاه های نظامی سوریه و متحدین این کشور در سوریه است.

  قنادباشی افزود: اسرائیلی ها درصدد این هستند که نگذارند نیروهای متحد سوریه در سوریه باقی بمانند و از طرفی نیز پایگاه های اصلی شان را مورد حمله قرار می دهند تا توان سوریه را کاهش دهند؛ یعنی کاری که پیش از این داعش آن را انجام می داد و خیالشان راحت بود، اما در حال حاضر با توجه به تضعیف و خروج داعش از سوریه ناراحت هستند و می خواهند خودشان وارد شوند.

  وی خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی طی امسال و در یک ماه اخیر نیز چندین بار فرودگاه سوریه، مناطق و پایگاه هایی که متعلق به حزب الله و سوریه بود را موشک باران کرده است.

  کارشناس مسائل منطقه اشاره کرد: قصد دیگر رژیم صهیونیستی از عملیات های نظامی اخیر در سوریه، بحث انتخابات اسرائیل است که زمان آن نزدیک است؛ نتانیاهو می خواهد با یک جنجال آفرینی افکار و آرا را به نفع خودش تغییر دهد، یعنی اینگونه وانمود کند که او امنیت را در اسرائیل حاکم کرده است و باید سر قدرت باقی باشد و همچنین در سرکوب دشمنان نیز می تواند به خوبی عمل کند و کار خودش را می داند و همچنان به دنبال این است که از این فرصت استفاده کند.

  سخنان رهبر حزب الله یک اولتیماتوم بود

  جعفر قنادباشی به صحبت های اخیر سیدحسن نصرالله اشاره کرد و گفت: رهبر حزب الله فقط یادآوری کرد و نمی توان صحبت های او را بعنوان تهدید تلقی کرد.

  وی در ادامه گفت: رهبر حزب الله در صحبت های خود اشاره کرد که معادله مثل سال های قبل نیست؛ حزب الله در حالی رژیم صهیونیستی را در جنگ ۳۳ روزه شکست داد که در مرزها می جنگید ولی در حال حاضر حزب الله توانمند تر و قوی تر از پیش شده است.

  کارشناس مسائل منطقه در ادامه به دیگر اظهارات رهبر حزب الله اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حزب الله توانمندتر از گذشته شده است و به جایی رسیده است که اگر اسرائیل بخواهد حمله کند، شرایط متفاوت خواهد بود و نیروهای حزب الله همه جای اسرائیل را می توانند بزنند.

  قنادباشی عنوان کرد: در حقیقت رهبر حزب الله این واقعیت را در حالی گوشزد کرد تا یک عامل بازدارنده ای برای اسرائیلی ها باشد که وارد خطر نشوند و از طرف دیگر آمادگی حزب الله را اعلام کرد.

  وی ادامه داد: صحبت های سیدحسن نصرالله یک التیماتیوم بود و همه جهان آن را شنیدند، البته بشار جعفری هم، چنین سخنانی را قبلاً در سازمان ملل اعلام کرده بود که اگر اسرائیل فرودگاه دمشق را بزند ما هم فرودگاه تل آویو را می زنیم؛ حالا همین حرف را سیدحسن نصرالله به طور کامل تری بیان کرد اگر اسرائیل حمله کند، حزب الله قدرتمندتر شده است و حملات را محکم تر پاسخ خواهد داد و حزب الله به صورت نقطه زن می تواند تمام پایگاه های اسرائیل را بزند.

  آمریکایی ها به طور کامل نیروهایشان را از سوریه خارج نخواهند کرد

  قنادباشی در پاسخ به این سوال که “اسرائیل چه سیاستی را در سوریه دنبال می کند؟” گفت: در مسئله اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، در حقیقت آمریکایی ها به طور کامل نیروهایشان را از سوریه خارج نخواهند کرد ولی تعداد آن ها را کاهش می دهند و این امر سبب شده است که رژیم صهیونیستی نگران شود و احساس کند که زمینه قدرتمندتر شدن سوریه فراهم شده است و معادله قدرت به ضرر اسرائیلی ها بوده و حامی آنها یعنی آمریکا درحال خروج از سوریه است.

  وی ادامه داد: اسرائیلی ها می خواهند تحرکاتی را انجام بدهند که آمریکایی ها پیش از این انجام می دادند، در واقع عملیاتی که اسرائیل می کند یا باید جایگزین عملیات تروریستی داعش شود یا ماهیت عملیات آمریکایی ها را داشته باشد.

  خروج آمریکا باعث نگرانی اسرائیل در منطقه شده است

  کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: آمریکایی ها برای سرکوب داعش به سوریه نرفته بودند بلکه در سوریه داعش را تقویت کردند و کمک کردند تا داعش بتواند دولت سوریه را تضعیف کند و در حال حاضر هم خروج آمریکا باعث نگرانی اسرائیل در منطقه شده است.

  قناد باشی به سفر لابی های صهیونیست به آمریکا اشاره کرد و گفت: اسرائیلی ها با انواع و اقسام لابی ها به آمریکا رفتند و درصدد این بودند تا مانع خروج نیروهای آمریکایی از سوریه شوند و به نوعی خواستند که نگرانی خود را از این مسئله به آمریکا اعلام کنند تا ترامپ به دلیل فشارهای داخلی و خارجی مجبور به خروج از سوریه نشود.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “محور مقاومت تا چه زمانی می خواهد در مقابل رفتار اسرائیل صبر کند و اقدامی نکند؟” گفت: سوریه و حزب الله مماشات کردند و در برابر حملات اسرائیل به مناطق نظامی سوریه پاسخ قاطعی ندادند، البته حملات اسرائیلی ها بی پاسخ نماند ولی دلیل اینکه متقابلاً پاسخ رژیم صهیونیستی را ندادند این بود که می خواستند کم کم به جایی برسند که اگر جنگی آغاز شد بتوانند کاملاً همه جای اسرائیل را بزنند.

  قنادباشی در پایان گفت: این مدت تمام شد و محور مقاومت آماده تر از گذشته شده است و تمهیدات نظامی و ضرورت های مربوط به تجهیزات و آمادگی های نظامی سبب تا آن ها صبر کنند، ولی در حال حاضر این شرایط فراهم شده است که می توانند پاسخ متقابل بدهند و می شود گفت که شرایط کاملاً متفاوت از گذشته است و همه عوامل کمک کرده است که حزب الله و محور مقاومت در موقعیت بسیار قدرتمندی قرار بگیرد و قابلیت پاسخگویی سریع به اسرائیل را داشته باشند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • دسته‌ها