دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 83849
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
 •   

  حضور کم‌رنگ صنعت بیمه در پوشش خسارت حوادث طبیعی

  وقوع زلزله و سیل‌های اخیر، خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به‌همراه داشت و در این میان عدم وجود صنعت بیمه محسوس بود. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،وقوع زلزله و سیل‌های اخیر، خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به‌همراه داشت و در این میان عدم وجود صنعت بیمه محسوس بود و وقوع حوادث طبیعی در […]


  وقوع زلزله و سیل‌های اخیر، خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به‌همراه داشت و در این میان عدم وجود صنعت بیمه محسوس بود.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،وقوع زلزله و سیل‌های اخیر، خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به‌همراه داشت و در این میان عدم وجود صنعت بیمه محسوس بود و وقوع حوادث طبیعی در طی تاریخ گواه بر این مطلب است که همواره بلاهای طبیعی در کشور رخ داده و در آینده نیز رخ خواهد داد. حال سئوال پیش می‌­آید فارغ از آمادگی برای کم کردن خسارت ناشی از وقوع این حوادث، چرا صنعت بیمه برای پوشش خسارت مالی این­گونه حوادث حضور کم رنگ دارد؟

   برای بررسی این موضوع به سراغ رحمت عباسپور ، کارشناس اقتصادی و تحلیل‌گر بانک و بیمه رفت تا سئوالات و ابهاماتی که در این راستا است را بررسی و برای آگاهی مخاطبان خود منتشر کند که در ادامه ماحصل این گپ و گفت را با هم می‌خوانیم:

  عباسپور اظهار داشت: باتوجه به گزارش سالانه بیمه مرکزی مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۶ صنعت بیمه، سهم تعداد بیمه‌نامه صادره در رشته بیمه کمتر از ۴ درصد کل بیمه نامه‌های صادر شده در سال ۱۳۹۶ است و در کل سهم حق بیمه‌های صادره در رشته حوادث کمتر از یک درصد کل حق بیمه است.

  عمده دلایل کم بودن سهم بیمه حوادث

  دلایل زیادی برای کم بودن سهم بیمه حوادث از کل بیمه نامه‌های صادره وجود دارد اما دو دلیل اصلی آن در ضعف فرهنگی و قانون گذاری در صنعت بیمه است.

  کارشناس اقتصادی و تحلیلگر بانک و بیمه

  ضعف فرهنگی در صنعت بیمه

  ضعف فرهنگی آنجا نمود پیدا می‌کند که مردم تمایل چندانی به خرید بیمه نامه حوادث نداشته باشند و عوامل مختلفی نظیر باور غلط جامعه در خصوص وقوع حادثه طبیعی که دیگر شرکت بیمه‌­ای وجود نخواهد داشت تا خسارت را پرداخت کند، کم بودن درآمد سرانه، نداشتن آگاهی لازم در این زمینه، کم بودن آموزش و تبلیغات، در این باور اشتباه دخیل هستند.

  راه حل چیست؟

  آموزش درست و مناسب به اقشار مختلف مردم راه حل است. افزایش آگاهی مردم باید از طریق رسانه ملی، اعزام تیم به نقاط مختلف کشور به ویژه روستاهای دور دست و محروم و همچنین آموزش در مدارس به‌منظور افزایش آگاهی نسل­‌های آینده در خصوص صنعت بیمه صورت گیرد.

  ضعف قانون گذاری در صنعت بیمه

  ضعف قانون گذاری آنجا نمود پیدا می‌کند که تعرفه حوادث طبیعی، همانند سایر حوادث ­باشد. این در حالی است که احتمال وقوع و میزان خسارت ناشی از آن بسیار متفاوت از حوادث ناشی از خطای انسانی است.

  راه حل چیست؟

  قیمت بیمه حوادث طبیعی به‌طور جداگانه تعیین شود و میزان آن با توجه به احتمال وقوع و نوع حادثه در هر منطقه اندازه‌­گیری شود، به‌عنوان مثال اگر احتمال وقوع سیل در یک منطقه بیشتر از منطقه‌ای دیگر است قیمت بیمه نامه سیل نیز در آن منطقه بیشتر از منطقه دیگر باشد و دولت ب‌ منظور تشویق شرکت‌های بیمه برای تقویت فرهنگ‌سازی در جامعه درآمد ناشی از صدور بیمه نامه حوادث طبیعی را معاف از مالیات کند تا شرکت‌­های بیمه برای ایجاد گسترش فرهنگ بیمه پیش قدم شوند.

  منبع :تهران نیوز


  لینک کوتاه :  برچسب ها :