دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 85252
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
 •   

  فتنه جدید خاورمیانه را بشناسید

  دولت ترامپ با استخدام افراد رادیکال و ضدایرانی، از هیچ تلاشی یرای کاهش نفوذ قدرت جمهوری اسلامی دریغ نخواهد کرد. در این میان انتخاب «دیوید شنکر» به‌عنوان معاون وزارت خارجه حلقه نیروهای ضدایرانی این کشور را تمکیل‌تر کرده است. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،«دیوید شنکر معاون وزارت امور خارجه آمریکا در خاورمیانه شد.» […]


  دولت ترامپ با استخدام افراد رادیکال و ضدایرانی، از هیچ تلاشی یرای کاهش نفوذ قدرت جمهوری اسلامی دریغ نخواهد کرد. در این میان انتخاب «دیوید شنکر» به‌عنوان معاون وزارت خارجه حلقه نیروهای ضدایرانی این کشور را تمکیل‌تر کرده است.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،«دیوید شنکر معاون وزارت امور خارجه آمریکا در خاورمیانه شد.» شاید این تک خبر برای خیلی از مردم خبری بی رازش تلقی گزدد اما اگر دستی در مسائل بین‌الملل داشته باشید متوجه خواهید شد که این خبر نه تنها یک اتفاق عادی بلکه نشان از بروز فتنه‌ای بیشتر در منطقه خاورمیانه است.

  دونالد ترامپ با استخدام کردن افرادی با سابقه صهیونیستی و مواضع ضدایرانی در وزارت امورخارجه سعی دارد تا به نوعی نفوذ جمهوری اسلامی را در این منطقه خنثی کند.

  پس از جان بولتون، مایک پمپئو، جیمز جفری حالا پس از یک سال از پیشنهاد تامپ به مجلس سنا، دیوید شینکر به‌عنوان معاون وزارت امور خارجه آمریکا در کانادا منصوب شد.

  در واقع این امر فرستادن پیامی مهم به نتانیاهو و لابی ثروتمند صهوینیست‌ها در آمریکا است. پیامی که نشان از موافقت دولت ترامپ در مسیر لابی صهیونیسم است.

  دیودی شنکر کیست؟

  شنکر  یکی از افراد نزدیک به بوش پسر بوده است، وی در زمان صدارت دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا، مسئولیت منطقه شامات وزیرات دفاع را برعهده داشته است.

  شنکر در این مقام، به وزیر دفاع و فرماندهان پنتاگون درباره سوریه، لبنان، اردن، اسرائیل و فلسطین مشورت داد و سرانجام در سال ۲۰۰۶ مجدداً به انستیتوی واشنگتن بازگشت.

  شنکر نگاهی بسیار رادیکال به جریان‌های مقاومت از جمله حزب‌الله و حماس دارد. وی در چهارم اکتبر ۲۰۱۷ طی یادداشتی با عنوان «سایه ایران بر لبنان» در وب‌گاه انستیتوی واشنگتن، نزدیک شدن بیروت به تهران را خطرناک توصیف کرده که منافع آمریکا را تهدید می‌کند.

  شنکر اخیراً در مصاحبه‌ای با هشدار به کشورهای خاورمیانه در قراردادهای تسلیحاتی با روسیه خاطر نشان کرد که به من هم‌پیمانانمان را به لزوم امتناع از خرید تجهیزات نظامی روسیه قانع خواهم کرد چراکه این اقدام احتمالاً با اعمال تحریم‌هایی روبرو خواهد شد. به عبارت دیگر به عربستان خواهم گفت که نباید این اقدام را انجام دهد.

  وی گفت: آمریکا تحریم‌هایی را علیه عربستان و قطر و همچنین مصر که قصد خرید ۵۰ جنگنده و ۴۶ بالگرد را از روسیه دارد، اعمال خواهد کرد.

   

  مقاله مشهور و ضد ایرانی شنکر با عنوان سایه ایران بر لبنان

  شنکر  همه تحولات خاورمیانه را رصد میکند وی در تحلیلی در خصوص رابطه مصر و کره شمالی که باعث عصبانیت آمریکا شده بود به کاهش کمک‌های مالی آمریکا به مصر اشاره کرد و در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانس ۲۴ افزود: آمریکا اعلام کرد که بخشی از کمک های اقتصادی و نظامی خود را به مصر به ارزش ۲۹۰ میلیون دلار متوقف خواهد کرد. دلیل اعلام شده برای این تصمیم نیز این بوده که قاهره هیچ پیشرفتی در معیارهای حقوق بشری و دمکراسی نداشته است.
  «اما بسیاری از ناظران بر این باورند که روابط نزدیک مصر با دشمن دیرینه آمریکا یعنی کره شمالی باعث خشم و عصبانیت آمریکا از مصر شده است.»

