دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 83789
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
 •   

  احتمال شوک ارزی ۱۵ تا ۳۵ درصدی تا پایان سال جاری

  دولت در سال پیش‌رو به علت کمبود بودجه، باید به فکر تامین هزینه‌ها و کسب درآمد باشد و در سال گذشته ۱۵۸ هزار میلیارد تومان از فروش نفت در آمد کسب کرده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،دولت در سال پیش‌رو به علت بودجه کمی که دارد باید به فکر تامین هزینه‌ها و […]


  دولت در سال پیش‌رو به علت کمبود بودجه، باید به فکر تامین هزینه‌ها و کسب درآمد باشد و در سال گذشته ۱۵۸ هزار میلیارد تومان از فروش نفت در آمد کسب کرده است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،دولت در سال پیش‌رو به علت بودجه کمی که دارد باید به فکر تامین هزینه‌ها و کسب درآمد باشد و در سال گذشته ۱۵۸ هزار میلیارد تومان از فروش نفت در آمد کسب کرده است، حال باید دید در سال جاری با توجه به این که ایران از اواسط اردیبهشت به فاز جدیدی از تحریم‌ها که ممنوعیت فروش نفت است وارد می‌شود، توانایی تامین هزینه‌های خود از طریق فروش نفت همانند سال گذشته را دارد؟

  محسن کرکه آبادی، مدیر تحلیل و سرمایه گذاری کارگزاری دلیران پارس اظهار داشت: نفت در بودجه سال ۱۳۹۸ توسط دولت با نرخ ۵۴ دلار با نرخ تسعیر ۵ هزار و ۷۰۰ تومانی برای هر دلار برآورد شده است.

  وی گفت: مقدار درآمد پیش‌بینی شده ناشی از فروش نفت به میزان ۳۱ درصد مبلغ کل بودجه در نظر گرفته شده برای سال ۱۳۹۸ است که برای تحقق این درآمد نیاز به فروش میانگین حدودی ۱.۳ میلیون بشکه در روز می‌باشد که در اسفند ماه ۱۳۹۷ این مقدار به طور میانگین تحقق یافته است. حال باید در نظر گرفت که در دسامبر سال ۲۰۱۸ قبل از تمدید معافیت تحریم نفت ایران برای هشت کشور، مقدار میانگین فروش نفت به میانگین ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود و دونالد ترامپ، هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران را دارد.

  افزایش قیمت نفت برنت

  مدیر تحلیل و سرمایه گذاری کارگزاری دلیران پارس عنوان کرد: در حال حاضر قیمت نفت برنت به حدود ۷۰ دلار رسیده است، و پیش‌بینی‌ها بر آن است که در سال پیش‌رو قیمت جهانی نفت در همین حوالی باقی بماند که دور از ذهن نیست. با توجه به این که قیمت نفت ایران معمولاً حدود ۵ دلار پایین تر از قیمت نفت برنت است، ایران می‌تواند از لحاظ مقداری با فروش ۱.۱ میلیون بشکه در روز، درآمد نفتی بودجه را تحقق بخشد.

  وی با بیان فرض ثابت ماندن قیمت نفت در قیمت‌های فعلی تنها عامل تغییر، میزان فروش نفت ایران است، افزود: به نظر می‌رسد به صفر رسیدن فروش نفت ایران دور از دسترس باشد، اما با توجه به انتظار تشدید تحریم‌ها و کاهش‌های مرحله‌ای در تمدید معافیت‌های تحریمی، رسیدن فروش نفت کشور به سطح ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز نیز احتمالی است که باید در نظر گرفت. در این صورت کسری منابع نفتی بودجه حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد خواهد شد که میزان قابل توجهی است و اگر بخواهیم تنها از منظر نفت برای جبران کسری به این مسئله نگاه کنیم، تحقق کامل بودجه به افزایش قیمت دلار در محدوده ۲ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان نیاز است.

  کرکه آبادی بیان داشت: اما اگر بخواهیم این میزان کسری را با افزایش قیمت نفت جبران کنیم، نیاز به رسیدن قیمت نفت ایران به سطح حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دلاری است که تقریباً در حالت طبیعی و شرایط سیاسی اقتصادی فعلی رسیدن به این قیمت‌ها دارای احتمال بسیار پایینی است.

  مدیر تحلیل و سرمایه گذاری کارگزاری دلیران پارس در پایان تصریح کرد: با توجه به فرضیات بیان شده فوق‌الذکر که ناشی از تشدید تحریم‌های نفتی است، می‌توان نتیجه گرفت در صورت ثبات شرایط اقتصادی سیاسی فعلی، ایجاد یک شوک ارزی ۱۵ تا ۳۵ درصدی تا پایان سال جاری دوراز انتظار نیست.

  منبع :تهران نیوز


  لینک کوتاه :  برچسب ها :