  شنکر در مقالات متعددی به نقش کشوریهای هم‌پیمان آمریکا در خاورمیانه اشاره می‌کند و از بهار عربی در سقوط کشورهای مرتجع عربی به‌عنوان خطری بزرگ برای آمریکا و اسرائیل نام می‌برد.

  وی در مقاله‌ای با عنوان سقوط خاندان هاشمی نزدیک است که اشاره به پادشاهی اردن دارد، می‌نویسد: «کورهای همچون اردن خط قرمز منافع آمریکا در منطقه هستند و واشنگتن نمی‌تواند سرنگونی آن‌ها را تحمل کند زیرا می‌داند که در آن صورت اسلام‌گرایان قدرت را در دست خواهند گرفت.»

  دیوید شنکر

  وی به چالش‌های پیش‌روی آمریکا در خاورمیانه پس از آغاز روند بیداری اسلامی اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد «پایان عمر نظام پادشاهی در اردن ضربه جدی‌ای بر منافع آمریکا در منطقه خواهد بود. در آن صورت واشنگتن بهترین متحد عرب خود در منطقه را از دست خواهد داد و رژیم صهیونیستی نیز شریکی مطمئن در مذاکرات صلح با فلسطینیان را از دست می‌دهد.»

  شنکر در مقاله‌ای دیگری از نفوذ جموری اسلامی ایران در مصر ابراز نگرانی می‌کند و ضمن انتقاد به نفوذ کم امریکا اذعان می‌کند: «علی‌رغم اختصاص بیش از ۳۰ سال زمان و ۵۰ میلیارد دلار برای تامین صلح و ایجاد روابط دوجانبه قوی، در طول این دوره انتقالی بحرانی، واشنگتن اکنون فهمیده است که نفوذ کمی در مصر دارد.»

  این تحلیل‌گر برنامه‌ سیاست‌های کشورهای عرب اندیشکده واشنگتن و از مشاوران سابق پنتاگون در امور سوریه، لبنان، اردن و فلسطین در گفت‌‌وگو با وب‌گاه آمریکایی «سایفر بریف» درباره «امکان درگیری جدید بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل» و همچنین «قیاس آن با نبرد سال ۲۰۰۶» گفته: «توان حزب‌الله در حال حاضر به مراتب بیشتر شده است.»

  به اعتقاد «شنکر»، «موشک‌های حزب‌الله می‌توانند به همه جای اسرائیل ضربه بزنند و این شامل قابلیت‌های زمین به دریا نیز می‌شود. ما در جنگ سال ۲۰۰۶ شاهد بودیم، زمانی که موشک حزب‌الله کشتی جنگی «آی.ان.اس حانیت» اسرائیل را که در ۱۰ کیلومتری سواحل لبنان بود، غرق کرد.»

  مدیر اندیشکده واشنگتن در ادامه گفت: «حزب‌الله، ۱۵ هزار نیروی فعال و ۱۰ هزار نفر یا بیشتر نیروی ذخیره دارد و حدود ۷ تا ۸ هزار نفر آن‌ها اینک در سوریه مستقر هستند. حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه نشان داد قادر به شلیک روزانه صدها راکت به اسرائیل است و از آن زمان تاکنون توانسته نیروهای بیشتری را در اختیار بگیرد. این گروه اکنون ۱۵۰ هزار راکت و موشک در اختیار دارد و در حالی‌که کمیت، تنوع و کیفیت این موشک‌ها متفاوت هستند، اما از نظر تعداد، قابل توجه محسوب می‌‌شوند.

  این کارشناس ضدایرانی در همه یادداشت‌هایی پای ایران را وسط می‌کشد و شاید همین اقدامات او باعث شده است که جان بولتون و دونالد ترامپ وی را به‌عنوان عضو دیگری از حلقه ضدایرانی وزرات امور خارجه کشور خود منصوب کند.

  منبع :شبکه اطلاع رسانی راه دانا


  لینک کوتاه :  برچسب ها :